0%

Metaverse Nedir, Metaverse Nasıl Kullanılır?

Son yılların oldukça gündeminde olan ve adından oldukça söz ettiren Metaverse dünyası her kesimden insanın merak ettiği ve oldukça rağbet gören bir sanal dünya olarak karşımıza çıkmaktadır. Kimileri sanal oyunların daha geliştirilmiş ve içerisine gerçeklik paylarının daha da artırılmış olması dolayısıyla kullanmayı tercih ettikleri bu platform kimilerinin de maddi olarak kripto para kazanma fırsatı sağlamasına olanak sağlamaktadır. Özellikle bazı platformlarda dünyaca bilinmekte olan markaların da bu evrene girmiş olduğu bilinen bir gerçektir. Bu hususta kişiler hem oyun amacı ile oyun oynamakta hem de para kazanma amacı ile para kazanabilmektedir. 

Metaverse kullanımı konusunda öncelikle yapmanız gereken araştırmalardan biri hangi platform üzerinden kullanacak olmanızdır. Çünkü kullanım amacınıza göre pek çok farklı platformlar üzerinden bu sanal gerçekliğe bir kapı aralamış olabilirsiniz. Diğer yandan bu işlemi gerçekleştirdikten sonra sanal para birimini içerisinde bulunduracağınız bir cüzdan oluşturmak olacaktır. hangi platformu seçmek istiyorsanız o platformun gerekliliklerini yerine getirmeniz yeterli olacaktır.

Metaverse Ne Demek?

Metaverse, içinde bulunduğumuz ve sahip olabileceğimiz neredeyse tüm hizmet ve özelliklerin sanal bir mecrada kullanılması yani diğer bir deyişle sanal evren olarak adlandırdığımız bir durumdur. Kimileri bu sanal dünyada ev ya da arsa alıp satmakta yani normal dünyada gerçekleşen durumların sanal olarak yapılabilen bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Kimi yatırımcılar bu sanal evrene belirli miktarda yatırımlar yapmaktadır. Sanal evrende olan durumlar tıpkı fiziksel evrende var olurcasına yapılan işlemleri konu almaktadır. Teknoloji şirketleri, markalar ve daha pek çok kurum ya da kuruluş, bu sanal dünyadan faydalanabilmek ve burada da bir iz bırakabilmek için adeta sıraya geçmişler gibi görülebilmektedir.

Metaverse Evrenine Nasıl Girilir?

Metaverse evrenine gitmek oldukça kolay bir şekilde gerçekleşebilir. Özellikle bu sanal dünyanın kullanımı çerçevesinde oldukça yaygın bir biçimde kullanılan bazı uygulamalar ile birlikte bu sanal dünya alemine istediğiniz zaman giriş yapabilir, karakterler oluşturabilir ve istediğiniz şekilde ev, araba, arsa vb. biçimlerde olan ürünleri yani gerçek dünyada karşılığı bulunan neredeyse her şeyi satın alabilirsiniz. 

Metaverse evrenine gidebilmek için bazı platformlar gerekli olabilmektedir. Her bir platformu kendine özgü üye olma vb. durumlarına istinaden gerektirdiği şeyler de farklı olabilmektedir. Sanal gerçeklik dünyası alanında en yaygın bir biçimde kullanılmakta olan platformlar şu şekilde sıralanabilir: 

●   Sanal gerçeklik dünyasında kurgu karakterlerin varlığı olarak karşımıza Microsoft Mesh platformu karşımıza çıkmaktadır. Bu platformda ilk adım olarak kişiler kendilerine bir avatar oluşturmaktadır. Bu avatarlar ile sanal toplantı vb. gibi alanlara katılım sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu platform kullanıcılar arasında çokça tercih edilebilmektedir. En çok tercih edilmesinin sebeplerinden biri olarak 360 holoportation teknolojisinin kullanımı konusunda oldukça gerçekçi bir dünya içerisinde hissettirerek oyunseverlerin dikkatini çekmektedir. 

●   3D sanal gerçeklik platformlarında biri olan Decentraland, Metaverse evrenini kullanan kişiler arasında oldukça yaygın bir biçimde ve yoğun bir biçimde talep edilen bir platform olduğu söylenebilmektedir. Bu platformda kullanılmakta olan para birimi ethereum diye adlandırılmakta olan bir blok zinciri sistemine dayalı olan ‘MANA’ ile alış-satış işlemleri gerçekleşebilmektedir. Bu süreçte çeşitli müzayedelere  ya da sanat galerilerine katılabilme gibi durumlar meydana gelebilmektedir. 

●   Fortnite platformu, bir diğer sanal gerçeklik platformu olarak karşımıza çıkabilmektedir. Ayrıca bu platform üzerinden Travis Scott katılım sağlayarak ‘Astronomical’ isminin verilmiş olduğu etkinlik kapsamında büyük bir konser sergilenmiştir. Bu konser yaklaşık olarak 12.3 milyon sanal kişinin katılım sağlaması dolayısıyla dünya çapında daha doğrusu sanal dünya çapında ilk defa gerçekleştirilen bu etkinlik çok fazla rağbet görmüş ve büyük bir rekor kırmayı bu platform üzerinden başarmıştır.

●   Özellikle dünya markalarının kendi sanal gerçeklik ile sanal platform üzerinde ürünler tasarlayıp satmakta oldukları durumların meydana gelmesini sağlayan Roblox sanal gerçeklik dünyası da oldukça talep gören bir platform olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Netflix, Gucci, Hyundai, Disney, Nike gibi dünya markalarının da öncülüğünü oluşturduğu ve bu platformda sanal olarak işlemlerini gerçekleştirdikleri bilinmektedir. Aynı zamanda bu platform sosyalleşme açısından da oldukça büyük bir kitleye hitap etmektedir.

●   Sky Mavis şirketi tarafından kurgulanmakta olup geliştirilen Axie Infinity video oyunu, sanal gerçeklik alanına giren bir diğer platform olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu platformda ‘Axie’ adı verilen sanal hayvanlardan oluşan bir oyun karşımıza çıkmaktadır. Bir diğer deyişle, bu oyundaki hayvanların oluşumu esnasında ‘Pokemon’ adlı çizgi filmden esinlenmiştir ve tıpkı bu çizgi filmde olduğu gibi bu oyunda bulunan hayvanların bazı özellikleri arttırılabilir ve oyunda karşılıklı olarak savaştırılabilir bir boyutta meydana gelmektedir. Bu sanal gerçeklik oyununu ister telefonunuza isterseniz de bilgisayarınıza indirip oynamaya başlayabilirsiniz. İndirmek için Axie Infinity web adresine girmeniz ve oradan indirme adımlarını takip etmeniz gerekmektedir.

Metaverse Projeleri Nelerdir?

Metaverse projeleri sanal gerçeklik ürünleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle bazı girişimcilerin bu sanal dünya kapsamında hayata geçirdikleri bazı projelerin çok farklı türleri bulunmaktadır. Bu projeleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

●   Bir çevrimiçi video oyunu olarak karşımıza çıkmakta olan Axie Infinity projesi NFT tabanlı olduğu bilinmektedir. Yukarıda bahsedildiği gibi, ‘Axied’ adını alan ve bazı hayvanların sayısallaştırılmış bir biçiminde bulunan hayvanları besleme, büyütme, yükseltme ve sonrasında savaş ettirme gibi bir durum içerisinde olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda oyundaki karakterleri takas yöntemi kullanarak kullanıcılar arasında değişimi de meydana gelebilmektedir.

●   Bir diğer metaverse projesi olarak karşımıza Decentraland Mana çıkmaktadır. Bu platformda bazı sanal araziler bulunmaktadır. Bu arazileri satın alabilir ya da aldığınız arazileri tekrar satışa koyabilirsiniz. Yukarıda bahsedildiği gibi bir diğer kripto para birimi olan Decentraland Mana adındaki ürünler kullanılarak NFT’ler satın alınabilir. 

●   Star Atlas bir diğer metaverse projesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sanal gerçeklik platformu adından da anlaşılacağı üzere uzay teması kapsamında gerçekleşen bir strateji oyunu olarak karşımıza çıkmaktadır. 

●    Sand olarak bilinen ve bu platformu kullanmakta olan kişilere kendi dünyalarını kurma konusunu sanal olarak gerçekleştiren bi platform olduğunu söyleyebiliriz.

Metaverse ve Blockchain İlişkisi?

Metaverse; blockchain tarafından oluşturulmakta olan ve sanal olarak elde edilen varlıkların sanal dünyada kişilere sunulması noktasında oldukça önemli bir alanda yer almaktadır. Diğer bir deyişle, kripto para birimlerinin ve NFT’lerin sanal dünyada kişilerin elde ettiği varlıkları alıp satma yetkisine sahip olduğu bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle sosyal medyada yankı getiren bu olayda kişiler sanal gayrimenkul ya da sanal gerçeklik sanatı konusunda maddesel olarak para kazanabilmektedirler.

Metaverse ve Oyun Dünyası

Metaverse ve oyun dünyası arasında belirgin bir çizginin olduğunu söyleyemeyiz. Sanal gerçeklik kapsamında oldukça gerçekçi bir şekilde oyun deneyimi sunmakta olan bu platform, oyunseverlerin dijital anlamda oldukça gerçekçi bir boyutta karşılarına çıkmaktadır.

Oyun dünyasına bir nevi yeni bir soluk getiren metaverse, sanal gerçeklik kapsamında oyun severlere oldukça çeşitli bir biçimde oyun deneyimleri sağlayabilmektedir. Ayrıca sadece oyunseverlerin değil normal bir şekilde ticaret amaçlı ya da para kazanma amaçlı kişiler de bu platformu oldukça etkili bir biçimde kullanmaya başlamıştır.