0%

Yeni Alınan Telefon Kaç Saat Şarj Edilir?

Günümüz akıllı telefonlarında kullanılan Lityum-İyon teknolojisi, akıllı telefonların aynı batarya hacminde çok daha yüksek güç depolanmasına imkan sunuyor. Bu sayede geçmiş yıllarda sadece birkaç bin mAh olan batarya kapasiteleri de 10.000 mAh’ye kadar çıkabiliyor. Ancak cihazın pil ömrünün zamanla azalmaması ve daha uzun ve sağlıklı bir kullanım için ilk şarj işleminde çeşitli detaylara dikkat edilmesi gerekiyor. Bununla birlikte cihazın genel olarak pil seviyesi azaldıktan sonra da şarj işleminde farklı detaylara dikkat ederek cihazın pil ömrünü uzatabilirsiniz. Peki, yeni telefon ilk şarj neden önemlidir ve hangi detaylara dikkat edilmelidir?

Yeni Telefon İlk Şarj Neden Önemlidir?

Geçmiş yıllarda telefon ve diğer teknolojik cihazlarda nikel alaşımlı bataryalar kullanılıyordu. Bu bataryaların hem hacmine oranla kapasitesi büyük ölçüde düşük hem de zamanla bozulmaları daha fazla olduğu için kullanışsız bir pil ömrü sunuluyordu. Ancak akıllı telefonların gelişmesi ile birlikte Lityum-İyon ya da bilinen adı ile Li-On piller de artmaya başladı. Lityum-İyon piller, diğer pillere kıyasla daha yüksek pil kapasitesi sunuyor ve bununla birlikte yıllara bağlı olarak daha düşük oranlarda bozulma gösteriyor. 

Pil içerisinde kullanılan malzeme ne olursa olsun, tüm pillerin bir bozulma oranı ve kullanım ömrü bulunuyor. Ancak pilin yanlış kullanılması, tam bitmeden şarj edilmesi ya da tam olmadan şarjdan çıkarılması gibi durumlar pilin bu kullanım ömrünün daha hızlı azalmasına neden oluyor. Bilgisayar kullanıyorsanız, HDD ya da SDD depolama birimlerinin, bilgisayarı satın aldıktan sonra kullanıma bağlı olarak zamanla azaldığını da görebilirsiniz. 1 TB’lık bir depolama birimi, bilgisayara ilk takıldığı andan itibaren zamanla depolama kapasitesini kaybetmeye başlayacaktır. Yani 1 TB olarak aldığınız HDD, 3 aylık bir kullanımdan sonra 950’ya yakın bir depolama alanına sahip olacaktır. Buna benzer şekilde, bataryaların da aldığınız andan itibaren her şarj ve deşarj işleminde toplam kapasitesi azalmaya başlar. Yani aldığınız akıllı telefonun 5.000 mAh batarya kapasitesi var ise bu kapasite 6 aylık bir kullanım içerisinde 4.500 mAh seviyelerine düşecektir. Bu kapsamda, bataryaların bozulması ve cihazın şarj seviyesinin hızlı şekilde düşmesi aslında bataryanın hızlı şekilde şarjını kaybetmesinden değil, toplam kapasitesinin azalması yüzündendir. 

Yeni telefonlarda kullanılan bataryalar genellikle cihaz üzerinde kontroller yapılırken açık kalması için bir miktar şarj edilmektedir. Bu nedenle sıfır olarak kutusunu açtığınız akıllı telefonları da ilk kez açarken şarj seviyesinin bir miktar dolu olduğunu görebilirsiniz. Özellikle bataryaların ilk kez şarj işlemi sırasında tam dolmadan şarjdan çıkarılması ya da batarya tamamen boş değilken şarja takılması gibi durumlarda pil ömrü ciddi şekilde azalabiliyor. Bu nedenle yeni telefonlarda ilk şarj oldukça önemlidir. Peki, yeni telefonlarda ilk şarj ederken nelere dikkat edilmelidir?

Yeni Telefonu İlk Şarj Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yeni akıllı telefonlarda, cihazı ilk kez şarj edecekseniz öncelikle bataryanın tamamen boş olduğundan emin olmanız gerekiyor. Yeni bataryalarda pil ömrünü azaltacak şarj işlemleri özellikle ilk şarj sırasında daha etkili hale gelecektir. Bu nedenle normalde 5.000 mAh gibi yüksek bir batarya kapasitesine sahip olsa bile birkaç haftalık kullanım sonrasında kapasitenin 4.500 mAh ve daha düşük seviyelere gerilemesi mümkün. 

Cihazın ilk şarj işlemi sırasında, cihaz batarya kapasitesi %5’in altında değilse, öncelikle cihaz şarjının bitmesini beklemeniz gerekiyor. Geçmiş yıllarda akıllı telefonlarda pil seviyesi genelde boş olarak geldiği için cihazlar direkt olarak şarja takılıyordu. Ancak günümüzde önce yeni cihazın batarya seviyesinin %10 ile %5 arası bir değere düşmesini beklemek ve bunun ardından cihaz tamamen şarj olana kadar şarj etmek gereklidir. 

Yeni Telefon Kaç Saat Şarj Edilmelidir?

Yeni akıllı telefonlarda, şarj süresi direkt olarak cihazın toplam batarya kapasitesi ile alakalıdır. Cihazların kaç saat şarj edilmesi gerektiğine dair net bir bilgi ya da kesin bir saat sınırı yoktur. Ancak cihazın ilk şarj süresi, batarya özelliklerine ve cihazın hızlı şarj ya da süper hızlı şarj gibi yeni teknolojileri destekliyor olmasına göre şarj süresi değişiklik göstermektedir. 

Geçmiş yıllarda telefonların maksimum batarya kapasitesine kadar şarj olması için minimum 6 ila 10 saat arasında bir süre gerekiyordu. Ancak günümüzde hem batarya teknolojisinin hem de şarj teknolojisinin gelişmesi, bu sürenin oldukça kısalmasını sağlıyor. Yeni akıllı telefonların şarj işlemi, batarya kapasitesine ve cihazın şarj özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Hızlı şarjı destekleyen telefonlarda ilk şarj işlemi genellikle 2 ila 3 saat arasında değişiklik göstermektedir. Süper hızlı şarjı destekleyen cihazlarda ise bu süre 1 ila 1.5 saate kadar düşüş göstermektedir. 

Telefon Pil Ömrünü Uzatmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yeni telefonlarda pil ömrünü uzatmak ve bataryanın daha sağlıklı kullanılmasını sağlamak için çeşitli detaylara dikkat edilmesi gerekiyor. Peki, akıllı telefonlarda pil ömrü uzatmak için nelere dikkat edilmelidir?

  • Akıllı telefonun şarj işlemlerinde mutlaka cihazın kendi adaptörü ve şarj kablosu kullanılmalıdır. Cihazda kullanılan batarya özelliklerine göre firmaların tasarladığı adaptörler de özelleştirilmektedir. Bu nedenle cihazın şarj işleminde farklı adaptörler kullanılması da batarya ömrünün azalmasına neden olacaktır.
  • Akıllı telefonu sürekli olarak ya da şarj seviyesi yeteri kadar düşmeden şarj etmeye başlamak da cihazın batarya kapasitesinin azalmasına neden olacaktır. Akıllı telefonlarda şarj işlemi, pil seviyesi %15 ve daha az seviyelere düştükten sonra cihaz şarja takılmalıdır. Şarj seviyesi yeteri kadar azalmadan yapılan şarj işlemleri, pil kapasitesinin azalmasına neden olacaktır. Bu nedenle cihaz şarjı tam olarak azalmadan şarj etmemek oldukça önemlidir.
  • Cihazın tam olarak şarjını bitmeden şarj etmeye başlamak gibi, cihazın ne zaman şarjdan çıkarılacağı da oldukça önemlidir. Cihazın şarjı tam olarak dolmadan şarjdan çıkarılması da batarya kapasitesinin zamanla azalmasına neden olacaktır. Bu nedenle cihazın tam olarak pilinin dolması beklenmeli ve bunun ardından şarjdan çıkarılması gereklidir.
  • Telefonlar şarj işlemi sırasında zamanla ısınmaya başlayacaktır. Ancak bu ısınma seviyesi, üreticiler tarafından önceden hesaplanmaktadır. Cihaz şarj sırasında sıcak bir zeminde bulunuyor ise bu hesaplamalardan daha yüksek bir sıcaklık elde edilecek ve bu nedenle cihazın batarya kapasitesinde azalma görülecektir. Bu nedenle şarj işlemi sırasında cihazın sıcak bir zeminde bulunmaması gerekiyor.
  • Akıllı telefonlar şarj edilirken cihazın kullanılması, şarj işleminin beklenenden daha uzun sürmesine neden olacak ve bataryanın ömrünü kısaltacaktır. Bu nedenle cihaz şarj edilirken kullanılmaması gereklidir.

Telefon Günde Kaç Kez Şarj Edilmelidir?

Telefonların gün içerisinde ne kadar şarj edilmesi gerektiği, direkt olarak sizin telefonu ne kadar kullandığınız ile bağlantılıdır. Cihazın yoğun kullanılması, gün içerisinde şarjının beklenmeyen miktarda azalmasına neden olacaktır. Ancak cihazın batarya kapasitesinin azalması ve benzeri sorunlar, cihazın gün içerisinde ne kadar fazla şarj edildiği ile alakalı değildir. Cihazın şarjı %10 seviyelerine düştükten sonra, batarya seviyesi tamamen dolana kadar şarj etmeniz gereklidir. Ancak cihazın şarjı ne kadar azalırsa, o kadar şarj işlemi gerçekleştirilebilir. Cihazın şarjı tam olarak dolduktan sonra şarjda kalması bilinenin aksine batarya kapasitesinin azalmasına neden olmamaktadır. Cihaz bataryası tam olarak dolduktan sonra, şarj aletinden gelen akım kesilerek bataryanın stabil şekilde kalması sağlanmaktadır.