0%

Elon Musk, Twitter’ı satın aldı. 28 Ekim’de gelen haberlere göre Twitter’ın yeni sahibi Musk oldu. Elon Musk, Twitter’ın satın alınma sürecini tamamladı. Twitter’ı satın alır almaz Twitter’ın CEO’su, CFO’su dâhil olmak üzere dört üst düzey yöneticiyi kovdu.

Tesla ve SpaceX’in de sahibi olan Musk’ın Twitter’ı satın aldığı duyuruldu. İlgili işlem 44 milyar dolara gerçekleşti. İlk olarak ABD basınında geniş yankı bulan haber, tüm dünyada ilgi gördü. Twitter’ın CEO’su Parag Argawal, CFO Nead Segal, üst düzey politika ve hukuk yöneticisi Vijaya Gadde’yle genel danışman olan Sean Edgett’in görevden alındığı iddia edildi.  

Elon Musk, Twitter'ı satın almak için yaptığı anlaşmadan aylarca kurtulmaya çalıştıktan sonra, son derece etki sahibi platformun resmen sahibi oldu. Şimdi soru şu; onunla gerçekten ne yapacak?

Nisan ayında şirketi satın almayı kabul ettikten sonraki ilk haftalarda ve anlaşmadan kurtulmak için ilk hamlesinden önce Musk, amacının platformda "ifade özgürlüğünü" desteklemek ve Twitter'ın olağanüstü potansiyelini açığa çıkarmak olduğunu defalarca vurguladı. Tesla CEO'su, Twitter'ın içerik denetimi ve kalıcı yasaklara yaklaşımını, sivil söylem ve siyasi manzara üzerinde potansiyel etkilerle yeniden düşünmesini önerdi. Ayrıca, daha sonra anlaşmadan vazgeçme argümanının temeline bot sayısını koymuş olsa bile, bot platformundan kurtulma arzusundan da bahsetti.

Tesla'nın (TSLA) geçen haftaki kazanç çağrısı sırasında Musk, 44 milyar dolarlık anlaşmanın sonuçlandırılmasının sosyal medya şirketi için "fazla ödeme" anlamına gelse de, mevcut değerinden daha fazla tutarda değer görmesi, Twitter’ın uzun vadeli potansiyelinin daha fazla olduğunu gösteriyor. Mevcut değerinden daha fazla ödeyen Musk, Twitter'ın uzun bir süre zayıf kaldığına, ancak inanılmaz bir potansiyele sahip olduğuna inandığını da sözlerine ekledi.

 

Elon Musk Twitter’ı Satın Aldı

Musk'ın Twitter'ın değerini artırma planları, daha önce ima ettiği bir şey olan işgücünü azaltmayı içerebilir. Önceki raporlar, Twitter çalışanlarına bu hafta durumun böyle olmadığını söylediği söylenmesine rağmen, personelin %75'ini kesmeyi planladığını öne sürdü. Her iki durumda da, endişeler artıyor. Musk hemen CEO Parag Agrawal, CFO Ned Segal ve politika başkanı Vijaya Gadde'yi görevden aldı.

Daha uçuk öneriler de var. Kardeşi Kimbal Musk ile geçen hafta mahkeme belgelerinde ortaya çıkan bir metin alışverişinde, ikisi, kullanıcılardan gönderdikleri her tweet için küçük miktarlarda kripto para DogeCoin ile ödeme yapmalarını isteme olasılığını tartışıyor gibi görünüyordu.

Musk anlaşmayı tamamladığına göre, bu teorik değişikliklerden bazıları yakında gerçeğe dönüşebilir.

Yıllarca eski CEO ve kurucu ortak Jack Dorsey yönetiminde Twitter, “sağlıklı sohbetleri” desteklemek için çalışmalarını vurguladı. Şirket, kötüye kullanımı ve istenmeyen e-postaları teşvik eden birçok hesabı yasakladı, yanlış veya yanıltıcı bilgiler için etiketler ekledi ve trans bireylerin yanlış cinsiyetlendirilmesini yasakladı. Güvenlik uzmanlarına göre Twitter, Musk'ın mülkiyetinde, platformu en savunmasız kullanıcıları, tipik olarak kadınlar, LGBTQ topluluğu üyeleri ve beyaz olmayan insanlar için atılan adımları gevşetebilir.

Musk, liderliği altında Twitter'ın daha yumuşak içerik denetleme politikalarına sahip olacağını söyledi. Nisan ayında bir sahne röportajında ​​Musk, "Şüpheniz varsa, konuşmanın var olmasına izin verin" dedi.

Açıklamalar, reklam verenlerin ücretli gönderilerinin potansiyel olarak sakıncalı içerikle birlikte sona ermesi korkusuyla platformdan ayrılıp ayrılmayacağına ilişkin soruları takip ediyor.

Musk ayrıca Twitter'ın algoritmasını açık kaynak haline getirmek ve örneğin bir tweet'in özet akışında vurgulandığında veya sıralaması düşürüldüğünde bunu kullanıcılar için daha şeffaf hale getirmek istediğini söyledi. (Twitter'daki liderler daha önce bu yönde hareket etmeyi desteklediklerini ifade ettiler ve şirket genellikle belirli tweet'leri veya içerik türlerini ne zaman indirdiğini açıkça ortaya koyuyor.)

 

Yeni Dönemde Twitter’ı Neler Bekliyor?

Yönetimin başına geçen Musk, CEO Agrawal, CFO Ned Segal, hukuk işleri ve politika şefi Vijaya Gadde dâhil olmak üzere üst düzey yöneticileri kovdu. Reuters tarafından aktarılanlara göre şirket içi planlar dâhilinde işten çıkarmalar, işgücünün yaklaşık yarısını oluşturuyor. Yaklaşık 3.700 personeli işten çıkarmayı planlıyor. Twitter patronu Elon Musk, şirketteki bu büyük işten çıkarmaları savundu ve birçok reklam verenin geri çekilmesiyle işletmenin gelirinde "büyük bir düşüş" yaşadığını ve ayrıca aktivistlerin de işten çıkarıldığını iddia etti. Amerika'da ifade özgürlüğünü yok etmeye çalışıyor olarak yorumlandı.

Gelir gelmez birçok değişiklik yapan Elon Musk’ın Twitter’ın da birçok değişiklik bekleniyor. Özellikle reklamcılık ve pazarlama alanında bu değişimleri net bir şekilde görebileceğiz. Aynı şekilde içerik denetlemeye dair değişikliklere de bir sonraki başlıkta yer verildi.

 

Twitter’da Yapılan Değişiklikler Neler?

Elon Musk'ın Twitter'ın başına geçmesinden sadece bir hafta sonra, dünyanın en zengin insanı mikro blog şirketinde işten çıkarmalar, mavi onay için 8 dolar, içerik konseyi, reklam, ana sayfa vb. dâhil olmak üzere birçok değişiklik yaptı.

Twitter'ın CEO'su olarak görev yapacak olan Tesla patronu, son yedi gün içinde aşağıdaki eylemleri duyurdu.

1) 8 Dolarlık Mavi Onay

Twitter şimdi mavi tik doğrulaması, yanıtlarda, bahsetmelerde ve aramalarda doğrulama önceliğini içeren mavi onay işareti için 8 ABD Doları talep edecek. Bu özellikle ayrıcalıklı kullanım özellikleri de dâhil edilecek.

Parası olanlara twitter mavi tik satmak için yapılan son hamleyi desteklemek adına bir dizi tweet atıldı. Abonelik ücretinin Twitter'a içerik yaratıcılarını ödüllendirmek için bir gelir akışı sağlayacağına ve şirketin reklam verenlere bağımlı olmak zorunda kalmayacağına inanılıyor.

2) Reklam Verenler

Bir grup kurumsal reklam veren, kendilerini Twitter'dan uzaklaştırdı. General Motors, General Mills, Audi of America, Oreo üreticisi Mondelez International, Pfizer Inc ve Ford bunlardan bazıları. Musk, reklamcılara gönderdiği bir tweette, Twitter'ın en saygın reklam platformu olmasını istediğini söyledi. Birkaç reklam veren Twitter'da reklam harcamalarını askıya aldı. Musk geçen hafta şirketi devraldıktan ve içerik denetimi de dâhil olmak üzere kapsamlı değişiklikler başlattıktan sonra şirketler, Twitter'da harcama yapmaya devam edip etmeme konusunda artan bir baskı altında.

3) İçerik Denetleme

Elon Musk, şirketin çok çeşitli bakış açıları olan bir içerik denetleme konseyi kuracağını söyledi. Konseyin içerikle ilgili tüm ana kararlardan sorumlu olacağını ve konsey toplanmadan önce hiçbir hesabın eski durumuna getirilmeyeceğini söylemişti. Şirketin güvenlik başkanı, bir dizi tweet'te sosyal medya platformunun içerik denetleme yeteneklerinin yerinde kaldığını söyledi. Güvenlik başkanı Yoel Roth'un tweetleri, şirketin milyarder Elon Musk tarafından devralınmasının ardından kullanıcılara ve reklam verenlere güven vermek için harekete geçti.

4) Görüntüleme Başına Ödeme

Gelen bilgilere göre Elon Musk, kullanıcıların bir ödeme duvarının arkasında video içeriği yayınlamasına izin vermek için bir seçenek araştırıyor.

Başka bir deyişle, Twitter'ın video özelliği, şirketin gelirden pay almasıyla, insanların video yayınlamasına ve kullanıcılardan bunları görüntülemesi için ücret almasına izin verecek bir özellik üzerinde çalışıyor.

5) Vine’ı Yeniden Başlatma

Musk, Twitter'da insanlara Vine'ı geri getirmesi gerekip gerekmediğini soran bir anket düzenledi. Katılan yaklaşık beş milyon kişinin %70'i "evet" dedi. Axios'un bildirdiğine göre, Twitter mühendislerine yıl sonuna kadar hazır olabilecek bir Vine’ı yeniden başlatma üzerinde çalışmaları talimatını verdi.