0%

Telefonum Ağ Hatası Uyarısı Veriyor Ne Yapmalıyım?

Akıllı telefonların kablosuz ağlara bağlanamama sorunu oldukça yaygındır. Telefonunuz WiFi'ye bağlanmadığında, bu sorunu çözebilmek için bazı farklı adımlar izlemeniz gerekebilir. Bu yazımızda beraber bu çözüm yöntemlerini inceleyelim ve "Telefonum WiFi'ye bağlanmıyor" sorununu nasıl çözebileceğimizi hep birlikte görelim.


Günümüzde, internet ve teknoloji birbirinden ayrılmaz hale gelmiştir. Bu nedenle, akıllı telefonumuzun internet bağlantısı olmadığında yapabileceklerimiz fazlasıyla sınırlıdır. Mobil veri paketlerinin de bazen sınırlı olduğu düşünülürse, çoğumuz internet için bir kablosuz ağa bağlanmak isteyebiliriz. Ancak, "Cihazım WiFi'ye bağlanmıyor" sorunu tam da bu noktada ortaya çıkabilir. Bu sorunla pek çok kullanıcı sık sık karşılaşmaktadır.


"Cihazım WiFi'ye bağlanmıyor" sorunu, akıllı telefon kullanıcılarını etkileyebilir. Bağlanmak istediğiniz kablosuz ağla ilgili sorunları bir kenara koyarsak, genel olarak "Telefonum WiFi'ye bağlanmıyor" sorununun kaynağı kullanmakta olduğumuz akıllı telefondan kaynaklanabilir. Neyse ki, bu sorunu çözmek için etkili yöntemler uygulayabiliriz. İşte bu sorunun çözümü için bazı yöntemler;

  1. Telefonun Wi-Fi özelliğinin açık olduğundan emin olmalısınız.
  2. Kablosuz ağ bağlantı kapsamında olduğunuzu kontrol edebilirsiniz.
  3. ‘’Cihazım WiFi’ye bağlanmıyor” sorunu yaşayan cihazınızı yeniden başlatabilirsiniz.
  4. Ağı unuttuktan sonra ağa yeniden bağlanmayı deneyebilirsiniz.
  5. İşletim sisteminizin güncellediğinizden emin olduktan sonra yeniden deneyebilirsiniz.
  6. Konum ayarlarını kapatabilirsiniz.
  7. Ağ ayarlarınızı sıfırlayabilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemlerden sonra telefonunuz hala Wifi bağlanmıyorsa teknik servise danışabilirsiniz.

Telefonun Wi-Fi Özelliğinin Açık Olduğundan Emin Olmalısınız

Kullanıcıların aslında "Cihazım WiFi'ye bağlanmıyor" sorunu yaşamadığını, sadece Wi-Fi özelliğini açmayı unutmalarının da bir neden olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle dışarıdan eve gelindiği zaman ilk birkaç saat boyunca Wi-Fi özelliğini açmayı unutmuş olabilirsiniz. Küçük bir kontrol yaparak, Wi-Fi özelliğini açık olduğundan emin olmalısınız. Eğer telefonunuzun Wifi özelliği açık olduğu halde hala bağlantı sorunu yaşıyorsanız diğer yöntemleri inceleyebilirsiniz.

Kablosuz Ağ Bağlantı Kapsamında Olduğunuzu Kontrol Edebilirsiniz

Telefonunuzda Wi-Fi bağlantı sorununun en yaygın nedenlerinden biri de kablosuz ağ kapsamının dışında olmak olabilir. Örneğin, evinizdeki modem salondayken ve siz birkaç oda uzaktayken akıllı telefonunuzla internete bağlanmaya çalışıyorsanız, bu sorun ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorunu çözmek için bir Wi-Fi sinyal güçlendirici kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu şekilde kablosuz ağ sinyalini güçlendirebilir ve daha uzak mesafelerden bile WiFi'ye sorunsuz bir şekilde bağlanabilirsiniz.

Cihazınızı Yeniden Başlatabilirsiniz

Bu sorunla karşılaştığınızda etkili çözüm yollarından biri de genellikle kapatıp yeniden açmaktır. Çoğu zaman, dolu önbellek problemleri cihazın Wi-Fi’ye bağlanmaması gibi sorunlara neden olabilir. Ayrıca, sorun yaşadığınız ağın modeminin yeniden başlatılması da etkili bir yöntemlerden biri olabilir. Bu adımları takip ederek sorunu çözebilirsiniz.

Ağı Unuttuktan Sonra Ağa Yeniden Bağlanmayı Deneyebilirsiniz

Ağı unuttuktan sonra yeniden ağa bağlanma yöntemi de bu soruna çözüm olabilir. Akıllı telefonunuzun ağ ayarları sayfasına giriş yaparak sorun yaşadığınız ağı unut işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ağın şifresini girerek tekrar bağlandığınız zaman sorunun çözülmüş olduğunu görebilirsiniz.

İşletim Sisteminizin Güncellediğinizden Emin Olduktan Sonra Yeniden Deneyebilirsiniz

Güncel olmayan işletim sistemi cihazlar için bir çok sorunun en büyük nedenlerinden biri olabilir. Güncel olmayan hiçbir cihaz sağlıklı çalışmayacağı için birtakım sorunlara sebebiyet verebilir. “Cihazım WiFi’ye bağlanmıyor” sorunu yaşıyorsanız akıllı telefonunuzu güncelledikten sonra mümkünse modeminizi de güncelleyebilirsiniz. 

Konum Ayarlarını Kapatabilirsiniz

Akıllı telefonların konum servisleri, konum tespiti yapabilmek için genellikle Wi-Fi ağını kullanılır. Bu durumda fazla yük alan Wi-Fi ağı da haliyle bazı sorunlar yaratbilir. Konum ayarlarını kapatma işlemini tamamladıktan sonra sorun yaşadığınız ağa yeniden bağlanmayı deneyebilirsiniz. Eğer yaşadığınız sorun konum servisi kaynaklıysa bu sayede sorunu ortadan kaldırmış olabilirsiniz.

Ağ Ayarlarınızı Sıfırlayabilirsiniz

Ağ ayarlarını sıfırlama yöntemi genellikle en etkili çözüm yollarından biridir. Ancak bu işlem sonrası cihazınızda kayıtlı olan tüm Wi-Fi ağ bilgilerinin silineceğini unutmamalısınız. Bu durum marka ve modele göre farklılık gösterse de ağ ayarları sıfırlama seçeneği genel olarak cihaz sıfırlama sayfasında bulunur. Bu işlemi yapmadan önce tekrar bağlanmak istediğiniz tüm ağların şifrelerini bildiğinizden mutlaka emin olmalısınız.