0%

2022’nin nisan ayında merakla beklenen Valorant’ın Türk Ajanı: Fade’e dair özellikler ve oyuna dahil olacağı tarih açıklanıyor. Riot Games tarafından geliştirilen taktiksel nişancılık oyununa yeni bir oyuncu ekleniyor. Türk Ajan olarak oyuna dahil olacak olan Fade, oyundaki istihbarat toplama yükünü tek başına taşıyan Sova’ya bir seçenek olarak oyuna dahil ediliyor. 

28 Nisan 2022’de Valorant’ın 4. Bölüm 3. Kısım başlayacağı zaman oyuna Türk Ajan Fade de katılıyor. Düşmanların sırlarına sahip olabilmek için özel kabus güçlerini kullanacak olan Fade, Türk Kelle Avcısı olarak anılıyor. Düşmanlarını korkularıyla avlayan Fade, onların işini bitirmeden önce en büyük korkularıyla yüzleştiriyor. 

Türk Ajan Fade’in tasarımcısı olan Nicholas Smith, oyuncu ile ilgili; Sova’ya rakip ama farklı bir oyun tarzı olan bir oyuncu yaratmayı amaçladıklarını söylüyor. Fade, Sova’ya göre istihbarat toplama işinde daha bireysel ve bölgesel çalışıyor, yani Sova kadar tüm haritaya hakim değil gibi görünüyor. Oyuncuyu, her daim aksiyon içinde tutulabilecek, bizzat çatışmalarda bulunacak bir karakter olarak yarattıklarını belirtiyor. Ayrıca oyun içindeki konumlama düşünüldüğünde daha az bel bağlanacak bir ajan hedeflerinin olduğunu ve bunu gerçekleştirdiklerini söylüyor.

Türk Ajan Valorant Fade’in Hikayesi

Riot Games tarafından üretilen Valorant, en son karakteri olan Türk Ajan Fade ile tüm dünyada ses getiriyor. Valorant oyuncularının merakla beklediği Türk Ajan Fade’in oyuna dahil olmasıyla Türkiye haritası da oyunda açılmış bulunuyor. Fade ile ilgili bilgileri ve yaratılış serüvenini Riot Games Türkiye Ülke Müdürü Erdinç İyikul bizzat kendisi anlatıyor.

Erdinç İyikul, Valorant ve diğer oyunların kurulup geliştirilmesinde yaklaşık 800 kişilik global bir ekibin çalıştığından bahsediyor.  Oyun ve karakter geliştirici ekipler, bir karakter gelişimi sürecinde yaklaşık 1 yılı aşkın bir süre çalıştıklarını belirtiyor. Fade için de aynı şekilde yaklaşık 1 yıl kadar özel bir çalışma yürütüldüğünü söylüyor. 

Oyuncular tarafından uzun zamandır beklenen yeni karakterin Türk Ajanı olması ve Türkiye’de bir harita açılmasının oyuncuların beklentileriyle birlikte şekillendiğini üretim sürecinin de böylelikle başladığını söylüyor. Karakter gelişiminde Türk kültürünün köklü özelliklerini modern yansımalarla hayata getirilmesi konusunda titiz bir çalışma yürütüldüğünden bahsediyor. Riot Türkiye’nin sürecin en başından beri işi sıkı takip ettiğini, tasarım aşamasına geçmeden karakterin yediği yemekten, dinlediği müziğe, repliklerinden kıyafetlerine kadar her konuda fikir alışverişinde bulunulduğunu söylüyor. 

Karakter gelişim sürecinde, karakterin doğduğu bölgeden izler taşımasına özen gösterildiği ancak oyun içi karakterlerin genel özellikleri adına kendine ait bir tasarım dünyası olduğunu kabul etmeliyiz. Kalıplaşmış karakter özelliklerinden uzaklaşarak köklü kültür ile modern anlayışı dengede tutmaya çalıştığı görülüyor. Güçlü karakteri ile daha çıkmadan Valorant oyuncuları tarafından ilgiyle takip edilen karakter Türk Ajan Fade, oyuncuların yeni gözdesi olmaya aday olarak gösteriliyor. 

Tüm dünyadan ilgiyle takip edilen oyunun her karakteri ayrı bir özenle hazırlanmış görünüyor. Ancak global bir oyunda Türk bir karakterin bu kadar beklemesi pek alışılmış bir durum gibi görünmüyor. Ancak oyun geliştirici ekip Türk Ajan Fade ile oyuncuların beklentilerine yönelik olarak oyun karakterlerini geliştirdiklerini gözler önüne seriyorlar. Oyun meraklısı olmayanların bile Türk Ajan Fade karakteri ile ilgisini çekmeyi başardıkları da görülüyor. 

Valorant Fade Özellikleri

Valorant karakterleri her biri farklı özelliklerle donatılmış özel seçilmiş bir ekipten oluşuyor. Oyun içindeki karakterler temelde 4 ana sınıf özelliklere ayrılıyor. Bunları; düellocu, öncü, kontrol uzmanı ve gözcü olarak sıralayabiliriz.

Türk Ajan Fade, öncü grubundan bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Türk Ajan Fade’in özel yeteneklerinin yanı sıra öncü birlikte yer alması bazı özellikler kazandırıyor. Savunma kırıcı üstün yetenekleri olan öncülerden olan Fade, aynı zamanda düşmanı belirli bir alana hapsedip, ona korku salmasıyla ünleniyor. Düşmanların, son anlarında en büyük korkularıyla yüzleştirmesi Fade’in en belirgin özelliği olarak karşımıza çıkıyor. 

Valorant Fade Yetenekleri

Türk Ajan Fade’in yetenekleri oldukça kapsamlı bir şekilde işleniyor. Temelde 4 ana yeteneği bulunduğunu söyleyebiliriz. Bunlar; Musallat (E), Mıhla (Q), Ecel (C) ve Gece Karanlığı (X) olarak geçiyor. Yeteneklerin detaylarına bakacak olursak Musallat (E); düştüğü yerde görüş açısındaki düşmanları içine hapsederek düşmanlara dehşet izi uyguluyor. Düşmanlar Musallat gözcüsünü vurarak yok edebilirler. Mıhla (Q), kullanıldığında yere çarpan yumağın etkisiyle düşman kıpırdayamaz ve çürümeye başlar. Ayrıca düşmanları sağır eden bir etkisi de bulunuyor. Ecel (C) yeteneği ise; bir düşmana veya düşmanın bıraktığı ize kitlenerek hareketli hedefin peşine takılıyor. Hedefi yakaladığında düşmanın görüş alanını kısıtlıyor. Gece Karanlığı yeteneği kuşanıldığında ise ateş edildiğinde duvarlardan geçebilen bir kabus bulutu gönderiyor. Bu bulut düşmanın olduğu alana doğru bir iz oluşturmasının yanı sıra düşmanı sağır ediyor. Aynı zamanda düşmanda çürüme hasarı oluşmaya başlıyor.  

Musallat (E) – Mıhla (Q) – Ecel (C) - Gece Karanlığı (X)

Valorant’ın yaptığı açıklamaya göre Türk Ajan Fade’in en temel yeteneklerini şöyle sıralamamız mümkün:

Musallat (E): Düşmanın yerini ortaya çıkarmada kullanılan Musallat’ı kuşanmanın ardından belirli bir nokta nişan alınarak fırlatılıyor. Belirlenen noktaya vardığında küre şeklindeki cisim yere düşerek etkinleşiyor. Düştüğü bölgedeki görüş alanında bulunan düşmanların yerini belli eden küre daha sonra düşman tarafından vurularak yok edilebiliyor. 

Mıhla (Q): Mıhla yeteneği, kullanıldığı alandaki düşmanları bir alan içine hapsediyor. Yetenek seçilip kuşandıktan sonra ateş edilerek kullanılabiliyor. Hedeflenen noktaya ulaşan mürekkep küresi belirli bir sürede yere inerek etkinleşiyor. Patlayıp etrafta bir yapay alan oluşturarak içerisinde kalan düşmanları oraya hapsediyor. Ayrıca içeride kalan düşmanlar sağırlaşıyor.

Ecel (C): Ecel ile düşmanların görüşlerini kısıtlayabiliyorsunuz. Ecel yeteneği seçildikten sonra kuşanılıyor. Yeteneğin aktif hale gelebilmesi için ateş edilmesi gerekiyor. Koni şeklinde yapay bir görüş alanı kısıtlayıcı uygulayan ecel, düşman ya da düşmanın bıraktığı izlere kilitleniyor. Eden hareketli hedef peşine takıldıysa yakaladığı anda düşmanın görüşünü bulanıklaştırıp görüş mesafesini kısalttırıyor.

Gece Karanlığı (X): Fade’in yetenekleri içindeki ulti özellikteki tek yetenek gece karanlığı, tam manasıyla korkuya hayat veriyor denilebilir. Gece karanlığı yeteneği seçilerek kuşanılıyor. Bu ulti yeteneğin aktifleşebilmesi için ateş edilmesi gerekiyor. Duvarlardan bile geçebilen bir kabus enerjisi yayıyor. Düşmana doğru bir yol çizerek onu hem sağır ediyor hem de düşmanda çürüme başlamasına sebep oluyor.

Valorant Fade’in Gerçek Adı Nedir?

Tüm dünyanın severek takip ettiği oyuna bir de Türk Ajan ekleniyor. Fade isimli bu yeni Türk Ajanı pek çok yönüyle büyük kesimlerin dikkatini çekmeyi başarmış görünüyor. Artık Türk oyuncuların favorisi olan Fade’in gerçek ismi de oyundaki bir detayda gizli bulunuyor.

Oyun içerisinde test sunucusunda poligonda yer alan Brimstone’un odasında bulunan bilgisayara gelen bir mailde Fade’in gerçek ismi geçiyor. Fade adına şifreli olan mail Yüzbaşı Graeves’ten geliyor. Mailde Fade’e, ‘Hazal Eyletmez’ olarak hitap eden yüzbaşı, uzun süredir görüşemediklerini de söylüyor. Ayrıca mailde bir de Ajan Barta isimli birinden de bahsediliyor. Ajan Barta’nın artık hakkında bir soruşturma açılı olduğunu ve kaçak olduğu ancak bu bilginin Fade’in çalıştığı ekiple alakası olmadığını belirtiyor. 

Bazı oyun kurucular böyle sürprizler yaparak karakterlerin gerçek isimlerini oyunun belirli bir anına gizleyerek duyurabiliyor.