iPhone'dan Android'e Dosya Aktarımını Nasıl Sağlayabilirim?

 

Merhabalar,

1-Kişileri, ajandayı ve resimleri Google Drive’a aktarmak

Android’den iPhone’a geçiş için Apple’ın “iOS’e taşın” uygulaması kullanılabilir. Fakat Google’ın bu tip bir uygulaması olmadığı için benzer özelliği ‘Google Drive’ uygulamasına entegre edilmiştir. Bu uygulama ile kişilerinizi, takviminizi ve resimlerinizi Google hesabınıza aktarabilirsiniz (resimler, Google Resimler servisine aktarılırlar). Böylece Android telefonunuzu aynı hesapla kullanmak üzere ayarladığınız zaman, tüm dosyalarınızı orada bulabilirsiniz (ve aynı zamanda Google’ın sunucularında yedeklenmiş olarak dururlar).

Eğer Google Drive uygulamasını yüklemek isterseniz, takip edilecek en kolay yöntem budur. Fakat resimleri Google Resimler’e aktarmak için hızlı ve kesintisiz bir internet bağlantısına sahip olmanız gerekmektedir..

Yükleme : iPhone için Google Drive Uygulaması  (Ücretsiz)

 1. Adım: Google Drive uygulamasını kurup sonra Android telefonunuzda kullanacağınız hesapla Google hesabınıza bağlandıktan sonra,
 2. Adım: Sol üst köşedeki ızgara menü tıklanarak kenar çubuğunu listelenmelidir.
 3. Adım: ‘Ayarlar’ı seçtikten sonra, ‘Yedekle’ seçilmelidir.

 1. Adım: Buradan ‘Kişiler, Ajanda ve Resimler’ bölümüne giderek daha fazla ayrıntıyı görebilir ya da istediğiniz seçeneği devre dışı bırakabilirsiniz. Örneğin; resim yüklemesi ciddi oranda veri ve zaman kaybına sebep olacaktır.

 1. Adım: Seçiminizi tamamladıktan sonra, ‘Yedeklemeye başla’ yı tıklayınız.

 1. Adım: Kişilerinize, Ajandanıza ve Resimlerinize erişim için izin vermeniz gerekmektedir.

 1. Adım: Tamam’a tıkladığınız zaman karşıya yükleme işlemi başlayacaktır. Daha hızlı yükleme yapabilmek için Drive uygulamasını açık tutmalısınız. Yükleme tamamlandığında onay mesajı alacaksınız.

mceclip4.png

2-Kişi listenizi ve ajandanızı ayarlardan aktarmak

Kişi listenizi ve ajandanızı iPhone’da bulunan ‘Ayarlar’ uygulamasından doğrudan aktarabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey Google hesabı eklemek ve eşleştirmeyi (sync) aktive etmektir. Bu işlemin olumsuz tarafı, aktarma işleminde şeffaflık olmaması. Yani tüm kişilerinizin ve takvimlerinizin aktarılıp aktarılmadığını bizzat kontrol etmek zorundasınız.

 1. Adım: iPhone’da Ayarlar’a gidiniz. Eğer iOS 10.3 ya da daha güncel bir versiyonunu kullanıyorsanız, yukarıdaki ‘Profil’ bölümüne tıklayınız. Daha eski bir versiyon kullanıyorsanız, Ajanda ya da Kişi Listesini bulmak için aşağıya doğru inilmelidir.

 1. Adım: Eğer Gmail hesabınızı iPhone’la henüz ilişkilendirmediyseniz, Hesap Ekle’ ye tıklayınız ve giriş yapınız.

 1. Adım: Giriş yaptıktan sonra Kişi Listesi ve Ajanda eşleştirmesi seçeneğinin aktif edildiğinden emin olunmalıdır.

 

 1. Adım : Ayarlar’daki Kişi Listesinden Varsayılan Hesap bölümüne giderek Google hesabınıza geçiş yapınız.

iPhone cihazınız otomatik olarak kişilerinizi Google hesabınıza aktarmaya başlamış olmalı, aktarma yapmak istemediğiniz kişiler için eşleştirme fonksiyonunu devre dışı bırakabilirsiniz. Tıpkı iCloud hesabınızda olduğu gibi.

3-Müzik parçalarınızı iPhone’dan dışarı aktarın

Apple Müzik ya da Spotify gibi yayın servislerini kullanıyorsanız, müzik koleksiyonunuzun cihazlar arasında aktarımı ile ilgili endişeye kapılmanıza gerek yoktur. Sadece ilgili uygulamayı indirerek hesabınıza giriş yapmanız yeterli olacaktır. 

iPhone'dan Android'e tüm müzik listesinin aktarılması için daha kolay bir yöntem mevcut değildir.

Parçalarınızı iPhone’dan PC ya da Mac’e aktarmak için, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. AdımAnyTrans uygulamasının 7 günlük deneme versiyonunu PC ya da Mac cihazınıza indiriniz. Şarkıları aktarmak için bu uygulamayı kullanacağız. Programı kurduktan sonra şarj kablosunu kullanarak iPhone cihazınızı Mac ya da PC’ye bağlayınız. AnyTrans uygulamasını açmadan önce iTunes’ü kapattığınızdan lütfen emin olun.
 2. Adım : Uygulamayı açtıktan sonra pencerenin sağ köşesinde bulunan Menü butonuna tıklayınız.

 1. AdımSes (Audio) seçeneğine tıklayıp ve sonra da Müziğe geçiş yapınız.

 1. Adım: Tüm parçalarınızın bu bölümde listelendiğini göreceksiniz. Hepsini seçtikten sonra araç çubuğunda bulunan Mac (ya da PC)’ye gönder butonuna tıklayınız.

 1. Adım: Dosya seçici menüden parçaların nereye indirileceğini ayarlayıp aktarma işlemi bitene kadar beklemeniz gerekmektedir.

İşlem tamamlandığında, doğrulama mesajı alacaksınız.

Artık Android cihazınızı Mac ya da PC’nize bağlayabilirsiniz. Eğer Windows tabanlı PC kullanıyorsanız, yapmanız gereken tek şey müzik dosyalarını kopyalayarak Android’deki Müzik klasörüne atmaktan ibaret olacaktır.

Eğer Mac kullanıyorsanız, Android Dosya Transferi uygulamasını indirmeniz gerekecektir.

4-Resimlerinizi aktarın

iPhone’dan Android’e resim göndermek için bir uygulama kullanmanız gerekiyor. Bunun için iPhone cihazınıza Google Photos uygulamasını indirerek tüm resimlerinizi Google’a atıp, daha sonra Android cihazınızda bunları indirebilirsiniz ya da resimlerinizi iki cihaz arasında hızlıca aktarabilmek için üçüncü taraf uygulamaları da kullanabilirsiniz. Bunun için her iki cihazın da aynı internet bağlantısını kullanıyor olması gerekir. Bu tip uygulamaların sayısı oldukça fazla; Send Anywhere, SHAREit, Instashare, v.s. v.s.

Biz Instashare programını kullanacağız. AirDrop’a benzeyen bu uygulama, kullanımı rahat ve sadece Apple cihazlarla sınırlı değildir.

Yükleme : Instashare iPhone (Ücretsiz)  |  Instashare Android (Ücretsiz)

 1. Adım: Uygulamayı hem iPhone, hem de Android cihazlarınıza indirdikten sonra iPhone’da bulunan ‘Resimler (Photos)’ uygulamasını açınız.
 2. Adım : Aktarmak istediğiniz resimleri seçip (ya da hepsini) daha sonra da Paylaş ikonuna tıklayınız.

 1. Adım: Instashare’in paylaşma eklentisini kullanacağız. İlk sırada bulunan Daha Fazla (More) seçeneğine tıklayarak, Instashare bölümünü aktif hale getirelim.

 1. Adım: Şimdi Instashare butonuna tıklayabiliriz.

 1. Adım : Açılan menüden Android cihazını seçiniz.

Resimleriniz kablosuz bağlantı üzerinden aktarılırken iPhone ekranının kapanmasına engel olmalısınız. İşlem tamamlanana kadar ekran açık olmalıdır.

Yüklediğiniz resim sayısına bağlı olarak işlem süreciniz uzayabilir.

Son olarak yapmamız gereken bir şey daha var: Google Hesabına Bağlanmak

Tüm verileriniz Google hesabınıza aktarıldıktan sonra aynı hesapla Android cihazınıza bağlanmayı unutmayın. Eğer kurulum işlemleri esnasında bunu yapmadıysanız, Ayarlar > Hesaplar > Hesap Ekle yolunu takip ederek yeni bir hesap ekleyebilirsiniz.

Kişi Listesi, Ajanda ve Resimler eşleştirmesinin aktif halde olduğundan da emin olmamız gerekmektedir. Eğer durum bu ise, tüm verileriniz arka planda aktarılmaya başlayacaktır.

Teşekkürler.