Doğru Batarya Kullanımı Nasıl Olmalı

 

Cihazınızda batarya problemi yaşamamak için aşağıdaki uyarıları takip etmenizi tavsiye ederiz.

  • Cihazınızı şarjda iken kullanmayınız.
  • Cihazınızı uzun süre şarjda bırakmayınız, cihazınız %100 şarj olduğunda şarjdan çıkarınız. Elektronik cihazlar genellikle şarjları tam olarak dolduğunda elektriği kesmeye programlıdır fakat elektrik ile teması sürdüğü müddetçe bu program her zaman devreye girmeyebilir ve bataryada probleme neden olabilir. Aynı şekilde batarya tam boşalmadan cihazınızı şarj etmeyiniz.
  •  Cihazınızı elzem durumlar dışında araba veya bilgisayar üzerinden şarj etmeyiniz. Aracınız çalıştığı ve durduğu esnada, aynı şekilde bilgisayarınızın kapandığı durumlarda şarj kesilecek ve düzensiz şarj bataryada probleme neden olacaktır.
  • Yan sanayi ve cihazınız ile uyumlu olmayan şarj aletlerini kullanmayınız.
  • Wifi ağlarının olduğu çevrelerde, mobil ağlar yerine wifi ağlarını tercih ediniz. Mobil veri üzerinden internete bağlandığınızda, gelen bildirimler, data transferleri yoğun bir veri akışına neden olur, bunun yanında cihazınızın işlemci ve ram'i devreye girdiğinde bataryadan daha fazla akım çekecek ve cihazınızın daha fazla ısınmasına neden olacaktır. Wifi ağlarını tercih etmeniz hem cihazınızın şarj süresini artıracak hem de daha az ısınmasına neden olacaktır.