0%

Instagram'a Gelen Yeni Özellikler

Yediden yetmişe herkesin severek kullandığı sosyal medya uygulamalarından olan instagram, her geçen gün yenileniyor. Teknolojinin getirdiği her yenilik ve kullanıcı ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlanan özellikler, insanların daha pratik kullanım elde etmelerine olanak tanıyor. Çift taraflı profil fotoğrafı, sessiz mod, çocuk güvenliği, keşfet kişiselleştirme gibi daha pek çok özellik yeni güncelleme sayesinde her kullanıcının instagramında yer alacak! 


2023 instagrama yeni gelen özelliklerin birçok kullanıcıyı çok sevindireceğine dair bir şüphe bulunmuyor. Bir önceki güncelleme de gelen notlar özelliğinde olduğu gibi bu yenilikler de pek çok kolaylık sağlıyor. Peki,instagram yeni özellik neler? Gelin birlikte, tüm yenilik ve gelişmelere bakalım! 


Instagram’a Gelecek Yeni Özellikler Duyuruldu

Popüler sosyal medya platformlarından biri olan instagram, her geçen gün getirdiği yeni özellik, yenilik ve güncellemeler ile tüm dikkatleri üzerine topluyor. Kurulduğu günden bu yana kullanıcı ihtiyaçlarını gözeterek yenilikler yapan bu mecra, yine insanların kolay ve pratik bir kullanım elde edeceği özellikler sunuyor. Söz konusu özellikler keyifli ve pratik bir kullanım sunduğu kadar güvenli bir instagram kullanımını da gözler önüne seriyor. Bu sayede çocuk, genç, yetişkin ve yaşlı fark etmeksizin her kullanıcı pratik şekilde instagram kullanımı elde edebiliyor. 


Geçtiğimiz aylarda not ekleme, stori süresini arttırma, mesajlaşma deneyimini iyileştirme, hikayeleri beğenme, kronolojik sıralama gibi çeşitli özellikler ile beğeni kazanan instagram’ın yeni özelliklerinin de çok sevileceği aşikar! Örneğin, hikayeye bakan insanları arayarak bulma özelliği ile büyük bir beğeni toplamayı başarıyor. Bu özellik sayesinde hikayeyi kimin gördüğüne tek tek bakmak yerine, arama bölümüne kişinin kullanıcını adını yazmak yeterli oluyor. Bu sayede zamandan tasarruf edilebiliyor. 

Instagram her geçen gün birçok yeniliğe imza atıyor. Bu yenilikler arasında ilk sırada çift taraflı profil fotoğraf ekleme özelliği de yer alıyor. Birçok kullanıcının heyecanla beklediği bu özellik ile beraber avatar fotoğrafın diğer bölümüne profil fotoğrafı da eklenebiliyor. Bunun dışında sessiz mod özelliği instagramı daha keyifli ve rahat kullanmak isteyenlere hitap ediyor. Bu özellik ile kullanıcılar gelen bildirimlerini susturabileceği gibi DM mesajlarını da otomatik bir biçimde yanıtlayabiliyor. 


Instagram yeni özellik olan keşfeti kişiselleştirme ise, önerilenlerde birden çok gönderi gizlenebileceği gibi istenilmeyen içerikteki kelimeler de seçilebiliyor. Bu sayede kullanıcılar, gördükleri içeriklerin türünde daha fazla kontrol sahibi olabiliyor. Görünce rahatsız olunan veya gereksiz görülen bütün içerik türlerini seçerek gizlemek mümkün hale geliyor.  Çocukların güvenliğini ve psikolojik sağlığını ön planda tutan bir özellikte çocuk güvenliği oluyor. Ebeveynler, instagram yeni özellik ile çocukların hem günlük hem de haftalık olarak instagram kullanımını sınırlayabiliyor. Belirli saatleri belirleyerek çocuklarının o saatler içerisinde çevrimiçi olabilmelerine olanak tanıyor. Bunun yanı sıra, çocukların şikayet ettiği sayfa veya içeriklerin türü ebeveynlere bildirim olarak gönderiliyor. Böylece çocukların instagram kullanım mekanizması ebeveynlerin elinde oluyor. Herhangi bir olumsuzluk durumunda ise, anne ve babalar harekete geçebilir. 


Çift Taraflı Profil Fotoğrafı


Instagram yeni özellik seçenekleri arasında ilk sırada çift taraflı profil fotoğrafı ekleme güncellemesi yer alıyor. Bu özellik sayesinde artık avatarı fotoğrafın diğer tarafına eklemek mümkün oluyor. Bu sayede, profili ziyarette bulunan insanlar avatar ve profil fotoğrafının arasında kolay geçiş yapabilecek! Meta geçen sene kendine özel olan avatarı kullanıma sunmuştu. Yeni özellik ise, kullanımını teşvik etmek ve yaygınlaştırmak amacıyla sunuluyor. 


Sessiz Mod


Instagram’a gelen özelliklerinden biri de sessiz mod oluyor. Bu mod sayesinde kullanıcılar gelen bildirimlerini susturabileceği gibi DM mesajlarını da otomatik bir biçimde yanıtlayabilecek. Kullanıcı durumunu sessiz moda ayarladığı zaman uygulamada aktif olunmadığı ekli olan arkadaşlara bildirilecek. Söz konusu güncellemenin gece geç saatlerde uygulamada vakit geçiren insanlar için oldukça faydalı olabileceği düşünülüyor. Ekran görüntülerine bakıldığında sessiz moda geçen insanların profilinde söz konusu ibareye rastlanıyor. Bununla beraber, modun ne kadar süre açık kalabileceği de bir zamanlayıcı vasıtası ile manuel olarak ayarlanabiliyor. Kullanıcıya konforlu ve pratik bir kullanım sunan sessiz mod sayesinde keyifli bir kullanım elde edilebiliyor. Sessiz mod bugün Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Birleşik Krallık, Avustralya, Yeni Zelanda gibi ülkelerde kullanılıyor. Instagram yakında başta Türkiye olmak üzere diğer ülkelere de gelebileceği açıklıyor. Bu sayede ise, her kullanıcının konforlu ve keyifli bir instagram serüveninin başlayacağı görülüyor. 


Keşfeti Kişiselleştirme


Instagram keşfet hemen hemen her kullanıcının sıklıkla zaman geçirdiği bölümler arasında yer alıyor. Bu bölümde spor, moda, yemek vb. birçok içerik görülebildiği gibi kişisel hesap fotoğraf ve videoları da görülebiliyor. Ancak keşfet bölümünde istenmeyen birçok içerikle de karşı karşıya kalınabiliyor. Bu durum bazen can sıkıcı hal alsa da bazen ise gereksiz paylaşımların görülmesi ile vakit kaybına yol açıyor. İşte bu noktada, intagram yeni özellik arasında keşfeti kişiselleştirme özelliği devreye giriyor! 


Keşfeti kişiselleştirme özelliği ile önerilenlerde birden çok gönderi gizlenebileceği gibi görmek istenilmeyen kelimeler de seçilebilecek. Böylece instagram, kullanıcıların gördükleri içeriklerin türünde daha fazla kontrol sahibi olabilmeleri için de birçok yenilik getirdiğini duyurdu! Görünce rahatsız olunan veya gereksiz görülen bütün içerik türlerini seçerek gizlemek mümkün. 

Keşfeti kişiselleştirme özelliğini kullanmak üzere keşfet bölümünden bir gönderiyi seçerek “ilgilenmiyorum” butonuna basmak gerekiyor. Daha sonra ise, alt bölümde çıkan “diğerlerini gizle” seçeneğine de basmak doğru oluyor. Bununla beraber, önerilen içeriklerde görülmesi istenen kelimeleri seçmek de mümkün oluyor. Bu yenilik sayesinde seçilen kelimeler, kelime öbekleri, emojiler keşfette önerilen gönderilerde çıkmıyor. 


Çocuk Güvenliği

Instagram genç ve yetişkinlerin yanı sıra çocuklar tarafından sıklıkla kullanılan bir mecra. Doğru ve amacına uygun kullanıldığında birçok faydayı beraberinde getiren instagram, kimi zaman çocuklara zarar da verebiliyor. İşte bunun önlenmesi hem instagram güncellemeleri hem de ebeveyn kontrolü ile mümkün oluyor. Instagram aile güvenliği özelliği sayesinde ebeveynler çocuklarının instagram kullanım süresine müdahalede bulunabiliyor. 

Çocuklar herhangi bir içerik veya profili şikayet ettiğinde ebeveynlere de konu hakkında bildirim gidecek! Bu özellik sayesinde anne ve babalar, çocukları için yeni bir denetim mekanizması kurabilecek. Bununla beraber sosyal medya denetimi hakkında bilgi sahibi olarak çocuklarını birçok olumsuz durumdan koruyabilecek. Ebeveynlerin çocuk güvenliği özelliğini kullanabilmesi adına çocuklarının hesabına onay davetini göndermesi yeterli oluyor. 

Çocuk güvenliği özelliği ile çocuklar bir gönderiyi ya da hesabı şikayet ettiği zaman ebeveynlere kimi şikayet ettiğine dair bildirim gidiyor. Bunula beraber şikayet türünün ne olduğu konusunda da ayrıntılı bilgi edinmeleri mümkün oluyor. Böylece anne ve babalar, çocuklarının sosyal medya hesapları üzerinde detaylı bir denetim sağlayabiliyor. Bu düzenlemenin esas amacı ise, çocukların sosyal medya hesaplarını bilinçli şekilde kullanabilmeleri oluyor. 

Ebeveynler, instagram yeni özellik sayesinde çocukların hem günlük hem de haftalık olarak instagram kullanımını sınırlayabiliyor. Belirli saatleri belirleyerek çocuklarının o saatler içerisinde çevrimiçi olabilmelerine olanak tanıyorlar. Her iki özellik sayesinde de çocuklar sağlıklı ve güvenli bir instagram kullanımı elde ederken, ebeveynlerin içi daha rahat oluyor.