0%

Yapay Zekanın Görsel Manipülasyonuna Karşı PhotoGuard

Yapay zekanın görsel manipülasyonuna karşı PhotoGuard, MIT CSAİL araştırmacıları tarafından geliştirilmiş oldukça yeni bir uygulamadır. Yapay zekanın ortaya çıkması, insanları bir yandan sevindirirken bir yandan da güvenlik endişesi nedeniyle korkuya sürüklemiştir. Özellikle söz konusu videolar ve fotoğraf görüntüleri olduğunda bu durum daha da korku verici bir hal alabilir. İşte tam da bu noktada yapay zekanın görselleri manipüle etmesine karşı koruma sağlayacak olan PhotoGuard devreye girecektir. Bu uygulamanın bilgisayar denemeleri ve sunumlarının yapılmasının ardından da telefonlarda ya da çeşitli ses sistemleri kullanılıp kullanılamayacağı şimdiden sorulan sorular arasında yer almıştır.

Reeder’ın yeni nesil ses sistemi modelleri ve tablet modelleri üzerinden de desteklenebilen ve kullanılabilen bu uygulamanın daha detaylı bilgisine sahip olmak isteyen kişiler, geniş çaplı bir araştırma içerisine girerek bu manipülasyondan kendilerini nasıl koruyabileceklerini öğrenmek isterler. Şimdilik bu konu hakkında detaylı bilgi verilmese de yapılan iyileştirmeler ve geliştirmeler sonucu testler başarılı olursa, yeni nesil akıllı cihazların da bunu destekleyebileceği, ortaya atılan düşünceler arasında.

PhotoGuard: Yapay Zeka ile Görüntü Manipülasyonunu Önlemede Yeni Bir Adım

PhotoGuard: Yapay Zeka ile Görüntü Manipülasyonunu Önlemede Yeni Bir Adım olarak nitelendirilmiş ve piyasaya da bu şekilde sürülmüştür. Son zamanlarda birçok görüntünün ve videonun yapay zeka ile seslendirilerek gerçekmiş gibi yansıtılması, gerek bizim ülkemizde gerekse de farklı ülkelerde giderek büyük bir tehdit haline gelmeye başlamıştır. Siyasetten magazine bilimden kültüre her alanda yapılan bu manipülasyonun önüne geçebilmek, şu anda ve gelecekte kendi gerçekliğimizi ve insani benliğimizi koruyabilmemiz açısından büyük önem arz etmektedir. Bunu gerçekleştirebilen PhotoGuard hakkında da detaylı bilgilerin bilinmesi, geleceğimizi güven altına alabilmemiz açısından önemlidir. Denemeleri yapılarak olumlu sonuç alınmasının ardından piyasaya ilk tanıtımı yapılan bu uygulamanın zaman içerisinde daha da geliştirileceği düşünüldüğünde, yapay zekanın ilk yenilgiye uğradığı uygulama olarak ses getireceği de öngörülüyor. Yapay zekanın kötüye kullanımına karşı bir savaşma metodu olarak insanlara güven veren PhotoGuard, bir engelle karşılaşana dek bu korumayı ve mücadeleyi sürdürecek gibi görünüyor.

Veri Zehirlenmesi Tekniği: Görüntü Manipülasyonuna Karşı Güçlü Bir Savunma

Veri Zehirlenmesi Tekniği: Görüntü Manipülasyonuna Karşı Güçlü Bir Savunma  olarak görülen PhotoGuard, doğru olmayan, yapay zeka ile oluşturularak manipülasyona sebebiyet veren görüntü ve videoları analiz edebiliyor. Bu sayede de görüntülerin manipüle edilerek kişisel haklara salgırı veya kötüye kullanım gibi olumsuzlukların ortaya çıkmasına karşı gerçek bir savunma elde edilmesini sağlıyor. PhotoGaurd, herhangi bir götüntüdeki piksellerin konum ve renk algoritmalarında yapılan ve insan gözüyle görülmesi mümkün olmayan değişiklikler yaparak bozulma yaratabiliyor. Bu da temelde yapay zekanın, bu görüntüleri kullanmasını ve bunlara erişim sağlanarak değiştirilmesini engelliyor. Bu tekniğe de veri zehirlenmesi adı veriliyor. Bu sayede yapay zeka, PhotoGuard tarafından zehirlenmiş olan bu görselleri algılayamıyor ve algılayamadığı için değişiklik yapılmasını da sağlayamıyor. Dışarıdan insan gözüyle bakıldığında ise bu farklılık hiçbir şekilde anlaşılmıyor. Dolayısıyla fotoğraf ve videoların kalitesinde, estetik görünümünde herhangi bir bozulma olmadığı için kişiler bütün bu verilerini rahatlıkla kullanabiliyor, çekinmeden insanlarla paylaşabiliyor. Kısacası işlenmiş olan veriler bir bakıma zehirlenerek değişime ve farklı amaçlar için kullanıma karşı kapatılıyor. Bir çeşit görsel ve video kilitleme olarak da düşünülebilen bu uygulamanın, herkes için erişilebilir bir durumda olmasının güvenlik açısından büyük bir gelişme olacağı düşünülüyor. Şu anki aşamada Photo Guard’ın yüzde yüz olarak koruma sağladığını söylemek için oldukça erken. Çünkü teknoloji geliştikçe yapay zekanın da buna bir çözüm üretebilme ihtimali yüksek olduğu gibi PhotoGuard geliştiricileri de buna karşı kendilerini daha hazır bir hale getirmek için çabalayacak gibi görünüyor.

Görsel Güvenlikte Yapay Zeka: PhotoGuard’ın Rolü ve Geleceği

Görsel Güvenlikte Yapay Zeka: PhotoGuard’ın Rolü ve Geleceği son zamanların en çok konuşulan konulardan biri haline gelmiş gibi görünüyor. Şimdilik proje hala geliştirilebilir düzeyde olsa da bundan sonraki güvenlik alanında yapılacak çalışmalarda PhotoGuard uygulamasının rolünün oldukça önemli olacağı ve geleceğin de en önemli güvenlik sistemi uygulamaları arasında yer alacağı öngörülüyor.

FBI tarafından yapay zekanın görsel manipülasyonu hakkında yapılan birtakım açıklamalar, bu uygulamanın gerekliliğini de gözler önüne seriyor. Suçluların, mağdurlarını yapay zeka kullanarak farklı video ve görsellerle tehdit etmeleri ve şantaj uygulamaları gibi durumların söz konusu olduğunun ortaya çıkması, bu durumun ne kadar ciddi bir durum olduğunu da açıkça gösteriyor. Her teknoloji temelde insanların daha rahat ve daha kaliteli yaşaması için düşünülüp üretilse de insanlar bunu kendi kötü amaçları için kullanmanın yolunu her zaman bulabiliyor. Yapay Zekanın kullanımı da tam olarak bu noktada kötüye kullanılarak çeşitli gerçek dışı görsellerin ve videoların hazırlanarak bunların kötüye kullanımını açığa çıkarıyor.

PhotoGuard, bu videoların hazırlanmasının engellenmesi ve yapıldıktan sonra dahi teşhis edilebilmesini kolaylaştırması nedeniyle ileride suçlularla mücadelede, bu gibi siber suçlarla mücadelede ve sosyal medya mecralarının her türlü güvenliğinde rahatlıkla kullanılacak önemli araçlardan biri olacağı konuşuluyor.

Manipülasyon Teknolojisinin Karşısında Durmak: PhotoGuard ve Sosyal Sorumluluk

Manipülasyon Teknolojisinin Karşısında Durmak: PhotoGuard ve Sosyal Sorumluluk konusundan da bahsetmek, bu konuda insanları aydınatabilmek açısından uygun olacaktır. PhotoGuard, kişisel verilerin korunması ve saklanması haklarına ek olarak bir başka bakış açısından bakıldığında da bir sosyal sorumluluk projesi olarak nitelendiriliyor. Bunun temelinde ise kişisel hakların ihlali gibi durumların insan yaşamı için önemli ve temel olması fikri yatıyor. Bu noktada gerek kişisel suçlar gerekse de topluma karşı yapılan suçlar karşısında geliştirilen sosyal sorumlulukların, manipülasyon teknolojisi söz konusu olduğunda da yapılması gerektiği fikri savunuluyor. Photo Guard, bu kapsamda değerlendirilen en gelişmiş ve en yeni teknoloji olarak görülüyor. Sosyal sorumluluk olarak bakıldığında hem oldukça ince düşünülen bir sürecin hem de oldukça zor bir çalışma sürecinin ürünü olmuş olması belki de onu çok daha önemli ve değerli bir hale getiriyor.

Yapay Zeka ve Fotoğraf Manipülasyonu: PhotoGuard ile Dijital Güvenliğinizi Koruyun

Yapay Zeka ve Fotoğraf Manipülasyonu: PhotoGuard ile Dijital Güvenliğinizi Koruyun başlıkları, son zamanların gündemini oluşturuyor. Dijital güvenlik, çoğu sosyal medya kullanıcısı ve internet kullanıcısı için bir noktadan sonra çok da önemli bir mesele gibi gelmiyor. Hemen herkes, her mecrada fotoğraf ve videolarını özgürce paylaşıyor ve bunun ileride herhangi bir tehlike oluşturabileceği kimsenin aklına gelmiyor. Yapay Zeka ise, bunu düşünmenin gerekliliğini ve oldukça önemli olduğunu bir kez daha insanlara hatırlatır nitelikte bir çıkış yapıyor. İlk olarak yalnızca yazınsal olarak bize veri verebileceğini düşündüğümüz yapay zekanın yapabildikleri karşısında, insanlar artık korkmaya ve dijital olarak güvenliklerinden endişe duymaya başlıyor. Bütün bunların sonucunda dijital güvenliklerini nasıl koruyabilecekleri bir problem haline geliyor. Tam da bu noktada geliştirilen PhotoGuard uygulaması, sosyal medyaya yüklenecek her görsel ve videonun, bu gibi manipülasyonlara karşı korunmasını desteklemesiyle insanlığın büyük problemlerinden birine karşı büyük bir adım atmış oluyor.