0%

Oyuncu Telefonları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mobil oyunlar, geçtiğimiz yıllarda daha basit yapıları ile dikkat çekerken artık günümüzde daha fazla detay içermesi ile dikkat çekiyor. Özellikle çok oyunculu mobil oyunlarda, oyunların hem grafiklerinin yüksek olması hem de oynayış sırasında oyunun ana bilgisayarı ile bağlantı kurulması gerekmesi, oyunların işlemci gereksinimini oldukça arttırıyor. Bu nedenle ise mobil oyunların daha detaylı hale gelmesi ile birlikte oyuncu telefonları da üretilmeye başlandı. Peki, oyuncu telefonu alırken nelere dikkat edilmeli ve oyuncu telefonu nasıl olmalı?

Oyun Telefonu Nasıl Olmalı? 

Oyun telefonu alırken kullanıcıların RAM ve işlemci kapasitesi, grafik çözünürlüğü ve telefonun daha rahat tutulması için tasarımı gibi farklı birçok detaya dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle bilgisayar ve oyun konsolları gibi ortamlar için üretilen oyunlar ile yarışabilecek tarzda yüksek grafik detayları içeren oyunların sorunsuz şekilde oynanabilmesi için oyun telefonunun yüksek işlemci kapasitesine sahip olması gereklidir. 

Yüksek işlemci desteği isteyen mobil oyunların, cihazda rahat şekilde oynanabilmesi için cihazın işlemci kapasitesinin oyun gereksinimlerini karşılaması gerekir. Bununla birlikte sadece işlemcinin yeterli olması değil, cihazın ekran çözünürlüğünün de oyun gereksinimlerini karşılaması, oyundan alacağınız zevki arttıracaktır. Gelişen teknoloji ile birlikte Multi-Touch gibi özelliklerin de ortaya çıkması, mobil oyuncuların aynı anda birkaç parmak ile ekranda farklı işlemler gerçekleştirmesini sağlıyor. Böylece oyun içerisinde aynı anda farklı işlemleri bir arada gerçekleştirerek performansınızı üst düzeye çıkarabilirsiniz. 


Oyuncu Telefonu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?  

Mobil oyunlara yeni giriş yapan oyuncuların en çok sorduğu soruların başında ise ‘’Oyuncu telefonu alırken nelere dikkat edilmelidir?’’ sorusu geliyor. Oyuncu telefonu alırken genel olarak farklı birçok kriter göz önünde bulundurularak, en uygun seçeneğin değerlendirilmesi gerekiyor. Oyuncu telefonu alırken dikkat edilmesi gereken kriterler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Depolama kapasitesi,
  • İşletim Sistemi,
  • İşlemci Kapasitesi,
  • Ekran Boyutu ve Grafik İşlemcisi,
  • Cihaz Tasarımı,
  • Pil Kapasitesi,
  • Isınma ve Diğer Problemler.

Depolama Kapasitesi: 

Günümüz akıllı telefonlarının en büyük sorunlarından bir tanesi, dahili depolama kapasitesinin yetersizliğidir. Özellikle mobil oyuncuların, aynı anda cihaz içerisinde farklı oyunlar oynayabilmesi için cihazın depolama kapasitesinin yüksek olması gereklidir. Bununla birlikte cihazın depolama kapasitesinin dolması sadece cihaza yeni uygulamaların yüklenememesine değil, aynı zamanda cihazın yavaşlamasına da neden olmaktadır. Bu nedenle oyuncu telefonlarının depolama kapasitesinin yüksek olması gerekir. 

Günümüz akıllı telefonlarında genel olarak dahili depolama kapasitesi genellikle 128 ya da 256 GB’a kadar çıkmaktadır. Her ne kadar dahili depolama kapasitesi yüksek olsa da bir süre sonra dahili depolama kapasitesinin cihaza yetmemesi gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle oyuncu telefonlarında dahili depolama kapasitesinin yanında SD kart desteğinin de olması gerekir. Farklı akıllı cihaz segmentlerinde SD kart desteği görülüyor olsa da bu SD kart desteğinin kapasitesine de dikkat edilmelidir. Günümüz teknolojisinde akıllı cihazlarda 1 TB’lık depolama kapasitesine kadar SD kart desteği görülmektedir. Oyun içerisindeki performansın düşmemesi için de SD kartın okuma ve yazma hızına da dikkat edilmelidir.

İşletim Sistemi:

Oyun telefonu seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer kriter ise işletim sistemidir. İşletim sistemi, cihazın tüm performansını etkileyeceği için direkt olarak oyundan alınan verimi etkileyecektir. Günümüzde genel olarak iOS ve Android olmak üzere 2 farklı işletim sistemi kullanılmaktadır. Oyunların gereksinimleri ve işletim sisteminin kullanım avantajlarına göre farklı işletim sistemleri arasından uygun tercihlerin yapılması gerekir. 

İşlemci Kapasitesi:

Akıllı telefonlarda oyun ve cihaz performansını etkileyen bir diğer kriter ise cihazın işlemci ve RAM kapasitesidir. Düşük işlemci kapasiteli cihazlarda, oyunların gereksinimlerinin karşılanmaması durumunda oyunlarda donma ya da yavaşlama gibi sorunlar görülmektedir. Bunun gibi durumlarda ise oyuncuların oyunlardan istediği verimi alamaması ve oyun zevkinin azalması görülmektedir. İşlemci kapasitesinin oyun gereksinimlerini karşılaması bu noktada oyun zevkinin artması için oldukça önemlidir. 

Günümüzde oyuncu telefonları için genellikle 16 GB ya da 32 GB kapasiteli RAM’lar ve yüksek performansa dayanabilecek işlemciler kullanılmaktadır. Oyuncu telefonu satın almadan önce cihazın işlemcisine ve RAM kapasitesine dikkat etmek, özellikle ilerleyen dönemlerde oyun zevkinizin azalmaması için oldukça önemlidir. 

Ekran Boyutu ve Grafik İşlemcisi:

Oyuncu telefonlarından beklenen en büyük özelliklerden bir tanesi de oyun içerisindeki tüm grafiklerin istenildiği gibi görülmesidir. Oyun performansını etkilememek için oyuncu telefonu genel olarak yüksek ekran boyutuna sahip olmalıdır. Bu sayede oyunlardaki tüm ince detayların da rahatça görülmesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda grafik işlemcisinin de yüksek olması, grafik detaylarının daha iyi işlenmesine yardımcı olacaktır. Oyun telefonlarında yüksek grafik gereksinimi olan oyunların rahat oynanabilmesi için ekran boyutu ile birlikte çözünürlüğün de yüksek olması gerekir. Oyun telefonu için genellikle 4K çözünürlüğü destekleyen ekranlar kullanılmaktadır. 

Cihaz Tasarımı:

Ekran boyutunun yanı sıra cihazın tasarımı da oyuncu telefonlarında oldukça önemlidir. Yüksek ekran kapasitesinin yanında, ergonomi açısından dezavantajlı tasarımların tercih edilmesi özellikle uzun saatler süren oyun deneyimlerinde çeşitli sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle cihazın hem tutuş hissiyatının yüksek olması ve avuç içine rahatça oturması hem de cihazın dışındaki aksesuar girişlerinin detaylı şekilde hesaplanmış olması gerekir. Dış tasarımda kulaklık, şarj girişi gibi aksesuar girişleri ile birlikte hoparlör gibi detayların da oyun sırasında avuç tarafından kapatılmaması oyun performansının artmasını sağlayacaktır.

Pil Kapasitesi:

Günümüz akıllı telefonlarında görülen en büyük sorunlardan bir tanesi de pil kapasitesidir. Pil kapasitesinin düşük olması, cihazın uzun saatler süren oyunlarda sorun yaşamasına ve şarja takılı olarak kalmasına neden olacaktır. Bu nedenle batarya kapasitesinin özellikle oyun telefonları için yüksek tercih edilmesi gerekir. Bununla birlikte batarya kapasitesini düşüren bir diğer detay da işlemci ve işletim sistemi arasındaki uyumsuzluktur. iOS işletim sistemi düşünüldüğünde, işlemci ve işletim sisteminin tüm üretici firması tamamen Apple’dir. Bu nedenle işletim sisteminin gereksinimleri tam olarak karşılanmaktadır. Ancak Android işletim sisteminde işletim sisteminin üretici firması Google olsa bile farklı işlemciler kullanılmakta ve bu da işletim sisteminin gereksinimlerinin zaman zaman karşılanamaması gibi sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Bu gibi durumlarda ise cihazın güç tüketimi artmakta ve pil ömrü azalmaktadır.

Isınma ve Diğer Problemler

Oyuncu telefonu seçimi yaparken ısınma problemi yaşanmayacak cihazlar tercih edilmektedir. Özellikle şarja takılı durumda cihaz ısınmaları, ilerleyen saatlerde cihazın yavaşlamasına ve oyun performansının azalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle cihazın oyun sırasında hem ekran hem de pil bölümünün ısınmaması oldukça önemlidir. Cihazın ısınmaması için çeşitli soğutucu aksesuarlar da kullanılarak ısınma sorununun önüne geçilebilir. 


Ekran Çözünürlüğü Nasıl Olmalı?

Oyun telefonu alırken dikkat edilmesi gereken en temel noktalardan biri, ekran çözünürlüğüdür. Ekran çözünürlüğü direkt olarak oyun performansını etkileyen bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle oyun telefonunda oynayacağınız oyunun grafik beklentilerini de göz önünde olarak uygun bir telefon seçimi yapmanız gereklidir. Oyun telefonlarında kullanılan ekran çözünürlükleri ise genel olarak şu şekilde ifade edilmektedir:

  • FHD (1920x1080 Çözünürlük, 1080p)
  • QHD (2560x1440 Çözünürlük, 1440p)
  • UHD (3840x2160 Çözünürlük, 2160p)