0%

Humane AI Pin Nedir?

Yapay zekayla giyilebilir teknolojiyi buluşturan Humane AI Pin, son yılların en inovatif buluşlarından biri olarak ön plana çıkıyor. Humane'nin Ai Pin adı verilen cihazı fotoğraf çekebiliyor ve metin gönderebiliyor, görsel bir arayüzü kişinin avucuna yansıtmak için lazer kullanıyor ve ChatGPT kadar keskin olabilen bir sanal asistana sahip. Her zaman internette arama yapmaya ve iletişim kurmaya hazır olarak akıllı telefonlara olan bağımlılığı ortadan kaldırması hedeflenen cihazı gömleğinizin cebine iliştirebilirsiniz. Pin, önümüzdeki aylarda ve yıllarda piyasaya sürülmesi beklenen ve şu anda her hafta 100 milyondan fazla insan tarafından kullanılan ChatGPT benzeri yapay zeka hizmetleri etrafında inşa edilen birçok giyilebilir cihazdan ilki olarak tarihe geçti. 

Humane AI Pin Özellikleri Nelerdir?

Humane CEO'su Bethany Bongiorno, Pin'in kitlesel çekiciliğinden emin ve onu dünyanın ilk bağlamsal bilgisayarı olarak nitelendiriyor. "Yapay zeka artık herkesin merak ettiği ve hayatlarını nasıl değiştireceğini gerçekten bilmek istediği bir şey haline geldi" diyor. “Geri bildirimde hissettiklerimiz ve gördüklerimiz açısından, dünya çapında her kesimden, her yaş grubundan insana gerçekten dokunuyor.” 

Bongiorno ve eşi Imran Chaudhri, Apple'da donanım tasarımı ve yazılım mühendisliği üzerinde uzun süre çalıştıktan sonra 2018 yılında Humane'i kurduklarında ürünleri için katı parametreler belirlediler. Doğrudan hücre ağına bağlanan, ne zaman kayıt yaptığı konusunda şeffaf olan ve akıllı hoparlörler ve bazı telefonların yaptığı gibi her zaman "Hey Siri" veya "OK Google" gibi uyandırma sözcüklerini dinlemeyen bağımsız bir cihaz olması gerekiyordu. Bongiorno, "Bu gerçekten bugün bulunduğumuz noktanın gidişatını belirledi" diyor.

Humane AI Pin, yapay zeka modelleriyle kullanıcı etkileşimi için farklı bir çözüm sunmak üzere tasarlanmış büyüleyici bir cihazdır ancak pazar konumu şu anda belirsizdir. Akıllı bileklik modelleri ile yarışacağına hatta sollayacağına kesin gözle bakılıyor. 

 • Humane AI Pin'in öne çıkan bazı özellikleri arasında sekiz çekirdekli Qualcomm Snapdragon işlemci, 4 GB RAM ve 32 GB depolama alanı yer alıyor. 
 • Cihaz, el hareketleri, sesle etkinleştirme ve çeviri yetenekleri gibi çeşitli özelliklere sahiptir. 
 • Ai Pin, avucunuza kusursuz bir şekilde takip edecek şekilde tasarlanmış devrim niteliğindeki Lazer Mürekkep Ekranını sunuyor. Bu yenilikçi teknoloji, elinizi canlı metin, grafik ve kullanıcı arayüzü öğelerini güvenli ve ilgi çekici bir şekilde görüntüleyen dinamik bir tuvale dönüştürür.
 • Stratejik olarak konumlandırılmış ve şeffaf bir şekilde entegre edilmiş olan Ai Pin'in Trust Light'ı, net sinyaller sağlayacak şekilde özenle tasarlanmıştır ve hem sizin hem de yakındakilerin
 • Ai Pin'in kullanımda olduğundan emin bir şekilde haberdar olmasını sağlar.
 • Ai Pin'in dokunmatik yüzeyi, AI deneyimlerine basit ve hızlı erişim sağlamak için çeşitli parmak hareketlerini anlar.

Akıllı telefonların evrimine benzer şekilde, yapay zeka modelleri ilerledikçe daha iyi donanım ve genişleyen yeteneklerle birlikte iyileştirmeler bekliyorlar. Humane, zorluklara rağmen cihazın geleceğini şekillendirme görevini üstlenmeye hazır. Akıllı cihazlar alanında çığır açmaya hazırlanan Ai Pin geleceğe giden yolda önemli bir yapı taşı olarak görülüyor.

Humane AI Pin Nasıl Kullanılır?

Ai Pin'in dokunmatik yüzeyi, AI deneyimlerine basit ve hızlı erişim sağlamak için çeşitli parmak hareketlerini algılayarak çalışır.

 • Ai Mic girişi için dokunup basılı tutun         
 • Cevaplamak/sonlandırmak için iki kez dokunun       
 • Müziği başlatmak / durdurmak için iki kez dokunun       
 • Önceki / sonraki parça için sola / sağa kaydırın
 • Ses seviyesi için yukarı/aşağı sürükleyin 
 • Çeviri için dokunup basılı tutun
 • Fotoğraf için iki kez dokunun      

Humane AI PIN Hangi Ülkenindir?

ABD’li marka teknoloji dünyasının önde gelen isimlerinden 100 milyon dolardan fazla yatırım alarak geliştirildi. Apple çatısı altında geçirdikleri uzun yıllardan sonra kendi şirketini kuran karı koca Imran Chaudhri ve Bethany Bongiorno, bu tasarımlarının giyilebilir teknoloji alanında sadece bir başlangıç olduğunu dile getiriyor. 

Imran Chaudhri ve Bethany Bongiorno, Kurucu Ortaklar, Humane: Ai Pin, yapay zekayı günlük yaşamın dokusuna entegre etme, insanlığımızı gölgede bırakmadan yeteneklerimizi geliştirme vizyonumuzun vücut bulmuş halidir. Nihayet bizim ve Humane ekibinin son dört yıldır üzerinde çalıştığımız şeyi açıklamaktan gurur duyuyoruz. Bizim için Ai Pin sadece bir başlangıç.

Yenilikçi Teknoloji: Humane Ai Pin ile Akıllı Telefonlara Alternatif mi Geliyor?

Bir mühendislik başarısı olarak görülen Ai Pin ile birlikte birçok tartışma da beraberinde geldi. Akıllı telefonlara alternatif olarak görülen giyilebilir teknoloji ile ilgili birçok farklı fikir ortaya atılıyor. Bazı uzmanlara göre; Bu cihazın bir akıllı telefonun yerini alacağı fikri eğlenceli ve provokatif bir başlık ama uzak ve yakın vadede pek mümkün olmayan fikir. 

Humane şirketinin Ai Pin duyurusunda şu cümleler yer aldı:

 • Cihaz yapay zeka desteklidir.
 • Yaklaşık bir akıllı saat boyutundadır ancak ekranı yoktur. Bir kamerası var.
 • İkinci bir pil ile birlikte gönderilir. Toplam pil ömrü bilinmiyor.
 • Zaman, kısa mesaj, sıcaklık, uyarılar ve daha fazlası gibi basit içerikleri görüntülemek için avucunuzun içi gibi yüzeylere monokrom görüntüler (yani "Lazer Mürekkep Ekranı") yansıtır.
 • Bilgisayarla görme yetenekleri sunmak için kamerayı kullanır (örneğin, "Avucumdaki bademlerde kaç gram protein var?").
 • Kullanıcının hizmetleri özelleştirmesi için cihaz dışı bir portala bağlıdır. Portalın adı Humane.center hizmetidir.

Humane AI Pin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Uygulamalarla değil, büyük dil modelleriyle etkileşimde bulunmak ve yazmak yerine konuşmak için tasarlanmış bir gadget'tır. Ancak onu ne için kullanmanız gerektiği henüz tam olarak belli değil. Ezber bozan teknolojik ürünün avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Humane Ai Pin, gelişmiş yapay zeka yetenekleriyle kusursuz ve sezgisel bir kullanıcı deneyimi sunar. Kullanıcı tercihlerini anlar, ihtiyaçlarına uyum sağlar ve kişiselleştirilmiş etkileşimler sağlayarak görevleri daha verimli ve keyifli hale getirir.

Akıllı ses tanıma ve doğal dil işleme özelliğiyle Humane Ai Pin, görevleri kolaylaştırır ve günlük etkinlikleri basitleştirir. Kullanıcılar eylemleri eller serbest olarak gerçekleştirebilir, akıllı öneriler alabilir ve bilgilere hızla erişebilir, böylece üretkenliği artırır.

Cihazın kullanıcının bağlamını anlama yeteneği, kişiye özel deneyimler sunabilmesini sağlar. Ayarları kullanıcının konumuna, saatine veya tercihlerine göre otomatik olarak düzenleyerek daha kişiselleştirilmiş ve kullanışlı bir kullanıcı yolculuğu sunabilir.

Humane Ai Pin, verileri cihazın kendisinde işleyerek kullanıcı gizliliğine öncelik verir ve hassas bilgilerin açığa çıkması riskini azaltır. Bu yaklaşım güvenli ve güvenilir bir kullanıcı deneyimi sağlar.

Ai Pin cihazının ön görülen dezavantajları ise şu şekilde sıralanabilir:

Humane Ai Pin'in gelişmiş yapay zeka yeteneklerinin bir bedeli vardır. 699 dolarlık fiyat etiketiyle üst düzey bir cihaz olarak değerlendirilebilir ve bu da erişilebilirliğini daha geniş bir kitleyle sınırlandırabilir.

Cihaz kusursuz bir kullanıcı deneyimi sunmayı hedeflerken, bazı kullanıcılar başlangıçta cihazın AI özelliklerine ve işlevlerine uyum sağlamada bir öğrenme eğrisiyle karşı karşıya kalabilir. Cihazın yeteneklerine alışmak biraz zaman ve sabır gerektirebilir.

Humane Ai Pin, operasyonları için büyük ölçüde yapay zekaya dayandığından, bağlantı veya teknik sorunların performansını etkileyebileceği durumlar olabilir. Yapay zeka özellikleri ideal şekilde çalışmıyorsa kullanıcılar sınırlamalarla karşılaşabilir.