0%

Yeni alınan telefonun kaç saat şar edileceği her zaman merak konusu olmuştur. Bu içerğimizde bütün teknik detayları ile birlikte yeni telefonun uzu ne kadar şar edebileceğinizi öğrenebilrisiniz.

Yeni Alınan Telefon Kaç Saat Şarj Edilmelidir?

Yeni alınan telefon en az 6 saat şarj edilmelidir. Bu saat diliminden az olmamasına dikkat etmelisiniz.

Telefon alırken en dikkat edilen detaylardan biri, şarjın uzun ömürlü olmasıdır. Bu yüzden, merak edilen sorulardan biri “yeni alınan telefon kaç saat şarj edilir?” sorusu oluyor. Bunun için net bir saat belirtilmese de genel olarak 6 saat şarj edilmesi öneriliyor. Bu sayede telefon bataryalarının daha uzun süre üst düzey performans göstereceği biliniyor. Özellikle yeni nesil olarak biinen iyon lityum bataryalar için 6 saat cihazın tam kapasite dolması için yeterli bir süre olarak ön görülüyor. Genellikle telefonların kullanma klavuzunda bu bilgiye de yer veriliyor. Dilerseniz kullanım kılavuzundu da inceleyebilirsiniz.

Yeni Telefon Ne Zaman Şarj Edilmelidir?

Yeni telefon ne zaman şarj edilmelidir? Eğer yeni bir telefon aldıysanız uzman olan veya olmayan her kişiden farklı tavsiyeler duyabilirsiniz. Telefonu ne zaman, kaç dakika ya da kaç saat şarjda bekletmenin gerektiği, pilin %0’a indirmeden kullanmamanız gerektiğini ve bunun gibi ardarda gelen önerilerin ardı arkası kesilmeyebilir. Örneğin, telefonu aldıktan hemen sonra 8 ya da 12 saat arası bir süreyle şarjda tutmanız gerektiğini mutlaka söyleyenler olmuştur. Hatta bunu abartıp “bir gece boyunca cihaza hiç dokunmadan şarjda beklet” gibi söylemlerde duymuşsunuzdur. Şimdi bunların gerçeklik payı nedir? Ayrıca “yeni alınan telefon kaç saat şarj edilir?” bunların cevabını bulalım.

Eskiden akıllı telefonlarda, nikel-kadmiyum teknolojisine ait piller kullanılıyordu. Bu pillerin dezavantajı “hafıza etkisi” isimli bir özellikle üretilmesiydi. Bataryanın, şarj işleminin başladığı ve şarj döngüsündeki noktayı hatırlamasını sağlayan bir durumdu. Pildeki şarj durumunu yanlış tahmin edilmesine zemin sağlayan ve bu durumun önüne geçmek için de şarjın %0’a indirilmesi gerektiği söyleniyordu. Teknolojinin sürekli gelişimi elbette bataryaları da etkiliyor. Artık lityum-iyon piller üretiliyor ve akıllı telefonların tamamında yer alıyor.

Bu üretilen pillerde hafıza etkisi yoktur. Bu nedenle şarj etmek için tamamen boşalmasını beklemek gerekmiyor. Gönül rahatlığıyla istediğiniz seviyedeki telefonunuzu şarja takabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz bir durum söz konusu olabilir. Yeni piller, üretilen bataryaların kapasitesi zamanla belli sayıda şarj ve de döngüsüyle azalabilir. Bu durumun önüne geçmenin en iyi yolu kısmi şarj oluyor. Yani, pilin ömrünün uzaması ve en azından kısalmaması için telefonunuzun şarjının bitmesini beklemeyin. %20 seviyelerinde iken direkt olarak şarja takabilirsiniz.

Yeni Telefonu Şarj Ederken Bilmeniz Gerekenler

Günlük yaşamımızda giderek daha fazla yer kaplayan akıllı telefonlar, okuldan işe, alışverişten eve kadar pek çok alanda sürekli olarak kullanılmaktadır. Bu cihazların uzun süre kullanılabilmesi için ise uzun pil ömrü büyük önem taşır. Yeni bir akıllı telefon aldığınızda, bataryasının hızla tükenmesini istemezsiniz. Bu nedenle, telefonunuzun batarya ömrünü uzatmanın yollarını öğrenmek her kullanıcı için önemlidir.

Akıllı telefon modellerinde, ekran süresi genellikle batarya kapasitesine bağlı olarak değişir. Ancak, pilin kapasitesi ne olursa olsun, akıllı telefonunuzun ekran süresini artırmanın bazı yolları vardır. Bunlardan biri, telefonunuzu ilk kez şarj ettiğinizde dikkat etmeniz gereken süreçtir. Yeni bir telefon aldığınızda, onu ne kadar süreyle şarj etmeniz gerektiğini bilmek önemlidir.

Çok severek yeni bir telefon aldıysanız ve “yeni alınan telefon kaç saat şarj edilir?” diye araştırıyorsanız yeni telefonu şarj ederken bilmeniz gerekenler için detaylar:

 • İlk olarak telefonunuzla beraber verilen orijinal şarj cihazınızı ve kablosunu kullanmanız ana kurallardan biri oluyor. Orijinal şarj cihazı, telefonunuzun pil ömrünü yüksek performansa çıkarmak için tasarlanıyor.
 • Doğru şarj tekniğini kullanmak önemli bir detay alıyor. Modern hızlı şarj teknolojileri, son dönemlerde tüm üretilen telefonlarda bulunuyor. Ancak sürekli hızlı şarj etmek, pilin ömrünü azaltabilir. Bu yüzden mümkün olduğu kadar telefonunuzu normal hızlı şarj etmek ve pilin uzun ömürlü olmasına destek olabilirsiniz.
 • Eskiden, bataryayı tamamen boşaltıp ve tamamen doldurulması öneriliyordu. Ancak lityum ion piller için artık bu şart değil. Telefonunuzu gerektiği zaman şarj edin ve pil seviyesi düştüğünde şarj etmeye dikkat edin. Özellikle sürekli tam doldurup tam boşaltma döngüsü pilin ömrünü kısaltabilir.
 • Telefonunuzu aşırı sıcak veya soğuk ortamlarda bırakmaktan özellikle kaçınmanız gerekiyor. Aşırı sıcaklık, batarya performansını olumsuz etkileyebilir.
 • Yeni aldığınız telefonu gece boyunca şarj etme durumu cazip gelebilir. Ancak bu durum pirin aşırı doldurulması ve aşırı ısınması durumuna neden olabilir.
 • Pil sağlığı uygulamaları, yeni aldığınız telefonunuzun pil sağlığını izlemenizi ve yönetmenize yardımcı olabilir. Bu uygulamalar sayesinde telefonunuzun pil durumunu düzenli olarak kontrol edebilir ve gerektiği zamanlarda önlem alabilirsiniz.

Batarya Ömrünü Uzatmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Günümüzde, Android telefonlarının pil ömrü cihazların performansını etkileyen önemli detaylardan biri oluyor. Özellikle yoğun bir şekilde kullanım durumlarında, pil ömrü kısa sürede tükenerek hayatınızı zorlaştırabilir. Ancak, bu sorununun üstesinden gelmek için birçok yöntem bulunuyor. Bu yazımızda, android telefonunuzun nasıl uzatabileceğinizi ve “batarya ömrünü uzatmak için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?” sorulara cevap bulabilirsiniz.

İlk olarak ekran parlaklığını azaltarak başlayabilirsiniz. Pil ömrünü önemli ölçüde tüketen en büyük sorunlardan biri olabilir. Ekran parlaklığını azaltmak, pil ömrünü uzatabilir. Ayrıca, cihazınızda ekran süresini de azaltıp pil ömrüne yardımcı olabilirsiniz. Bunu yapabilmek için “ayarlar” menüsünden “ekran” yazısına tıklayın, daha sonra “parlaklık” ve “otomatik aydınlatma” seçenekleri ile ekran parlaklığını azaltabilirsiniz. Cihazı birkaç saniye kullanmadığınızda otomatik olarak kapanacak şekilde bir ayarlama yapabilirsiniz.

Pil tasarruf modunu kullanın! Android cihazlar, pil tasarruf modu adı verilen bir özellik sunuyor. Bu mod sayesinde cihazınızın pil ömrünü önemli ölçüde uzatabilirsiniz. Pil seviyeniz düştüğünde otomatik olarak açılır ve arka planda çalışan uygulamaları sınırlandırabilir. Pil tasarruf modunu devreye almak için “ayarlar”“menüsünden “pil” ardından “pil tasarrufu” menüsüne gidip açabilirsiniz.

Arka planda bulunan uygulamaları kapatmak pil ömrünü önemli ölçüde etkileyebilir. Çünkü arka planda çalışan uygulamalar, pil ömrünü oldukça etkiliyor. Bunu yapmak için “ayarlar” menüsünden “uygulamalar”seçeneğini seçip “çalışan uygulamalara” gidin ve arka planda çalışan bütün uygulamaları kapatın.

Wi-Fi ve Bluetooth’u kapatın! Çünkü pil ömrümüzü önemli ölçüde tüketen diğer unsurlardan biri olarak biliniyor. Bu nedenle bu uygulamaları kullanmadığınız zamanlarda kapatmanızı öneriliyor. Bir diğer detayı ise cihazınızda etkin olan, herhangi bir konum hizmeti varsa onu da kapatabilirsiniz. Bunları yapmak için “ayarlar” menüsünden “kablosuz” ve “ağlara” gidin, Wi-Fi, Bluetooth ve konum hizmetlerini kapatıp kullanabilirsiniz. Performansınızı sürekli olarak izleyebilirsiniz. Böylece pil ömrünü koruyabilirsiniz. Bunu yapmak için “ayarlar” menüsünden “pil” seçeneği ile pil performansınızı buradan düzenli olarak izleyebilirsiniz.

Bir Telefon İlk Alındığında Kaç Saat Şarj Edilmeli?

“Yeni alınan telefon kaç saat şarj edilir?” başlığı altında, “bir telefon ilk alındığında kaç saat şarj edilmeli?” sorusu oldukça merak edilen sorular arasında yer alıyor. Yeni alınan telefonu şarj etmek batarya ömrünü uzatma noktasında son derece önemli bir konu oluyor. Bu nedenle yeni bir cihaz alma heyecanıyla, telefonunuzu kısa süre şarj etmek gibi bir hataya düşmemeniz gerekiyor. Çoğu akıllı telefonlar, üretilen fabrikalardan 1 ile 3 saatlik enerjileri dolu olarak gönderiliyor. İşte yeni telefonun şarj etme süreci bu aşamanın ardından başlıyor. 

Telefonunuzu aldıktan sonra fabrika çıkışında bulunan bu enerjinin bitmemesi gerekiyor. Yeni aldığınız telefonu ilk şarj etme işleminizi gerçekleştirmek istiyorsanız ilk şarj süresi 6 saat ve üzeri olabilir. Özellikle yeni nesil, iyon-lityum piller için 6 saat cihazın tam kapasite dolması için yeterli bir süre olduğu belirtiliyor. Ancak, kullanım kılavuzları da cihazların ilk şarj sürelerinin ne kadar olması gerektiği hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Yeni aldığınız telefonun batarya kullanımında buradaki bilgilere uygun hareket ederek gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Telefon Şarjı Tamamen Bitmeden Prize Takın

“Yeni alınan telefon kaç saat şarj edilir?” telefon şarjı tamamen bitmeden prize takın! Bu pil ömrünü uzatmanın etkili bir yolu olarak biliniyor. Lityum iyon batarya sayesinde derin deşarj durumlarından zarar görebilir. Bu durum pilin ömrünü kısaltabilir. Bu yüzden telefonunuzun şarj seviyesi düşükken, örneğin, %20 olunca şarj etmeye başlamak daha iyi bir fikir olabilir. Düzenli aralıklarla pil seviyesinin %20-30 civarlarına düştüğünde şarj etmeye başlayarak, pil sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde pil ömrünü, maksimum kapasitesini uzun süre koruyarak telefonunuzun daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Yeni Telefon İlk Şarj Neden Önemlidir?

Geçmiş yıllarda telefon ve diğer teknolojik cihazlarda nikel alaşımlı bataryalar kullanılıyordu. Bu bataryaların hem hacmine oranla kapasitesi büyük ölçüde düşük hem de zamanla bozulmaları daha fazla olduğu için kullanışsız bir pil ömrü sunuluyordu. Ancak akıllı telefonların gelişmesi ile birlikte Lityum-İyon ya da bilinen adı ile Li-On piller de artmaya başladı. Lityum-İyon piller, diğer pillere kıyasla daha yüksek pil kapasitesi sunuyor ve bununla birlikte yıllara bağlı olarak daha düşük oranlarda bozulma gösteriyor. 

Pil içerisinde kullanılan malzeme ne olursa olsun, tüm pillerin bir bozulma oranı ve kullanım ömrü bulunuyor. Ancak pilin yanlış kullanılması, tam bitmeden şarj edilmesi ya da tam olmadan şarjdan çıkarılması gibi durumlar pilin bu kullanım ömrünün daha hızlı azalmasına neden oluyor. Bilgisayar kullanıyorsanız, HDD ya da SDD depolama birimlerinin, bilgisayarı satın aldıktan sonra kullanıma bağlı olarak zamanla azaldığını da görebilirsiniz. 1 TB’lık bir depolama birimi, bilgisayara ilk takıldığı andan itibaren zamanla depolama kapasitesini kaybetmeye başlayacaktır. Yani 1 TB olarak aldığınız HDD, 3 aylık bir kullanımdan sonra 950’ya yakın bir depolama alanına sahip olacaktır. Buna benzer şekilde, bataryaların da aldığınız andan itibaren her şarj ve deşarj işleminde toplam kapasitesi azalmaya başlar. Yani aldığınız akıllı telefonun 5.000 mAh batarya kapasitesi var ise bu kapasite 6 aylık bir kullanım içerisinde 4.500 mAh seviyelerine düşecektir. Bu kapsamda, bataryaların bozulması ve cihazın şarj seviyesinin hızlı şekilde düşmesi aslında bataryanın hızlı şekilde şarjını kaybetmesinden değil, toplam kapasitesinin azalması yüzündendir. 

Yeni telefonlarda kullanılan bataryalar genellikle cihaz üzerinde kontroller yapılırken açık kalması için bir miktar şarj edilmektedir. Bu nedenle sıfır olarak kutusunu açtığınız akıllı telefonları da ilk kez açarken şarj seviyesinin bir miktar dolu olduğunu görebilirsiniz. Özellikle bataryaların ilk kez şarj işlemi sırasında tam dolmadan şarjdan çıkarılması ya da batarya tamamen boş değilken şarja takılması gibi durumlarda pil ömrü ciddi şekilde azalabiliyor. Bu nedenle yeni telefonlarda ilk şarj oldukça önemlidir. Peki, yeni telefonlarda ilk şarj ederken nelere dikkat edilmelidir?

Yeni Telefonu İlk Şarj Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yeni alınan telefon kaç saat şarj edilmelidir? sorusu için Yeni akıllı telefonlarda, cihazı ilk kez şarj edecekseniz öncelikle bataryanın tamamen boş olduğundan emin olmanız gerekiyor. 

Cihazın ilk şarj işlemi sırasında, cihaz batarya kapasitesi %5’in altında değilse, öncelikle cihaz şarjının bitmesini beklemeniz gerekiyor. Geçmiş yıllarda akıllı telefonlarda pil seviyesi genelde boş olarak geldiği için cihazlar direkt olarak şarja takılıyordu. Ancak günümüzde önce yeni cihazın batarya seviyesinin %10 ile %5 arası bir değere düşmesini beklemek ve bunun ardından cihaz tamamen şarj olana kadar şarj etmek gereklidir. 

Yeni Telefon Kaç Saat Şarj Edilmelidir?

Yeni alınan telefon, 6 saat şarj edilmelidir.

Cihazın ilk şarj süresi, batarya özelliklerine ve cihazın hızlı şarj ya da süper hızlı şarj gibi yeni teknolojileri destekliyor olmasına göre şarj süresi değişiklik göstermektedir. 

Geçmiş yıllarda telefonların maksimum batarya kapasitesine kadar şarj olması için minimum 6 ila 10 saat arasında bir süre gerekiyordu. Ancak günümüzde hem batarya teknolojisinin hem de şarj teknolojisinin gelişmesi, bu sürenin oldukça kısalmasını sağlıyor. Yeni akıllı telefonların şarj işlemi, batarya kapasitesine ve cihazın şarj özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Hızlı şarjı destekleyen telefonlarda ilk şarj işlemi genellikle 2 ila 3 saat arasında değişiklik göstermektedir. 

Telefon Pil Ömrünü Uzatmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yeni telefonlarda pil ömrünü uzatmak ve bataryanın daha sağlıklı kullanılmasını sağlamak için çeşitli detaylara dikkat edilmesi gerekiyor. Peki, akıllı telefonlarda pil ömrü uzatmak için nelere dikkat edilmelidir?

 • Akıllı telefonun şarj işlemlerinde mutlaka cihazın kendi adaptörü ve şarj kablosu kullanılmalıdır. Cihazda kullanılan batarya özelliklerine göre firmaların tasarladığı adaptörler de özelleştirilmektedir. Bu nedenle cihazın şarj işleminde farklı adaptörler kullanılması da batarya ömrünün azalmasına neden olacaktır.
 • Akıllı telefonu sürekli olarak ya da şarj seviyesi yeteri kadar düşmeden şarj etmeye başlamak da cihazın batarya kapasitesinin azalmasına neden olacaktır. Akıllı telefonlarda şarj işlemi, pil seviyesi %15 ve daha az seviyelere düştükten sonra cihaz şarja takılmalıdır. Şarj seviyesi yeteri kadar azalmadan yapılan şarj işlemleri, pil kapasitesinin azalmasına neden olacaktır. Bu nedenle cihaz şarjı tam olarak azalmadan şarj etmemek oldukça önemlidir.
 • Cihazın tam olarak şarjını bitmeden şarj etmeye başlamak gibi, cihazın ne zaman şarjdan çıkarılacağı da oldukça önemlidir. Cihazın şarjı tam olarak dolmadan şarjdan çıkarılması da batarya kapasitesinin zamanla azalmasına neden olacaktır. Bu nedenle cihazın tam olarak pilinin dolması beklenmeli ve bunun ardından şarjdan çıkarılması gereklidir.
 • Telefonlar şarj işlemi sırasında zamanla ısınmaya başlayacaktır. Ancak bu ısınma seviyesi, üreticiler tarafından önceden hesaplanmaktadır. Cihaz şarj sırasında sıcak bir zeminde bulunuyor ise bu hesaplamalardan daha yüksek bir sıcaklık elde edilecek ve bu nedenle cihazın batarya kapasitesinde azalma görülecektir. Bu nedenle şarj işlemi sırasında cihazın sıcak bir zeminde bulunmaması gerekiyor.
 • Akıllı telefonlar şarj edilirken cihazın kullanılması, şarj işleminin beklenenden daha uzun sürmesine neden olacak ve bataryanın ömrünü kısaltacaktır. Bu nedenle cihaz şarj edilirken kullanılmaması gereklidir.

Telefon Günde Kaç Kez Şarj Edilmelidir?

Telefonların gün içerisinde ne kadar şarj edilmesi gerektiği, direkt olarak sizin telefonu ne kadar kullandığınız ile bağlantılıdır. Cihazın yoğun kullanılması, gün içerisinde şarjının beklenmeyen miktarda azalmasına neden olacaktır. Ancak cihazın batarya kapasitesinin azalması ve benzeri sorunlar, cihazın gün içerisinde ne kadar fazla şarj edildiği ile alakalı değildir. Cihazın şarjı %10 seviyelerine düştükten sonra, batarya seviyesi tamamen dolana kadar şarj etmeniz gereklidir. Ancak cihazın şarjı ne kadar azalırsa, o kadar şarj işlemi gerçekleştirilebilir. Cihazın şarjı tam olarak dolduktan sonra şarjda kalması bilinenin aksine batarya kapasitesinin azalmasına neden olmamaktadır. Cihaz bataryası tam olarak dolduktan sonra, şarj aletinden gelen akım kesilerek bataryanın stabil şekilde kalması sağlanmaktadır.