0%

Cihazım Logoda Kalıyor Açılış Ekranında Kalıyor Ne Yapmalıyım?

Telefon açılış ekranında logoda takılı mı kaldı? Adım adım çözümü için cihazım logoda kalıyor açılış ekranında kalıyor ne yapmalıyım yazımıza tıklayın!


Telefon logoda açılış ekranında logoda kalıyor ne yapmalıyım? sorunu mu yaşıyorsunuz? Eğer cihazınız açılış ekranında logoda takılıp kalıyorsa, ilk olarak basit çözüm yöntemlerini deneyebilirsiniz. ''Telefon logoda açılış ekranında logoda kalıyor ne yapmalıyım?'' sorunu için telefonunuzu kapatıp tekrar açarak başlayabilirsiniz. Ancak, bu sorun devam ediyorsa, telefonunuzu güvenli moda alabilir ve potansiyel sorunlara karşı sistemdeki hatalı uygulamaları devre dışı bırakabilirsiniz. Güvenli modda açıldığında sorunun devam etmemesi durumunda, son olarak fabrika ayarlarına sıfırlama seçeneğini düşünebilirsiniz. Ancak, bu işlem öncesinde önemli verilerinizi yedeklediğinizden emin olmalısınız, çünkü fabrika ayarlarına dönme işlemi tüm verilerinizi silebilir. Eğer bu adımlar ''Telefon logoda açılış ekranında logoda kalıyor ne yapmalıyım?'' sorununuz çözmezse, profesyonel teknik destek almak için telefonunuzun marka ve modeline uygun bir servis merkezine başvurmanız gerekebilir.

Cihazınızın modeline uygun yazılımı yükleyerek sorununuzu çözebilirsiniz. Yazılım güncellemesi için 08508117333 numaralı whatsapp hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Not: Bu sorunun sebebi, cihaza yüklediğiniz virüslü bir dosya veya zararlı bir uygulama olabilir. Bu tür durumlarla karşılaşmamanız için virüs programı kullanmanızı öneririz.

Telefon açılış ekranında logoda kalıyor ne yapmalıyım için çözüm önerileri şu şekildedir:

1. Bataryanızı telefon kapalı  şekilde şarja takıp en az 30 dakika boyunca şarjda bekletiniz.

2. Yazılımınızın güncel olduğundan emin olunuz.

3. Cihazınıza ait linke tıklayarak ve adımları takip ederek sorununuzu çözecek olan yazılımı cihazınıza atınız.

4. Sorununuz devam ediyorsa, uzman teknisyenlerimizin cihazınızı incelemesi ve sorunu giderebilmesi için telefonunuzu servise gönderiniz.

1. Telefonunuzun şarj ediniz.

Bataryanız sıfırlanmış olabilir bu nedenle bataryanızı telefon kapalı  şekilde şarja takıp en az 30 dakika boyunca şarjda bekletiniz. Şarj alıp almadığını kontrol ediniz.Sağlam olduğuna emin olduğunuz şarj aletiyle 30 dakika boyunca şarj ediniz. Ardından tekrar kontrol ediniz.

2. Yazılımınızın güncel olduğundan emin olunuz

Telefon açılış ekranında logoda kalıyor sorununun bir diğer çözümü için yazılımınızın güncel olduğundan emin olunuz. Cihazınıza ait linke tıklayarak ve adımları takip ederek sorununuzu çözecek olan yazılımı cihazınıza atınız.

3. Cihazınıza ait Yazılımı Telefonunuza Atınız.

Cihazınıza ait linke tıklayarak ve adımları takip ederek sorununuzu çözecek olan yazılımı cihazınıza atınız.

 Uzaktan destek için aşağıda belirtilen numaralar ile whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

4.Cihazınızı Teknik Servise Gönderiniz.

Sorununuz devam ediyorsa, uzman teknisyenlerimizin cihazınızı incelemesi ve sorunu giderebilmesi için telefonunuzu servise gönderiniz.