0%

IOS yerine Android telefon kullanmanın birçok avantajı bulunur. Ekonomik olmasından dolayı ve kolay bir işletim sistemine sahip olan Android’i birçok kullanıcı tercih eder. Tek bir markanın kullanmasından ziyade birçok markanın android’ i tercih etmesi kullanıcı sayısını arttırır. Kendi kişiselleştirme düzeyini seçmemizden dolayı da tercih edilebilir. Kullanıcıların bu seçimdeki önemli faktörleri ucuz ve kolay bir kullanım sunmasıdır. IOS yerine Android Telefon kullanmanın avantajları arasında, bütçeye uygunluk, kişiselleştirme, Multitasking/ Çoklu görev desteği, launcher, Özel ROM, Google Asistan ve Ücretsiz Oyun ve Uygulamalar, Kulaklık Jakı, Arttırılabilir Bellek, USB type C gibi özellikleri öne çıkartır. 

Android Mi IOS Mu?

Android mi Ios mu sorusu kullanıcıların sıklıkla duyduğu sorulardandır. Her kullanıcının kendine göre yorumladığı bu sorunun cevabına genelde Android olarak duyarız. Bu soru Kişiseldir. Güncelleme, güvenlik, pil ömrü ve şarj gibi, açık veya kapalı sistem ve fiyat olmak üzere çeşitli etkenlere sahiptir.

Android mi Ios mu olması gerektiğini yine tartışılabilir sebeplerle kullanıcılar belirler. Bu tercihi yaparken de kullanışlı olması ilk sırada yer alır. Ios işletim sistemleri de kapalı sisteme sahip olmasından dolayı tercih edilmesini olumsuz etkiler. Çünkü Android kullanıcılar bazı özellikleri kişiselleştirmek isteyebilir. Ancak IOS bunun homojen bir görüntüye sahip olmasını ister.

IOS'un dezavantajları 

IOS’un dezavantajlarını incelediğimizde birçok madde ortaya çıkar. Başlıca sadece IOS cihazlarını desteklemesi kullanıcıları belirli bir kalıba sokar. Kapalı kaynak olduğu için belirli şartları mevcuttur. Genel anlamda pahalıdır. Ve bu çok önemli bir dezavantajdır. Yalnızca tek sim kartını destekler. Böylelikle kullanıcılar yanlarında ve  ihtiyaç halinde birden fazla telefon taşımak zorundadır. Onarım ücretleri pahalıdır. IOS alırsanız bu cihazlara belirli bir zamandan sonra güncelleme gelmeyeceği için sürekli yenilemek zorundasınız. Bu dezavantajları göz önüne aldığımızda kullanıcılar genelde Android’i tercih eder. USB type C bulundurmadığı için sadece kendi IOS işletim sistemlerinde etkileşimde bulunacaktır. Yukarıdaki sayılan nedenler IOS’un dezavantajları arasındadır. Başta Iphone telefonlar olmak üzere IOS işletim sistemlerine belirli bir zamandan sonra güncelleme gelmeyeceği için insanları bir üst model yani tüketim çılgınlığına girmemize neden olur.

IOS yerine Android Almak için 10 Sebep 

IOS kullanıcıları Android tercih etmeleri için de 10 sebep sunuyoruz. Bu sebepler daha da çoğalabilir. Ancak önemli olanları ve akla ilk gelenleri aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

  1. Bütçeye uygunluk
  2. Birden fazla seçeneği mevcut
  3. Teknolojiyi daha hızlı bir şekilde sunması
  4. APK özelliğinin olması
  5. Özel arayüz imkanı
  6. Tasarım çeşitliliği
  7. İşlemcilerinin farklı olması
  8. Özel versiyon bulundurması
  9. Farklı ROM ve Root atılması
  10. Açık kaynaklı olması

Bütçeye Uygunluk

Android telefon tercih edenler için her bütçeye uygun telefon bulunmaktadır. Çünkü çokça marka android’ i kullanır. Bunun yanı sıra Android telefonların fiyatları belirlediğimiz aralıklarda ucuzlayabilir şekilde bulunur. Ancak IOS içeren telefonların belirli bir kısmına güncelleme gelmediği için kullanılamaz.  Mesela Iphone 1, 2,3,4 modelleri şu an kullanılmıyor. Kullanılanlar ise zaman geçtikçe pahalanır. Ve bütçeye uygun aralıklarda bulunması zorlaşır. Kısıtlı model tercih edebileceğimiz IOS içeren telefonlar yerine bütçeye uygun çokça marka çeşitliliği içeren Android’i seçebiliriz.

 

Kişiselleştirme

Özgür bir platform olarak bilinen Android’in pek çok özelliği vardır. Kişiselleştirme özelliği ise kullanıcıların tercih etme nedenleri arasındadır. Apple ise daha homojen bir görüntü elde edebilmek için kişiselleştirmeye izin vermemektedir. Her kullanıcıda aynı özellikler bulunur. Android kullanıcıları da tam aksine kendi duvar kağıtlarını, istedikleri klavye şeklini ve ROM tercihlerini de yapabilirler. 

 

Multitasking/ Çoklu Görev Desteği 

Android, çoklu görev desteği olarak bilinen aynı anda iki uygulamayı kullanabilme imkanı sunar. Bir taraftan müzik dinlerken bir taraftan da mesajlara cevap verebilirsiniz. Bazı uygulamaların arka planda çalışmasını istediğimizde sarj tüketimini minimilize eder. Pil gücü için de  tasarrufu sağlar. 

 

Launcher 

Launcher ekranı ve ana menüyü yöneten temaya verilen isimdir. Kullanıcının tercihine bağlı olarak geçişleri, klasör yapısını düzenleyebilir. Bir ekranda dilerseniz karşınıza çıkmasını istediğiniz uygulamaları birleştirebilir veya kaldırabilirsiniz. Bu sayede RAM kullanımı azalır. Ve cihazınızın sarj süresi uzar. Cihazınızı farklı bir görünüme dönüştürmek sizin elinizdedir.

 

Özel ROM’lar 

IOS‘a göre Android’in iyi olmasının nedenlerinden biri de cihaz yazılımının Özel ROM’lar sayesinde değiştirilme imkanının bulunmasıdır. Aslında bu yönü işletim sistemini yeniler ve kullanıcıların çoğunluğu Özel ROM’lar sayesinde cihaz yazılımını yenilemeyi tercih eder. Bunu yaparak üreticiler platformun sürümünü yükselmeyi azaltır veya aynı seviyede bırakır.

 

Google Asistan 

IOS işletim sistemindeki Siri’ye benzeyen Google Asistan birçok yönden Android kullanıcılarına asistanlık eder. Bu uygulama oldukça basit ve anlaşılırdır. Google Asistan sayesinde kaydettiğimiz özel günleri artık unutma ihtimalimiz olmayacak. Randevularımızda aynı şekilde kullanıcılarına hatırlatır. Google asistanı kullanabilmek için Google hesabımızın olması gerekir. Uygulamayı Google Play Store mağazasından ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. Google Asistanı aktif edebilmek için ayarlar kısmından halletmelisiniz. Alarm kurmak, müzik çalmak gibi de özellikleri bulunur. Bazı ev otomasyonlarında da etkisi bulunur.

 

Daha Fazla Ücretsiz Uygulama Ve Oyun 

Android uygulama yüklerken bilinmeyen kaynaklara da izin verir. IOS bunu güvenlik nedeni ile kısıtlar. Ancak android’ de bu söz konusu değildir. Android uygulamasında IOS uygulamasına göre daha fazla içerik bulunur. Ve ücretsiz içerik sayısı da Ios’a göre fazladır. Bu yüzden Android daha fazla ücretsiz uygulama ve oyun içermesinden dolayı daha üstündür.

 

USB type C 

Dosya aktarımı ve şarj kablosu sayesinde USB type C modeli 2014 yılından beri hayatımızdadır. Telefonların yanı sıra diz üstü bilgisayar, tablet, ve teknolojik ürünlerde USB type C kullanılır. IOS’lar da ise sadece kendi arasında kullanım sağlar. USB type C için geniş kullanım alanı imkanı sunması Android işletim sistemleri için önem arz eder. Bu sayede çoğunluk cihaza kolaylıkla uyum sağlayacağı için tercih edilir.

 

Kulaklık Jakı 

Günümüzde akıllı telefonlar için IOS kablolu kulaklık girişi olan kulaklık jakını kaldırmıştır. İlk başta güzel gözükse de sürekli şarj edilebilmesi gibi dezavantajlarından dolayı bazı kullanıcıları memnun etmez. Android cihazlarda ise Kulaklık jakı bulunur. 3.5 mm olarak girişi sağlanır. Android kullanıcılarının dilerlerse bluetooth kullanarak kablosuz kulaklığı tercih etmeleri, dilerseler de kablolu tercih etme imkanlarının bulunması avantaj olarak görülür. Kablolu kulaklığın avantajlarından biri de uygun fiyata bulunması, ses kalitesinin daha iyi olması ve uygulanabilirlik açısından kolaylık sağlamasıdır.

 

Artırılabilir Bellek

Android telefonlarda SD Kart girişi bulunur. Mevcutta bulunan hafızalarına ek olarak istediğiniz hafızada SD kart takarak arttırılabilir bellek özelliğini kullanmış olursunuz. Her modelin belirli sınırı vardır.  Samsung markalı Android kullanıcılar için 1TB ‘ ye kadar arttırılabilir bellek kullanabilirsiniz. Bu sayede telefonunuz fazla hafızadan dolayı yavaşlamayacak ve cihazı değiştirmek zorunda kalmayacaksınız. Ios, cihazlarında işletim sistemine zarar verebileceğini düşünülerek baştan bu özelliği kullanmadı. Android kullanıcıları da arttırılabilir bellek özelliği sayesinde hafızası dolan cihazlarına ek olarak hafıza miktarını arttırır.