0%

SaaS Nedir?

Kullanıcıların bir bulut sağlayıcısı tarafından barındırılan web tabanlı uygulamalara erişmesine olanak tanıyan SaaS'ın (hizmet olarak yazılım) başarısının ve popülerliğinin arkasında bulut bilişim yer alır. Tüketiciler ve işletmeler, yazılıma zahmetsizce erişmeyi ve kullanımını kolaylaştırdığı için SaaS modeline akın ediyor. Bulut sağlayıcıları, uygulamalarına erişmek için aylık veya yıllık ödeme yapan düzenli müşterilerin avantajlarından yararlanır. Hizmet olarak yazılım, son kullanıcıların uygulamalara internet tarayıcıları aracılığıyla uzaktan erişmesine ve bunları kullanmasına olanak tanıyan bir yazılım dağıtım yöntemidir. Akıllı cihazlar üzerinden yaptığınız web aramalarında farkında olmadan sıklıkla kullanılır. SaaS, bulut dağıtım modeliyle çalışır. SaaS uygulamalarını kullanan şirketlere yazılımın kurulumu ve bakımı gibi görevler yüklenmiyor.

SaaS (Hizmet Olarak Yazılım) Nedir?

SaaS çözümleri bulut tabanlı çevrimiçi uygulamalardır. Bunlara ayrıca web tabanlı yazılım, barındırılan yazılım veya isteğe bağlı yazılım da denir. Üçüncü taraf SaaS satıcıları, müşterilere bir uygulamanın fiziksel diskini veya bilgisayarlarına kurmaları ve çalıştırmaları için dijital bir indirme satmak yerine, uygulamayı bir web tarayıcısı aracılığıyla kiralar. Kullanıcılar uzaktan oturum açabilir ve donanım bakımı yapmadan, verileri yönetmeden veya güncellemeleri indirip yüklemeden bir uygulamanın tüm özelliklerini kullanabilir. Bu sayede cep telefonu modelleri ile internete bağlanabilen tüm aygıtlar bu özelliklerden yararlanabilir. 

SaaS, hizmet olarak altyapı (IaaS) ve hizmet olarak platform (PaaS) ile birlikte bulut bilişimin üç ana kategorisinden biridir . Çok sayıda BT uzmanı, iş kullanıcısı ve kişisel kullanıcı, SaaS uygulamalarını kullanıyor. Ürünler Netflix gibi kişisel eğlencelerden gelişmiş BT araçlarına kadar çeşitlilik gösterir. IaaS ve PaaS'ın aksine, SaaS ürünleri sıklıkla hem B2B hem de B2C kullanıcılarına pazarlanmaktadır .

SaaS'ın Tarihi

SaaS’ın tarihi ilk bulut bilişim fikirlerinin formüle edilmeye başlandığı 1960'lı yıllara dayanmaktadır. Yeterli teknolojinin olmaması nedeniyle bu tür yazılımlara erişim sınırlıydı. 1990'lı yıllarda SaaS kullanımı olgunlaşmaya başladı ve yeterli destek ve güvenlik önlemleri uygulamaya konuldu. Şirketler kritik yazılımları SaaS aracılığıyla sunmaya başladı; örneğin Salesforce, amiral gemisi hizmeti olan müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) yazılımını SaaS modeli aracılığıyla sunmaya başladı. Başlangıçta kurumsal yazılım işletmeleri ve diğer şirketler, veri güvenliği riskleri ve yazılım dağıtım modelinin kalıcı olup olmayacağı konusundaki belirsizlik nedeniyle SaaS satın alma konusunda endişeliydi. Bulut güvenliği geliştikçe şirketler SaaS modeline ısındı.

Günümüzde hizmet olarak yazılım, kurumsal yazılım pazarında önemli bir pazar payına sahiptir. SaaS satıcıları, daha geleneksel tek kullanımlık lisans yerine abonelik lisanslama modeli yoluyla gelirlerini ve müşteri tabanını artırabileceklerini her yıl kanıtlıyor.

SaaS'ın Avantajları Nelerdir?

SaaS, kuruluşların kendi bilgisayarlarına veya kendi veri merkezlerine uygulama kurma ve çalıştırma ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu, donanım edinme, sağlama ve bakımın yanı sıra yazılım lisanslama, kurulum ve destek masraflarını da ortadan kaldırır. SaaS modelinin diğer faydaları şunlardır:

Şirketlerin kurumsal donanımlarla uğraşması gerekmiyor. SaaS'tan önce işletmelerin, kurumsal düzeydeki uygulamaları kullanmak için pahalı şirket içi donanım satın alması ve bakımını yapması gerekiyordu. SaaS, şirket içi donanım ihtiyacını ortadan kaldırır. Bunun yerine satıcılar, yazılımı çalıştıracak donanımı kendi tesislerinde barındırır. İhtiyacınız olanı ödersiniz ve ekipmanınız eskidikçe yükseltme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.
Şirketler BT maliyetlerini en aza indirir. Şirket içi donanım ve yazılımla, bir işletmenin sorunları gidermek ve satıcılar yeni sürümler yayınladığında yazılımı manuel olarak güncellemek için BT uzmanlarını istihdam etmesi gerekir. SaaS, otomatik, zamanında güncellemeler ve yamalar sağlayarak bu maliyetli harcama ihtiyacını ortadan kaldırır.
SaaS son kullanıcılar için kolaydır. Birçok SaaS çözümüne internet tarayıcısı üzerinden ulaşılabilir. Bazıları, yazılıma erişmek ve güncellemeleri almak için müşterinin bilgisayarına basit bir uygulamanın yüklenmesini gerektirebilir. Her iki durumda da yazılımın kullanımı son kullanıcılar için basit ve sorunsuzdur.
SaaS uzaktan çalışmayı mümkün kılar. SaaS çözümleri, uzaktan çalışan bir iş gücünü yönetmenize yardımcı olur. Çalışanlar, kritik uygulamalara evden veya yolda internet özellikli cihazlarından erişmek için SaaS yazılımını kullanabilir.
SaaS çözümleri ölçeklenebilir. İşletmenizi büyütüp daha fazla çalışanı işe aldıkça, yazılım erişilebilirliğinizi yeni ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde ölçeklendirebilirsiniz.

Bulut ve SaaS Karşılaştırması - Farkı Nedir?

SaaS ile bulut bilişim arasındaki temel farklardan biri, işletmelerin BT altyapıları üzerinde sahip olduğu kontrol düzeyidir. SaaS ile işletmeler üçüncü taraf bir sunucuda barındırılan yazılım uygulamalarını kiralarlar. Bu, işletmenin altyapı üzerinde doğrudan kontrole sahip olmadığı ve yazılımın bakımı ve yükseltilmesi için SaaS sağlayıcısına güvendiği anlamına gelir. Öte yandan bulut bilişim, işletmelere BT altyapıları üzerinde daha fazla kontrol sağlıyor. Bulut bilişim ile işletmeler, depolama, işlem gücü ve ağ oluşturma gibi bilgi işlem kaynaklarını kullanım başına ödeme esasına göre kiralayabilir. Bu, işletmenin altyapı üzerinde daha fazla kontrole sahip olduğu ve gerektiğinde ölçeği büyütüp küçültebileceği anlamına gelir.

SaaS ile bulut bilişim arasındaki bir diğer önemli fark, sunulan hizmetlerin türüdür. SaaS genellikle e-posta, muhasebe veya proje yönetimi gibi belirli bir uygulama veya yazılım çözümü sağlar. 

Hem SaaS hem de bulut bilişim işletmeler için uygun maliyetli çözümler olsa da her seçeneğin fiyatlandırma yapısı farklıdır. SaaS ile işletmeler genellikle her kullanıcı veya uygulama için aylık veya yıllık abonelik ücreti öder. Bulut bilişim ile işletmeler, kullandıkları bilgi işlem kaynakları için kullanım başına ödeme esasına göre ödeme yapar. 

Güvenlik tüm işletmeler için bir endişe kaynağıdır ve SaaS ile bulut bilişimin güvenlik açısından etkilerini anlamak önemlidir. SaaS ile yazılım uygulamasının güvenliğinin sağlanması sorumluluğu SaaS sağlayıcısına aittir. Bu, işletmelerin uygulamanın ve içerdiği verilerin güvenliğini sağlamak için sağlayıcıya güvenmesi gerektiği anlamına gelir. Bulut bilişimde işletmeler verilerinin ve uygulamalarının güvenliğinden sorumludur, ancak bulut sağlayıcısı temel altyapının güvenliğinden sorumludur.

SaaS ile işletmeler genellikle yazılım uygulaması için sınırlı özelleştirme seçeneklerine sahiptir. Bunun nedeni, uygulamanın üçüncü taraf bir sunucuda barındırılması ve sağlayıcının özelleştirmeye izin vermemesidir. Bulut bilişim sayesinde işletmeler, bilişim kaynaklarını kendi özel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde özelleştirme konusunda daha fazla esnekliğe sahip oluyor.

SaaS Özellikleri Nelerdir?

Hizmet olarak yazılım, şirketler ve bireyler için uzun zamandır aranan bir hedefi yerine getirir. Uygulamaları bulut benzeri bir ortama taşımak, işletmelerin ve bireylerin kurumsal düzeydeki yazılımlara daha uygun fiyatlı bir aylık ücretle erişmesine olanak tanır. Bir yazılım üretimi ve isteğe bağlı lisanslama modeli olarak, birçok müşteriye basit bir yazılım çözümünün ötesinde faydalar sağlayarak gerçek uzun vadeli değer ve tasarruflar sağlar. SaaS özellikleri arasında ayrıca aşağıdakiler bulunuyor:

  • Ölçeklenebilirlik
  • Otomatik güncellemeler
  • Daha düşük maliyetler
  • Özelleştirme
  • Veri güvenliği
  • Esnek altyapı