0%

Telefonda Virüs Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Akıllı telefonların her geçen gün çok daha yaygınlaşması ile birlikte, akıllı telefonlarda görülen virüs ve benzeri zararlı yazılımların sayısı da artış gösteriyor. Bununla birlikte birçok kullanıcı da cep telefonunda virüs olup olmadığını merak ediyor. Akıllı telefonunuzda direkt olarak virüs taraması yaparak cihazınızda zararlı yazılımlar olup olmadığını öğrenebileceğiniz gibi aynı zamanda bu yazılımların cihazınızda olabileceğini çeşitli şüpheleri doğrulayarak da öğrenebilirsiniz. Peki, cep telefonunuza virüs bulaşırsa ne olur ve akıllı telefonu zararlı yazılımlardan korumak için neler yapılması gereklidir?

Cep Telefonunuza Virüs Bulaşırsa Ne Olur?

Her ne kadar bilgisayar ya da farklı teknolojik cihazlarda görüldüğü kadar sık görünmüyor olsa da akıllı telefonlara zarar vermek için üretilen virüsler de bulunuyor. Akıllı telefonlara bulaşabilecek farklı virüslerin kendine özgü zararlı etkileri bulunuyor. Genel olarak cep telefonunuza virüs bulaşmış ise genel olarak cihazınızda yavaşlama ve artan CPU kullanımı görülebiliyor. Zararlı yazılımlar cihazınızın arka planında sürekli çalışarak ne için üretildi ise onu uygulamaya sürekli olarak devam eder. Bu nedenle siz cihazı kullanmıyor olsanız dahi bu yazılımlar cihazı kullanmaya devam eder. 

Akıllı telefonlara bulaşan zararlı yazılımlar, genel olarak cihazın çalışma prensiplerini bozmak ya da belirli bir aktiviteyi tekrarlamak üzerine kuruludur. Bu virüsler direkt olarak cihazın sistemini bozarak kullanılamaz hale gelmesine neden olacağı gibi aynı zamanda farklı amaçları da yerine getirmek için kullanılabiliyor. Cihazda sürekli olarak karşınıza reklamların çıkması, cihazın sürekli olarak hata vermesi ya da cihazda tanımadığınız çeşitli yazılımların bulunması da virüs olabileceğinin bir göstergesidir. Kullandığınız akıllı telefonda virüs olup olmadığını anlamak için çeşitli yöntemleri de deneyebilirsiniz. Genel olarak, akıllı telefonlarda virüs olup olmadığını anlayabileceğiniz belirtiler aşağıdaki gibidir.

Telefonda Virüs Belirtileri Nelerdir?

Telefonda virüs belirtileri genellikle birkaç şekilde kendini gösterebiliyor. Zararlı yazılımların üretilme amaçları genellikle kişilere belirli zaman aralıklarında reklam göstermek, uygulamaların çalışma prensiplerini bozmak ya da direkt olarak cihazın sistem dosyalarını bozarak bu cihazı kullanılamaz hale getirmek şeklinde değişebiliyor. Genel olarak bakıldığında akıllı telefonunuzda virüs olduğundan şüphelenebileceğiniz durumlar ise aşağıdaki gibi ifade edilebilir:

Artan Veri Kullanımı: Siz cihazınızı hala aynı düzeyde kullanmaya devam ediyor olmanıza rağmen cihazın veri kullanımı sürekli olarak artıyor ise bu durumda cihazınızda zararlı yazılımlar bulunma ihtimali yüksektir. Zararlı yazılımlar sizin bilginiz olmadan çeşitli internet sitelerine giriş yapabileceği ya da cihazda sürekli olarak video içerikli reklamlar ile karşılaşmanıza neden olabileceği için cihazın veri kullanım miktarında da artış görülecektir. 
Uygulamaların Hata Vermesi: Normal zamanlarda sorunsuz şekilde kullandığınız uygulamaların zamanla hata vermeye başlaması ya da bu uygulamalara giriş yapılamaması da cihazınızda zararlı yazılımlar olabileceğine işarettir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en temel nokta, sadece bir uygulamanın değil birden fazla uygulamanın çalışmayı bırakmasıdır. Tek uygulamada görülecek olan hatalar, zaman içerisinde uygulama üreticisi tarafından yapılan hatalı güncellemeler de olabiliyor. Bu nedenle tek bir uygulamanın hata vermeye başlaması zararlı yazılımlara bir gösterge olmasa da birden fazla uygulamanın çalışmayı bırakmaya başlaması, akıllı telefonunuzda virüs olabileceği anlamına geliyor.
Artan Pop-Up Reklamlar: Android telefonlarda Google Chrome ya da farklı internet tarayıcılarında gezinti yaparken, sürekli olarak reklamlar ile karşılaşıyor olmanız ya da tarayıcınızı kapattıktan sonra tekrar giriş yaptığınızda sizin açmadığınız yeni sekmeler ile karşılaşmanız halinde de cihazınızda zararlı yazılımların bulunma ihtimali yüksektir. Açılır pencereler hem cihazın sizin izniniz olmadan çeşitli sitelere giriş yapmasına hem de bu süre içerisinde internet tarayıcısının yavaşlamasına neden olacaktır.
Bilinmeyen Uygulamalar: Cihazınızda sistem dosyaları ve fabrika ayarları ile birlikte sistemde yüklü uygulamalar belirlidir. Bununla birlikte cihazı aldıktan sonra yüklediğiniz birkaç uygulama da cihazın ana sayfasında görülecektir. Ancak ilerleyen zamanlarda cihazınızda sizin yüklemediğiniz uygulama sayısının artmaya başlaması da cihazda zararlı yazılımlar olabileceği anlamına geliyor. Bu durumda bilinmeyen kaynaklı bu uygulamaları kaldırmanız halinde uygulamalar cihazınıza tekrar yüklenebilir. Bu nedenle uygulamaların önüne geçmek için cihazda bulunan virüsü temizlemeniz gereklidir. 
Artan Telefon Faturası: Telefon faturanızın beklenmeyen şekilde bir anda artmaya başlaması da akıllı telefonunuzda virüs ve benzeri zararlı yazılımların olabileceğine bir işarettir. Zararlı yazılımlar, sizin izniniz olmadan farklı kişilere SMS ya da benzeri gönderiler yapabiliyor. Bu nedenle cihazınız gün içerisinde sürekli olarak cihazı sizden izinsiz kullanarak telefon faturasının yüksek gelmesine de neden olabiliyor. 
Telefon Batarya Ömrünün Azalması: Günümüzde tüm akıllı telefonlarda, cihazların kullanım süresine ve yoğunluğuna bağlı olarak batarya ömrü azalmaktadır. Ancak cihazın şarj seviyesinin ortalama düzeylerden bir anda çok daha azalması, cihazda zararlı yazılımlar olabileceği anlamına gelebiliyor. Her ne kadar batarya ömrü kullanıma bağlı olarak azalsa da bir anda ortalamanın çok daha altına düşen batarya ömrü, cihazda virüs endişelerini arttırmaktadır. Zararlı yazılımlar, cihazın arka planında sürekli olarak çalıştığı için pil ömrünün azalmasına neden olmaktadır. 
Isınma Sorunları: Akıllı telefonlar her ne kadar yoğun kullanımlarda ısınma gibi sorunlar ortaya çıkarabiliyor olsa da, cihazın siz kullanmıyor olsanız dahi ısınmaya başlaması da cihazda zararlı yazılımlar olabileceğine bir işarettir. Zararlı yazılımlar cihazın arka planında sürekli olarak çalışmaya devam edeceği için cihazın ısınmasına da neden olabiliyor.


Telefonda Virüs Taraması Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonların birçoğunda fabrika çıkışında virüs koruma programı bulunmuyor. Bu nedenle Android cihaz kullanıcılarının cihazında virüs olduğundan şüphelenmesi halinde virüs koruma programlarını Google Play üzerinden yüklemesi gerekiyor. Google Play haricinde yüklenen 3. parti yazılımlarda da virüs bulunabileceği için cihazınıza yüklediğiniz tüm uygulamaları Google Play gibi kaynağı bilinen araçlardan yüklemeniz gereklidir. 

Google Play’e giriş yaptıktan sonra arama bölümüne ‘’Anti-Virüs’’ ya da benzeri kelimeler yazarak kullanabileceğiniz birçok farklı virüs koruma uygulamalarına ulaşabilirsiniz. Virüs koruma yazılımlarının her biri aynı kapsamda çalışmayacağı ve tüm bu programların kendi yazılımlarında tüm virüs tipleri bulunmadığı için olumlu yorum ve indirme sayısı en yüksek olan uygulamaları tercih etmeniz çok daha başarılı sonuçlar almanızı sağlayacaktır. 

Cihazınıza virüs koruma programı yükledikten sonra, uygulamanın size göstereceği yönergeleri takip ederek kurulumu tamamlamanız gerekiyor. Cihazın gerektirdiği tüm izinleri verdikten sonra, virüs taramasını başlatabilirsiniz. Virüs taraması genellikle cihazınızda yüklü olan uygulamaların sayısına bağlı olarak birkaç dakika ile birkaç saat arasında değişiklik göstermektedir. Telefonda virüs taraması tamamlandıktan sonra bu uygulama ve virüslere ne yapılacağını da seçebilirsiniz. Cihazda hiç kullanmadığınız virüs içerikli uygulamaları direkt kaldırabileceğiniz gibi bu uygulamaları karantinaya alarak uygulamayı cihazdan kaldırmadan arka planda çalışmalarını sınırlayabilirsiniz. 

Cep Telefonundaki Virüs Nasıl Temizlenir?

‘’Cep telefonunda virüs nasıl temizlenir?’’ sorusunun en temel cevabı ise virüs tarama programlarını kullanmaktır. Ancak cihazınıza ek olarak virüs koruma uygulamaları yüklemek istemiyorsanız, bu durumda kendi imkanlarınız ile de cihazdaki virüslü yazılımları kaldırmayı tercih edebilirsiniz. Bunun için öncelikle cihazınızı ‘’Güvenli Modda Çalıştır’’ seçeneği ile başlatmanız gerekiyor. Güvenli mod, cihazın sadece ana yazılımlarının çalışmasına izin verilen bir çalışma türüdür. Cihazı güvenli modda çalıştırdıktan sonra virüs olduğundan şüphelendiğiniz durumlar görünmüyor ise bu durumda cihazınızda zararlı yazılımlar var demektir. Bulunan bu zararlı yazılımları kaldırmak için ise cihazı güvenli modda çalıştırmaya devam ederek uygulama yöneticisine giriş yapmanız ve kaynağını bilmediğiniz ya da yüklediğinizi hatırlamadığınız tüm uygulamaları cihazınızdan kaldırmanız yeterlidir. Ancak daha kapsamlı sonuçlar almak için cihazınıza bir virüs koruma programı yüklemenizde de fayda var.