CİHAZIMIN TALKBACK ÖZELLİĞİNİ NASIL AKTİF EDEBİLİRİM?

 

1.ADIM;

 

Bu aşamada cihazın Talkback özelliği nasıl aktif hale getirilir ve nasıl kapatılır bunları görsel anlatım şeklinde göreceğiz. Öncelikle Talkback özelliği ne işe yarar ve ne için kullanılır. Genellikle Talkback özelliği görme engeli olan veya az görme duyusu olan kullanıcılarımız için önem sağlamaktadır. Tablette dokunduğunuz her işlemi sesli bir şekilde aktarmaktadır.

Bu özellik nasıl aktif edilebilir şimdi bunu inceleyelim. Yapmanız gereken öncelikle cihazınızda tuş kilidi var ise tuş kilidini açınız ve daha sonra menü seçeneğinden Ayarlar seçeneğine giriş yapınız.

2.ADIM;
Ayarlar seçeneğinden sonra ki adım ise Erişilebilirlik olacaktır.

3.ADIM;
Erişilebilirlik seçeneğinden sonra Talkback özelliği karşınıza çıkacaktır. Seçeneğe giriş yaptıktan sonra sizi yeni bir sayfaya aktaracaktır.

4.ADIM;
Bu özelliği kullanabilmeniz için öncelikle Hizmeti kullan Seçeneği mevcuttur bunu aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Seçeneğe tıkladıktan sonra karşınızda bir uyarı ekranı gelecektir. Bu işlemde sizi aslında Talkback özelliği hakkında bilgi aktarımı sağlamaktadır. Sağ alt kısımda bulunan Tamam seçeneğini kullanarak Aktif hale almış olursunuz.

5.ADIM;
Bundan sonraki adımlarda ise artık ekranda dokunduğunuz yerler yeşil bir kutu ile etrafı çevrili olacaktır ve komutları sesli bir şekilde aktarım sağlayacaktır.

6.ADIM;
Bu özelliği kapatmak istediğinizde ise sağ üst köşede bulunan Hizmeti kullan seçeneğine tıklayarak pasif hale almanız gerekmektedir. Bu etapta aktif hale getirirken sorduğu gibi pasif hale getirdiğinizde soracaktır. Tamam seçeneğini kullanarak kapatmış olursunuz.