0%

Günümüzde sürekli olarak yaygınlaşmaya devam eden teknolojik cihazlara neredeyse her gün bir yenisi daha katılıyor. Teknolojinin bu kadar yaygınlaşması ile birlikte gözümüz, bilgisayar, televizyon ya da telefon gibi cihazlara daha fazla maruz kalıyor. Teknolojik aletlerin ekran bölümünden yansıyan ışınların zamanla göz bozuklukları ve çeşitli hastalıklara neden olmaması için ise bu cihazların bazılarında mavi ışık filtresi kullanılmaktadır. Peki, mavi ışık filtresi nedir ve ne işe yarar?

Mavi Işık Filtresi Nedir?

Günümüzde kullanılan tüm cihazlarda ışık, 3 temel renk üzerinden oluşmaktadır. Ekrandan yayılan tüm ışınlar, kırmızı, yeşil ve mavi renklerin birleşimi ile oluşmaktadır. Her renk yoğunluğunun kendine özgü özellikleri bulunurken, mavi ışığa uzun süre maruz kalınması uyku hormonlarının baskılanmasına ve zamanla göz bozukluklarına neden olabiliyor. Mavi ışık filtresi ise bu noktada devreye giriyor.

Mavi ışık filtresi, teknolojik cihazların ekranından yayılan ışığın içerisinden mavi rengin çıkarılmasını sağlamaktadır. Böylece ekrandan yayılan renkler, maviden arındırılmış ya da minimum seviyeye getirilmiş halde yansıtılmaktadır. Gün içerisinde yapılan kullanımlarda, ortamın ışık seviyesinin zaten yüksek olduğu durumlarda mavi ışığın zararları kendini fazla belli etmezken, özellikle karanlık ortamlarda mavi ışık göz yorulması ve benzeri sorunlara neden olabiliyor. Özellikle gece saatlerinde akıllı telefon ya da bilgisayar gibi cihazları kullanırken mavi ışık filtresini aktif hale getirmek, ilerleyen yıllarda oluşabilecek sorunların etkilerinin azalmasını sağlayabiliyor. 

Mavi Işık Filtresi Göz Sağlığı İçin Faydalı mıdır?

Teknolojik cihazlardan ya da çeşitli kaynaklardan yayılan tüm ışıkların kendine özgü çeşitli bir frekans seviyesi bulunmaktadır. Teknolojik cihazların ekranlarından yayılan renk ve ışıklar içinde bu durum geçerlidir. Görülebilir dalga boyuna sahip ışıkların frekanslarının ve dalga boylarının farklı olması durumunda, renkler oluşmaktadır. Bu nedenle her rengin kendine özgü bir frekansı ve dalga boyu bulunmaktadır. Mavi ışık ise görülebilir ışık spektrumunda en yüksek frekanslı ışık grubunda yer almaktadır. Mavi ışığın yüksek frekans özelliği, bu ışığın taşıdığı enerjinin de artmasına neden oluyor. 

Mavi ışığın yüksek enerji seviyesi ve frekansı, gözün hassas reseptörlerine uzun vadede etki ederek yorulmalara neden olabiliyor. Gözün sinir hücrelerinin yorulması ise gün içerisinde kendini yorgunluk olarak gösterebileceği gibi sürekli kullanımlarda çeşitli göz bozukluklarına neden olabiliyor. Akıllı telefonlar, televizyonlar ya da bilgisayarlarda görülen mavi ışık filtresi ise bu cihazların ekranından yayılan ışıkların içerisinden mavi rengin çıkarılması için kullanılmaktadır. Böylece gözün aşırı yorulmasına neden olacak yüksek enerjili ışıklar da ortamdan çıkarılmaktadır. 

Mavi ışık filtresi, sadece elektronik cihazlarda değil aynı zamanda yüksek teknoloji ile üretilen gözlük ve benzeri ürünlerde de bulunmaktadır. Bu ürünler ise gün içerisinde farklı kaynaklardan yayılan mavi ışığın engellenmesinde kullanılmaktadır. Özellikle gün içerisinde uzun saatler boyunca teknolojik cihazlar ile ilgilenmesi gereken ya da günde birkaç saatini akıllı telefonlarına ayıran kişilerin mavi ışık filtresi kullanması, göz yorulmasını çok daha düşük seviyelere indirebiliyor. 

Mavi Işık Filtresi Ne İşe Yarar?

Mavi ışığın zararlarından yukarıda da bahsetmiştik. Teknolojik cihazlardan sürekli olarak yayılan mavi ışık, göz yorulması ve daha büyük sorunlara neden olabiliyor. Bu nedenle özellikle parlak ekranlı akıllı telefon, bilgisayar ya da çeşitli teknolojik cihazları uzun süre boyunca kullanırken, gözümüzü mavi ışığa karşı korumamız gerekiyor. Gün içerisinde mavi ışığın etkilerinden korunmak ve teknolojik cihazları daha güvenle kullanmak için tercih edebileceğiniz en basit yöntem, mavi ışık filtresidir. 

Mavi ışık filtresi, akıllı telefonların ekranlarından yayılan ışık içerisinden, mavinin süzülerek ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Bu sayede yayılan ışığın frekansı düşürülmekte, bu sayede ışığın taşıdığı enerji miktarı da azalmaktadır. Daha düşük frekanslardaki ışıklar ise gözde daha az seviyelerde bozulma ve yorulmaya neden olacağı için uzun vadede göz sağlığınızın korunmasını destekleyecektir. Mavi ışık filtresinin kullanılması, cihaz ekranının renklerinin de değişmesini sağlayacaktır. Beyaz ya da mavi ağırlıklı görüntüler, mavi ışık filtresi açıldıktan sonra sarı ya da sarıya yakın bir renge dönüşmektedir. Beyaz ve beyaza yakın tonlardaki renklerin yüksek parlaklığı, içerisindeki mavi ışık yoğunluğunun yüksek olmasına bağlıdır. Mavi ışığın, bu ışık içerisinden çıkarılması ise ışığın sarıya daha yakın bir renge dönüşmesini sağlamaktadır. Böylece cihazın ekranından yayılan ışığın frekans seviyesi düşürülmekte, göz yorulması gibi sorunlar ise engellenmektedir.  

Telefonda Mavi Işık Filtresi Var mıdır?

Günden güne gelişen akıllı telefon teknolojileri, kullanıcılara farklı birçok imkan sunmaya devam ediyor. Özellikle son yıllarda üretilen tüm akıllı telefon sistemlerinde hem Android hem de iOS’da mavi ışık filtresi bulunuyor. Böylece akıllı telefon kullanıcılarının uzun saatler süren telefon kullanımlarında bile göz sağlığının bir noktaya kadar korunması sağlanıyor. Akıllı telefonlarda mavi ışık filtresini açmak için telefonun işletim sistemine ya da markasına göre farklı yöntemler bulunuyor. 

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda, mavi ışık filtresinin açılması için cihazın öncelikle ‘’Ayarlar’’ bölümüne giriş yapılması gerekiyor. Ayarlar bölümünün içinde yer alan ‘’Ekran’’ ya da ‘’Ekran Özellikleri’’ seçeneğine dokunduktan sonra burada karşınıza çıkacak olan seçenekler arasında mavi ışık filtresine giriş yapabilirsiniz. Mavi ışık filtresi ayarında, hem filtre opaklığını ayarlayabileceğiniz hem de filtreyi açıp kapatabileceğiniz seçeneklere ulaşabilirsiniz. Filtre aktif hale getirildikten sonra, üst kısımda bulunan opaklık ayarı da değiştirilebilir hale gelecektir. Mavi ışık filtresi çalışır duruma geldikten sonra üst kısımda bulunan bu seçenek sayesinde filtrenin mavi ışığı ne kadar engelleyeceğini de seçebilirsiniz. Böylece cihazın görüntü kalitesini ve yaydığı renkleri minimum düzeyde değiştirerek de mavi ışık filtresini kullanabilirsiniz. 

Mavi Işık Filtresi Şarj Yer mi?

‘’Mavi ışık filtresi şarj yer mi?’’ sorusu, günümüzde birçok akıllı telefon kullanıcısının kafasında soru işareti olarak kalıyor. Ekrandan yayılan ışığın içerisindeki mavi ışık seviyesinin düşürülmesini sağlayan bu filtre, böylece gözün, ışığın zararlı etkilerinden korunmasını sağlıyor. Ancak özellikle şarj sorunu görülen cihazlarda, ek bir yazılım ya da uygulamanın çalıştırılması, cihazın şarjının çok daha hızlı şekilde azalmasına neden olabiliyor. 

Cihazda kullanılan farklı uygulamalar ya da cihaz özelliklerinden farklı olarak mavi ışık filtresi aktif bir uygulama gibi sürekli olarak cihazın CPU’su üzerinden işlemleri gerçekleştirmez. Bunun yerine cihazın arka planında, çalışmaya sürekli olarak devam eder. Mavi ışık filtresinin bir diğer özelliği ise akıllı telefonlarda çalışan diğer uygulamalardan farklı olarak aktif bir hafıza kullanımına ihtiyacı olmamasıdır. Bu nedenle cihazda çalışan mavi ışık filtresi, cihazın yorulmasına ya da fazladan şarj harcamasına neden olmayacaktır.

Yukarıdakilerden farklı olarak, mavi ışık filtresi cihazın ekranından yayılan yüksek enerjili mavi ışığın minimum seviyelere indirilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle cihaz ekranının uzun saatler boyunca kullanılması sonucu oluşabilecek ekran ısınması gibi sorunları da uzun vadede engellemektedir. Aynı zamanda cihazın çalışması sırasında ekranın harcaması gereken yüksek enerji de mavi ışık filtresi sayesinde azaltılmaktadır. Standart çalışma düzeninde ekrandan mavi ışığın yayılması için çok daha yüksek enerji gereklidir. Ancak mavi ışık filtresi ışığın yüksek enerji seviyesinin de azalmasını sağlayarak pil tüketimini minimum seviyelere düşürmektedir.