0%

E – Spor, Elektronik Spor Nedir?

Organize şekilde yapılan video oyun yarışmalarına elektronik spor ya da bilinen bir diğer adı ile Espor adı verilir. Oynanan oyunlar sadece profesyonel oyuncular ile yapılmakla kalmaz aynı zamanda profesyonel organizasyonlar ile de düzenlenir. Bu nedenle elektronik spor adını alır. E – sporda en sık karşılaşılan oyun çeşitleri arasında;

 • Dövüş oyunları,
 • Strateji oyunları,
 • Birinci şahıs nişancı oyunları,
 • Spor oyunları yer alır. 

Elektronik spor müsabakalarında bulunan oyuncular “siberatlet” olarak adlandırılır. Bu oyuncuların sekin haneye ulaşan ciddi para ödülleri elde ettiği turnuvaların bazıları canlı olarak yayınlanır. Bu turnuvalara;

 • Intel Extreme Masters,
 • League of Legends Dünya Şampiyonası,
 • Evolution Championship Series,
 • The International örnek verilebilir. 

Elektronik spor ile ilgilenen profesyonel oyuncuların başlama yaşı 16 ile 17 civarındadır. Bu oyuncular bir kural olmasa dahi genellikle 24 yaş civarında sektörden ayrılırlar. 

E – Spor Nedir?

Bir spor dalı olarak kabul edilen E – spor çevrimiçi oyunlar için geliştirilen bir platformdur. Elektronik spor; internet vasıtası ile dünyanın her yerinden kişilerin buluşarak oyun oynayabilmesini mümkün kılar. Aynı zamanda uluslararası büyük ve profesyonel E – Spor organizasyonları yardımı ile belli aralıklarla düzenlenen, dünyanın dört bir köşesinden katılım sağlayan kişilerin buluşmasına ve birlikte oyun oynayabilmesine olanak tanıyan bir spor şeklinde de ifade edilebilir. Elektronik spor karşılaşmalarında da diğer spor karşılamalarında olduğu gibi kişiler ya da oluşturulan takımlar karşı karşıyadır. Farklı yeteneklerin sergilendiği oyunu izlemek kadar yapmanın da eğlenceli bir hal aldığı ortamlara tanıklık eder. Elektronik olmayan sporlardaki gibi gösterilen beceri ve gayrete fiziksel ve zihinsel anlamda gereksinim duyulur. 

E – Spor Nasıl Ortaya Çıktı?

Elektronik sporun doğuşu bilinenin aksine oldukça eski zamanlara dayanır. Özellikle 70’li ve 80’li yıllar arasında favori olan atari salonları yaygın bir hale gelmesiyle beraber bireyler hem oyun oynayarak hem de rekabet ederek sosyalleşirken aynı zamanda elektronik sporun da köklerinin meydana gelmesini sağlamıştır. E – sporun günümüzde hızlı bir biçimde gelişerek yaygın bir hale gelmesinin başlıca sebepleri arasında kişisel bilgisayarların evlerde kullanım oranın artmasının haricinde internet kullanımının da yaygınlaşması yer alır. Bu faktörler doğrultusunda rekabet gerektiren farklı oyunların geliştirilmesinin de oldukça büyük bir etkisi vardır. Şimdilerde düzenlenen elektronik spor uygulamaları sadece ulusal değil uluslararası olarak da düzenlenir. Oyuncuların profesyonel bir ortamda rakipleri ile karşı karşıya gelebilmelerine olanak tanıyan elektronik spor turnuvalarının sağladığı katkılardan bir tanesi de E – spor ve sporcu kavramlarının gelişerek yaygın bir hale gelmesidir. Düzenlenen hem resmi hem de özel turnuvaların sayısı her geçen gün artan ilgi nedeni ile ivme kazanmaya devam eder. Bunun sonucunda ise elektronik sporcuların bu işi profesyonel bir şekilde icra etmesinin de önü açılmış olur. Arenalarda yer alan binlerce seyircinin haricinde internet yardımı yüzbinleri bulan canlı yayınlar sayesinde büyük bir etkinlik haline dönen turnuvalarda verilen ödüllerin miktarı oldukça yüksektir. Elektronik sporun değişik alanlarında etkinlik icra eden ve farklı firmaların sponsorluğu ile pek çok elektronik spor kulübü ortaya çıkmıştır. Bir spor kulübü mantığında işleyen bu kulüplerde de antrenmanlar düzenli olarak yapılır. Farklı lig ya da turnuvalarda yarışan bu kulüpler daha güçlü bir kadro oluşturabilmek için gerektiği zaman transfer de yapabilirler. Dünyanın pek çok yerinde bu spor ile ilgilenen kişiler sporcu olarak sayılır bu nedenle de sporcu lisansı almaya hak kazanır. 2014 yılından beri ülkemizde de lisans verilmeye başlanmıştır. 

E – Spor Nasıl Oynanır?

Yapılan karşılaşmalar sırasındaki gerekliliklerden bir tanesi tüm oyuncularun eşit şartlara sahip olmasıdır. Oynanan oyunlar “Free to Play” (ücretsiz) olabilirken “Pay to Win” (oynamak için öde) şeklinde de yapılabilir. Oyun türünün ne olduğu fark etmeksizin oyunda yer alan bütün oyunculara eşit şartların haricinde eşit rekabet alanının da sunulması önemlidir. Oynanan oyun içerisinde kullanıcılara ek olarak avantaj sağlayan “oyun için satın alma” ya da donanımların bulunduğu oyunlar elektronik spor turnuvasına dâhil olamaz. Oyunların E – spor müsabakalarında yer alabilmesi şartlarından biri olan bu kuralın haricinde ilgili oyunun profesyonel anlamda rekabete yatın olması da istenen gerekliliklerdendir. Rekabet her oyunun içerisinde yer alıyor olsa da elektronik spor turnuvalarındaki oyunun tam anlamı ile profesyonel rekabete açık olması zorunludur. Bu turnuvaların dikkate alınması ile tasarlanan günümüz modern oyunlarının temel amacının bu olduğunu söylemek mümkündür. Oyuncuların elektronik spor müsabakalarına katılım sağlayabilmesi için gerçekçi spor karşılaşmalarındaki gibi bazı protokol şartlarına uygunluk sağlaması gerekebilir. İlgili şartlar yapılan elektronik spor turnuvası ya da organizasyonlar doğrultusunda değişkenlik arz edebilir. Oynanacak oyunun türüne göre hem karşılaşmanın türü hem de kazanma ölçütleri farklılaşabilir. Müsabakaların bazılarında bireysel başarılar önemli iken bazılarında ise yakım şeklinde yapılan başarılar öne çıkar. Elektronik spor ile ilgilenen kişiler sadece kazanılacak ödül için değil kazanmaları durumunda elde edecekleri şöhret için de yarışmalara katılım sağlar. Bazı ülkelerde yapılan bir uygulama ile takım da yer alan üyelere düzenli bir şekilde maaş ödemesi yapılır. Bu sayede oyuncuların bunu bir iş olarak görmesi ve icra etmesi de sağlanmış olur. 

Nasıl E – Sporcu Olunur?

Temeli bilgisayar oyunları üzerine kurulu olan elektronik sporu profesyonel olarak yapan kişiler bu ile genellikle 16 -17 yaşlarında başlayıp 24 yaş civarında bırakırlar. Ancak düzenlenen turnuvalarda aksi belirtilmediği durumlarda her yaştan oyuncu katılım sağlayabilir. Herhangi bir yaş kısıtlaması ya da kuralı bulunmaz. Gerçek anlamda bir sporcu vasfına sahip olan E – sporcuların da yaptıkları çalışmaları sistematik ve sıkı olması gerekir. Profesyonel olabilmek için oynadığınız oyunu en ince detaylarına kadar bilmeniz gerekir. Oyun ile ilgili bilgilerinizin bilgisayarın ana yardımcıları olan klavye ve mouse ile pekiştirmeniz, reflekslerinizin iyi olması da son derece önemlidir. Pek çok elektronik spor oyuncusunun başarılı bir kariyer elde edebilmek için dikkate aldığı unsurlar bulunur.

 • Öncelikle oynayacağınız oyunu belirlemelisiniz. Belli bir oyun ya da platform belirlemek profesyonellik anlamında size büyük katkı sağlar. Bu sayede tüm detaylara hâkim olabilirsiniz. Başlangıcınızı hızlı bir şekilde yapabilmek istiyorsanız popülerliği yüksek olan ve düzenli bir şekilde düzenlenen turnuvalarda yer alan oyun kategorilerine yönelebilirsiniz.
 • Tüm spor dallarında olduğu gibi başarıya daha kolay ulaşabilmek için motivasyonunuzun yerinde olması gerekir. Elektronik spor ile ilgilenen sporcuların motivasyon kaynağı ödül ve başarıdır.
 • İstediğiniz başarıyı sağlayabilmek için düzenli bir biçimde pratik yapmak kadar oyuna hakim olabilmek de önem arz eder. Bunun için sık sık idman yaparak reflekslerinizi güçlendirmeli ve teknik anlamda kendinizi geliştirmelisiniz.
 • Müsabakalar sırasında rakiplerinizin bir adım önünde olabilmeniz için hem kendinize hem de kullanım sağlayacağınız ekipmanlarınıza yatırım yapmalısınız. Bu ekipmanlar arasında; klavye ve mouse öncelikli iken monitör ve internet bağlantısı gibi detayları da göz ardı etmemelisiniz.
 • Elektronik spor müsabakaları genel olarak takımlar üzerine kurulur. Bu nedene alanınıza giren topluluklara katılım sağlamalısınız.
 • Son olarak iyi bir takım bulmalısınız. Kendinizi yeteri kadar profesyonel hissettikten sonra bir takıma üye olmalı ve turnuvalar doğrultusunda hamleler yapmalısınız. 

Bu unsurların haricinde profesyonel oyuncu lisansınızı da almayı ihmal etmemelisiniz. Profesyonel turnuvalara katılabilmek için 2014 yılından itibaren T.C Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafınca verilen ücretsiz bir şekilde verilen lisansınızı kolaylıkla alabilirsiniz. Bunun için gerekli olan evraklar; T.C kimlik numarası beyanı ve sağlık raporunun yanı sıra kendinizin doldurmuş olduğu tescil fişi ve 2 tane vesikalık fotoğraftır. Sonrasında başvurunuzu yapabilirsiniz. 

E – Sporcuların Görev Sorumlulukları Nelerdir?

 1. Gelişim gösterebilmek için düzenli bir şekilde antrenman yapmak,
 2. Hem refleks hem de konsantrasyon için özel çalışmalara katılım sağlamak,
 3. Düzenli bir şekilde psikolog / mentor tavsiyesi almak,
 4. Koç ve takım kaptanının talimatlarını dikkate almak,
 5. Profesyonel oyuncu kimliği ile hile yapmamak,
 6. Fair- Play içinde kalmak / etik kurallara uyum sağlamak,
 7. Elektronik sporun herhangi bir alanı ile ilgili bahis yapmamak, 
 8. Performans artırıcı ilaç kesinlikle kullanmamak,
 9. Sağlıklı bir yaşam sürmeye dikkat etmek,
 10. Oyun sırasında hakarette bulunmamak ya da küfür etmemek.