0%

Hayalet Ekran (Ghost Screen) Nedir, Nasıl Oluşur?

Günümüz akıllı telefonlarında ekran kalitesi ve boyutları geliştikçe, ekranlarda oluşabilecek çeşitli sorunlar da ortaya çıkıyor. Akıllı telefonların ilk yıllarında görünmüyor olsa da günümüzün en büyük arızalarından bir tanesi de hayalet ekrandır. Hayalet ekran sorunu, akıllı telefon ekranlarının arka planında farklı uygulamalardan görüntü ya da parçaların silik şekilde görünmesi olarak tanımlanabilir. Özellikle son yıllarda üretilen akıllı telefonlarda, ekranın renk kapasitesi ve boyutunun artması ekranların normalden daha fazla ışık yaymasını sağlıyor ve buna bağlı olarak daha fazla ısınmasına neden oluyor. Peki, hayalet ekran sorunu nedir ve çözümü için neler yapılabilir?

Hayalet Ekran Sorunu Nedir?

Hayalet ekran sorunu cihaz ekranlarında farklı nedenlerden, farklı şekiller ile oluşabiliyor. Ancak sorunu genel olarak akıllı telefon ekranlarında, cihazda yoğun olarak kullanılan uygulamalardan görüntülerin silik şekilde belli olmasına hayalet ekran sorunu adı verilmektedir. Hayalet ekran sorunu genellikle cihaz ekranında gün içerisinde saatlerce aynı görüntünün açık kalması ile oluşmaktadır. Örnek verecek olursak hayalet ekran sorunu Instagram uygulamasında gezinirken ekrana çıkan görüntülerin, cihaz ekranında silik şekilde belli olmasından ziyade uygulamanın spesifik bir noktasında ekranda sürekli bulunan Instagram logosunun ekranda silik şekilde görülmesi şeklinde oluşur. Yani akıllı telefonlar ne kadar yoğun kullanılıyor olursa olsun cihaz ekranında anlık olarak görülen görüntüler, hayalet ekran sorununa neden olmaz. Bunun yerine cihazın ekranında sürekli açık olan görüntüler hayalet ekran olarak cihazın ekranında silik şekilde görülür. 

Hayalet Ekran Nasıl Oluşur?

Hayalet ekran sorunu günümüzde genellikle akıllı telefonlarda görülüyor. Ancak yüksek ekran kalitesine sahip olan akıllı telefonların yanı sıra televizyon, akıllı saat ve laptop gibi cihazlarda da hayalet ekran sorunu görülmektedir. Peki, akıllı telefonların ekranlarında hayalet ekran nasıl oluşur?

Hayalet ekran sorununun oluşması farklı birkaç etkene bağlı şekilde gelişmektedir. Günümüz akıllı cihazlarının yüksek ekran çözünürlükleri, ekranın yoğun çalışma esnasında kendini çok daha fazla ısınmasına ve yormasına neden oluyor. Uzun saatler boyunca aynı uygulamayı çalıştıran cihaz ekranlarında ise zamanla ısınma meydana gelebiliyor. Isınan cihaz ekranlarında ise uygulamaların belirli bölümlerinde sürekli olarak gösterilen görüntülerin yanık izi tarzında, yansımaları görülmeye başlanmaktadır. Bunun ardından uygulamalar kapatılsa bile ekranda bu uygulamaların yansımaları görülmektedir. 

Hayalet ekran sorunu, sadece çeşitli uygulamalar nedeni ile oluşmak zorunda değildir. Gün boyunca saatlerce kullanılan akıllı telefonlarda, cihaz klavyesinin görüntüsü gibi sürekli olarak ekranda bulunan görüntüler de hayalet ekran olarak cihaz ekranında iz bırakabiliyor. Hayalet ekran oluştuktan sonra, sorunun çözülmesi için kullanıcıların yapacağı herhangi bir uygulama ya da format işlemi yoktur. Cihaz ekranında hayalet ekran sorununun olmaması için çeşitli noktalara dikkat edilmesi gereklidir. Ancak hayalet ekran sorunu oluştuktan sonra sorunun giderilebilmesi için cihaz garantiye yollanarak ekranın değişmesi gereklidir. Hayalet ekran sorunu kullanıcı hatası değil, üretim hatası olduğu için garanti kapsamında değerlendirilmektedir.

Hayalet Ekran Çözümü Nedir?

Hayalet ekran sorunu ile karşı karşıya kalan birçok kullanıcı, internet üzerinde ‘’Hayalet ekran çözümü nedir?’’ şeklinde sorularına cevap arıyor. Ghost Screen olarak da bilinen hayalet ekran sorununun geçici çözümleri bulunsa da genel olarak bu cihazın yetkili servisler tarafından tamirinin gerçekleşmesi gereklidir.

Hayalet ekran sorunu olan ekranlarda, ekranda yer alan silik görüntünün düzeyine ve rengine göre farklı yöntemler deneyerek hayalet ekranın bir nebze de olsa arka planda kalmasını ve dikkat çekmemesini sağlayabilirsiniz. Ancak bunun için cihazınızın ayarlarında direkt olarak ekran kontrastını değiştirmenizi sağlayan ayarın açık olması gereklidir. Ekran renklerini, hayalet ekran olan bölgeye göre değiştirerek ekranda bu izlerin daha az görünmesini sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte ekran parlaklığını düşürmek de kimi zaman hayalet ekran sorununun dikkat çekici düzeyini ortadan kaldırmak için yeterli oluyor. 

Hayalet ekran sorununun geçmesi için ekran renklerinin değiştirilmesi yeterli değildir. Çünkü ekran parlaklığı ya da ekranın kontrast ve renk yoğunluğunun değiştirilmesi sadece geçici süreliğine etkilidir. Ekran ayarlarınızı tekrar eski durumuna getirmeniz halinde, ekranda hayalet ekran sorunu yaşanan bölgelerde bu izler tekrar görünür hale gelecektir. Hayalet ekran sorununun kalıcı olarak çözülmesi için tek yöntem ise cihazın ekran panelinin değiştirilmesidir. Hayalet ekran sorunu kullanıcı kaynaklı bir sorun olmadığı için cihaz ekranının değişimi yetkili servisler tarafından garanti süresi boyunca ücretsiz şekilde gerçekleştirilmektedir. Hayalet ekran sorunundan tamamen kurtulmak için cihazınızı yetkili servise göndererek ekran değişimi talebinde bulunabilirsiniz. 

Hayalet Ekran Sorunu Oluşmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Hayalet ekran sorunu görülen cihazlarda, cihazın bu sorununun tamamen giderilmesinin tek yolu cihazın ekran panelinin değişmesidir. Cihazın teknik servise gönderilmesi, sorunun tespit edilmesi ve işleme alınması, ekran panelinin değiştirilmesi ve cihazın tekrar size gönderilmesi süreci oldukça uzun olduğu için hayalet ekran sorunu çözülene kadar cihazınızı tekrar kullanmanız mümkün olmayacaktır. Bu nedenle cihazı kullanırken sorun yaşamamak için hayalet ekran sorunu gibi hataların önüne geçecek önlemler alınması gereklidir. Hayalet ekran sorunu oluşmaması için neler yapılmalıdır diye soran kullanıcılar ise aşağıdaki önerileri akıllı telefon kullanımı sırasında uygulayarak hayalet ekran sorunu ihtimalini minimum düzeye indirebilir.

  • Cihaz parlaklığı, hayalet ekran sorununu tetikleyen en büyük etkenler arasında yer alıyor. Cihazı ilk aldığınız andan bu yana ekran parlaklığını maksimum seviyede kullanıyorsanız, ekran paneli zamanla aşırı kullanıma bağlı olarak yorulacağı için hayalet ekran sorununun oluşma ihtimali daha yüksektir. Bu nedenle gün içerisinde karanlık ortamlarda ve cihazı yoğun kullanmayacağınız anlarda ekran parlaklığını düşürmek, hayalet ekran sorunu görülme riskini azaltacaktır.
  • Cihaz ekranında sürekli sıcak ve parlak renklerin açık olması ve bu renklerin kullanılması, hayalet ekran sorununu tetikleyen bir diğer etkenler arasında yer alıyor. Cihaz ekranını en çok yoran renkler beyaz, sarı ve benzeri açık renklerdir. Hayalet ekran sorunlarına baktığımızda da genellikle uygulamaların beyaz hatlar yoğunluklu logoları ya da cihazın klavye şablonu gibi beyazın ağırlıklı olduğu görüntüler ile karşılaşıyoruz. Hayalet ekran sorunu görülme ihtimalini minimum düzeye indirmek için cihazın ekranında mümkün olduğu kadar soğuk ve kapalı tonda renkler kullanmanız önerilmektedir.
  • Cihazın gün içerisinde sürekli ısınması, hayalet ekran sorununu tetikleyen bir diğer etkendir. Akıllı telefonlarda, bilgisayarlar ile kıyaslandığında cihazı soğutmak için ek paneller ve fan sistemi bulunmamaktadır. Bu nedenle yoğun kullanımlarda cihazın işlemcisi ve bataryası ısınarak cihaz ekranına da zarar vermektedir. Gün içerisinde cihazın yoğun kullanıldığı anlarda fazla ısınma görülmesi, ekranın da ısınmasına neden olacak ve ekran panelinde hayalet ekran sorunu görülme riskini arttıracaktır. Cihazın ısınmaya başladığını hissettiğinizde birkaç dakika boyunca cihazı dinlendirmeniz, hayalet ekran görülme riskini azaltacaktır.
  • Cihaz şarj olurken kullanmak ve özellikle mobil oyunlar gibi yüksek işlemci isteyecek uygulamalara giriş yapmak, ekrana binen yükün artmasına neden olacaktır. Cihazın şarj olurken dinlendirilmesi ve istenilen şarj düzeyine ulaştıktan sonra kullanılması, hayalet ekran sorunu görülmesini minimum düzeye indirecektir. Bununla birlikte cihaz şarj olurken kullanmak, cihazın ısınmasına neden olacağı için hem hayalet ekran sorunu görülme hem de cihazda farklı teknik arızalar meydana gelme riski artacaktır.