0%

Süper Amoled Ekran Nedir? 

Elektronik cihazlarda, ürünün içi kadar görünüşü de çok önemlidir. Başta herkesin sahip olduğu cep telefonlarından tutun Tv ekranları ve bilgisayar ekranlarında da görüntü çok önemlidir. Arka ışığa ihtiyaç olmadan görüntüyü aktaran ekranlara verilen isim. Süper Amoled ekranın özellikleri daha gelişmiştir. Görüntü yapısı olarak daha ince bir ekrana sahip olan, parlak ve enerji dostu ekran olarak tanımlanır. Süper Amoled Ekran teknolojisini kısaca S-AMOLED olarak da tanımlayabiliriz. Süper Amoled Ekran sayesinde cihazınız daha canlı ve gerçekçi renklere sahip olur. Ekrandaki renk eşitsizliği sorunu ortadan kalkar. Aynı zamanda görüntü açısından da daha az yer kaplar. Ağırlık olarak hafiftir. Kelime açılımı Süper aktif matriks organik ışık yayan diyot olarak tanımlanır. Aktif matriks kısmı ile ışık ile temasa geçebilirsiniz. Amoled ekranların gelişmişi olarak adlandırılan Süper Amoled ekranlar yüksek çözünürlük kalitesiyle karşımıza çıkar. Ekranlardaki piksel teknolojisini geliştirmek adına PenTile adı verilen teknoloji ilerler. Geniş görünümünün yanı sıra ekranlarda özellikle Televizyon ekranlarında hafif kıvrımı ile daha geniş perspektiften izleme kalitesi sunar. Süper Amoled Teknolojisinde de dokunma ve ışık sensörleri mevcuttur. Olduğundan daha kaliteli ve parlak renk tonlarıyla siyah rengi bile gerçek kalitede gösterir. 

Amoled Ekran Nedir? 

Kelime açılımı olarak aktif matriks organik ışık yayan diyot anlamına gelir. Televizyonlar ve ekranı olan tüm cihazlarda Amoled ekran teknolojisi kullanılır.  Bu teknolojiye göre arka ışık ihtiyacı bulunmayan ve organik cihaz ekran görüntüsüne sahip olur. Amoled Ekran teknolojisi ile 2008 yılından beri tanışıyoruz.

Arka ışık olarak adlandırılan, Suni ışık görüntülere netlik ve parlaklık özelliği ile kuşatır. Ne yazık ki enerji dostu değildir. Fazla enerji harcar. Cihazlarda fazla güç ihtiyacı duydukları için zamanla batarya, pil ömrünü zayıflatır. Bu tarz arka ışık gereken cihazların uzun süre pil depolamaya gereksinimi bulunur. Ve sıklıkla sarj olmaları lazımdır. Çünkü kısa zaman içinde gereken enerjiyi, depoladıkları bataryadan harcarlar.

Ancak Amoled ekranlarda arka ışık diye bir ihtiyaç bulunmadığı için, batarya ve pil ömrü sorunu olmaz. Hafif ve şık olması ile de göze hitap eder. Tüplü Televizyonlar ile LCD televizyonları örnek vererek daha iyi açıklamış oluruz. Yer kaplamayan, taşınması kolay olan amoled ekranlar artık her evde kullanılıyor. Her bir piksel özel olarak detaylı aydınlatıldığı için görüntü kalitesi mükemmeldir. Çevre dostu ve ekonomik olması ve arıza ile karşılaşıldığında kolayca tamir ettirme imkanı sağladığı içinde cazip hale gelir. Yedek parçalarının kolayca bulunması ve teknik servis desteğinin hemen sağlanması ile de ön plana çıkar. 

Amoled ve Süper Amoled Ekran Arasındaki Farklar Nelerdir? 

Süper Amoled Ekran teknolojisi yayınlandıktan sonra insanların aklına ilk olarak Amoled Ekran teknolojisine göre ne farkının olduğu geliyor. Teknik açıdan iki ekranda aynı özelliğe sahip. Sensör bakımından Amoled ve Süper Amoled Ekranın da dokunma ve ışık sensörlerine sahiptir. Fark olarak ise bu sensörlerin daha verimli kullanılmasıdır. Bu sayede Süper Amoled Ekran Teknolojisi dokunma ve ışık sensörleri için gereken enerjiyi daha tasarruflu kullanır.

Süper Amoled Teknolojisinin diğer artıları ise geniş perspektif açısından daha fazla görünüm imkanı sağlar. Bu sayede mimari olarak da ilgi çekicidir. Göze hitap ettiği için kullanıcıları memnun eder. Daha hafif olmasından dolayı da Renk çeşidi sayesinde daha parlak ve gerçekçi renklere sahiptir. Siyah renginde bile gerçek kaliteyi amoled ekrana kıyasla fark edilebilir. Enerji kullanımı açısından daha verimli olan süper amoled ekran görüntüsü sayesinde daha uzun ömürlü pil farkı bulunur. Süper Amoled Ekranda tüm renkler aydınlatabilir özelliktedir. Bu özellik sayesinde canlı renk olarak görüntüye sahip olur. Görüntü daha derin ve daha net özellikler taşır. Ancak bazı kullanıcılar doygun görüntüden rahatsız olmaktadır. Göz sağlığı açısından bir problem teşkil etmez. Ancak hassas görünüm isteyenler için belirli süreden sonra uzun süre temas halinde kalınca rahatsız edebilir.  Bu konu sorun teşkil ederse de cihazın ayarlar kısmından görüntü doygunluğunu ayarlayabilirsiniz. 

Süper Amoled Ekran Özellikleri Nelerdir? 

Akıllı telefon, Televizyon, bilgisayar veya tablet gibi cihazları satın alırken birçok özelliği göz önüne alırız. Ses, kalite görüntüde alınacak kriterlerde olmazsa olmazlarıdır. En önemlisi de sürekli işlemlerini gerçekleştirdiğimiz ekrandır. Bu yüzden ekran özelliklerini gelişmiş seçmek, cihazınızın ömrünü ve kullanılabilirliğini arttırır. Süper Amoled Ekranda cihazların ekran ayarlarında son teknolojiyi destekler.  Daha geniş ekran imkanı sağlayan süper amoled ekran ile görüntü kalitesini arttırabilirsiniz. Her renkten aydınlatılmış pixeller ile daha canlı ve gerçekçi görüntüye ulaşılır. Amoled teknolojisine oranla yüksek fiyat içerebilir. Ancak ödenilen tutarı sonuna kadar hak eder. Organik ekran modülüne sahip olup, Arayüzleri ve telefondaki uygulamaları arka planda koyu renk durumunda taşıyacağı için pil ömrünü uzatır. Süper Amoled Ekran Özelliklerinden bir tanesi daha hafif olmalarıdır. Diğer Amoled ve Led tarzı ekranlar daha ağırdır. Özellikle telefon gibi her gün yanımızda taşıdığımız elektronik cihazlarda hafiflik çok önemlidir. Hafif olması sayesinde daha esnek olma imkanı sağlayan Süper Amoled Ekranlar kullanıcıların tercihleri arasında ilk sırayı alır. Tasarım açıdan da Süper Amoled ekranlı teknolojik cihazlar daha çok tercih ediliyor. Mesela televizyon seçiminde daha geniş ekran sunma ve esnek ve ince olması tasarım açısından da göze hitap ediyor. Kullanıcıların çoğunluğu Süper Amoled Ekran özelliklerini benimsemiştir. Ancak terimsel olarak bilmeyebilir. Hayatımızın her alanında bulunan Amoled ekranlar zaman geçtikçe kendini daha da yenileyecek. Böylelikle kullanıcılar için dezavantaj olan noktalarda avantaja dönüşebilir. 

Süper Amoled Ekran Avantajları Nelerdir? 

Süper Amoled Ekran Avantajlarını son zamanlarda sıklıkla duyar olduk. Birçok açıdan Amoled ekranlara göre üstünlükleri bulunan Süper Amoled Teknolojisini avantajlarını aşağıdaki maddelerle sıralayabiliriz.

 1. Geniş görünüm yelpazesine sahip
 2. Renk tonu olarak çeşitlilik içerir
 3. Başta siyah renk olmak üzere birçok rengi aydınlatılmış ve gerçekçi biçimde sunar
 4. Arayüzleri ve telefondaki uygulamaları arka planda koyu renk durumunda taşıyacağı için pil ömrünü uzatır.
 5. Daha az enerjiye ihtiyaç duyulur
 6. Organik ekran modülüne sahip
 7. Arka ışık ihtiyacı olmaz
 8. Süper Amoled Ekranda kendi ışığını her pixel üretir

Yukarıda maddeler halinde verilen avantajlar sayesinde Süper Amoled Ekran teknolojisinin üstünlüklerini diğer teknolojiler ile kıyaslayabiliyoruz.

Süper Amoled Ekran Dezavantajları Nelerdir? 

Süper amoled ekranın dezavantajları, avantajlarına göre daha azdır. Bu özellikleri sıralayacak olursak aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

 1. Fazla doygun görüntüye sahip olması
 2. Canlı renkler her alana uygulandığı için pil açısından ömrü kısa olma ihtimali olabilir
 3. Süper Amoled Ekran içerisinde kullanılan diyotlar hassas teknolojiye sahiptir. Oksijen ve nem gibi etkenlerden çok çabuk etkilenebilirler. Bu yüzden dikkatli korumanız tavsiye edilir.
 4. Amoled ekran görüntüsüne sahip cihazlar ortalama 100 lümen enerji elde eder. Süper Amoled Ekranda ise bu oran yaklaşık watt başına 250 lümene tekabül eder. Bu sebepten enerji tüketiminden bazı yönleri dezavantajlıdır.

Ancak yukarıda saydığımız dezavantajlar ilerleyen zamanlarda geliştirilebilir ve avantaja dönüşebilir.