0%

Bilindiği gibi bazı oyunlar yüksek teknoloji sistemlerle çalışabilirken bazı oyunlar ise düşük sistem gereksinimli donanımlarla da çalışabilmektedir. Her oyunun tanıtıldıktan ya da çıkış yaptıktan sonra önerilen ve minimum adı altına iki farklı sistem özellikleri paylaştığını görürüz. Bu sistem özelliklerinden önerilen genelde oyunu akıcı bir şekilde oynamak için yeterli donanım bilgilerini sunarken minumum ise oyunu akıcı olmasa da oynatabilir donanım anlamına gelir.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hem bilgisayarların donanımları hem de yapılan oyunlarda kullanılan grafik motorları gelişmektedir. Eskiden piksel piksel oyunları basit atari gibi ciharla tüplü televizyonlarımızda rahatlıkla oynayabilirken günümüzde yüksek grafik ve donanım isteyen oyunları oynayabilmek için belirli bir bütçeyle oyun bilgisayarı sahibi olmamız gerekmektedir.

Düşük Sistem Gereksinimli Oyunlar

Düşük sistem gereksinimli oyunlar demek ortalama her bilgisayarın rahatlıkla çalıştırabileceği oyunlar demektir. Bu tarz oyunlar her zaman oyunu oynatmak için gerekli olan donanımlara minimum düzeyde ihtiyaç duyarlar. Bu da düşük sistem gereksinimli oyunlar, grafikler ile ya da devasa haritalarıyla değil senaryoları ve oynanışlarıyla öne çıktığını gösterir. Düşük sistem gereksinimli oyunlar oyunları yalnızca grafikleri ile değerlendiren oyunculardan ziyade oyunları bir sanat gibi değerlendiren, senaryo, oynanış, mekanikler, müzikler, atmosfer gibi konulara önem veren oyunculara hitap eder. Bu oyunların en büyük avantajı ise düşük sistem gereksinimini istediği için birçok bilgisayarda rahatlıkla oynanabilmesidir. Bu tarz oyunlara Valorant, League of Legends, Farmville, Gwent, 1982, Terraria, World of Warcraft, Warframe, Celeste gibi oyunlar örnek gösterilebilir.

 

Valorant Sistem Gereksinimleri

Valorant, adını League of Legends ile duyduğumuz Riot Games’in yaptığı online fps oyunudur. İlk çıktığı tarihlerde o dönemin en popüler online fps oyunu olan Counter Strike ile kıyaslanmış, günümüze gelindiğindeyse en çok oynana online fps oyunu olarak rekor kırmıştır. Valorant farklı oynanış mekaniği ile birlikte her yaştan insana hitap ettiği gibi türü seven ancak savaşma mantığından hoşlanmayan insanlara da çizgi dizi tarzı grafikleriyle hitap etmektedir. Valorant düşük sistem gereksinimli oyunlar denilince ilk akla gelen oyunlardan bir tanesidir. Valorant’ın sistem gereksinimleri şu şekildedir:

Minimum istenilen sistem özellikleri;

· İşletim sistemi: Windows 7 / Windows 8 / Windows 10 64-bit

· İşlemci: Intel Core 2 Duo E8400 (Intel), Athlon 200 GE (AMD)

· Bellek: 4 GB RAM

· Ekran kartı: Intel HD Graphics 4000 ya da AMD Radeon R5 200

· Ekran kartı belleği: 1 GB VRAM

· Önerilen Sistem Gereksinimleri

· İşletim sistemi: Windows 7 / Windows 8 / Windows 10 64-bit

· İşlemci: Intel Core i3-4150 (Intel), Ryzen 3 1200 (AMD)

· Bellek: 4 GB RAM

· Ekran kartı: NVIDIA GeForce GT 730 ya da AMD Radeon R7 240

· Ekran kartı belleği: 1 GB VRAM

· İşletim sistemi: Windows 7 / Windows 8 / Windows 10 64-bit

· İşlemci: Intel Core 2 Duo E8400 (Intel), Athlon 200 GE (AMD)

· Bellek: 4 GB RAM

· Ekran kartı: Intel HD Graphics 4000 ya da AMD Radeon R5 200

· Ekran kartı belleği: 1 GB VRAM

· Önerilen Sistem Gereksinimleri

· İşletim sistemi: Windows 7 / Windows 8 / Windows 10 64-bit

· İşlemci: Intel Core i3-4150 (Intel), Ryzen 3 1200 (AMD)

· Bellek: 4 GB RAM

· Ekran kartı: NVIDIA GeForce GT 730 ya da AMD Radeon R7 240

· Ekran kartı belleği: 1 GB VRAM

 

League of Legends Sistem Gereksinimleri 

League of Legends dünya çapında en ünlü moba oyunlarından bir tanesidir. Her yıl e-spor turnuvaları düzenlenen bu moba oyununda amaç rakip yerleşkeyi yıkmak ve oyunu kazanmaktır. Genel oynanışı 5’e karşı 5 şeklinde olup her oyuncuya özel belirli roller ile oynamak gerekmektedir. Bu roller üst koridor (top), orta koridor (mid), alt koridor (bot lane), destek (support) ve haritadaki belirli objektifleri alması gereken ve rakiplere başarılı baskınlar atması gereken ormancı rolüdür. (jungle)

Oyun Dota’nın yapımcılarının Dota’dan ayrılmasıyla yapılmış, benzer formatta bir oyundur. Kimi eleştirmenler bu iki oyunu kıyaslarken Dota’nın oyuncu kaybı yaşayıp o oyuncu kitlesinin League of Legends’e gitmesi için oyunun daha anlaşılabilir olduğunu söylemişlerdir.

League of Legends düşük sistem gereksinimleri ve ücretsiz bir oyun olması sebebiyle milyonlarca oyuncunun rahatlıkla oynayabileceği oyundur. Oyun içerisinde gerçek parayla yalnızca kozmetik eşyaların alınması parayı verenin düdüğü çalamaması anlamına geldiği için oyuncular tarafından beğenilen bir özelliktir.

League of Legends’in sistem gereksinimleri şöyledir:

· İşletim Sistemi: Windows 7 / 8 / 10

· İşlemci: Intel Core i3-530 ya da AMD A6-3650

· Ekran Kartı: Nvidia GeForce 9600GT / AMD: HD 6570 / Intel HD 4600

· VRAM: 1 GB

· RAM: 2 GB

· Depolama Alanı: 16 GB kullanılabilir alan (HDD)

· Önerilen Grafik Ayarları: Düşük

· Önerilen Çözünürlük: 1024 x 768 piksel

 

Minecraft Rekorlara İmza Atan Bir Başyapıt

Minecraft oyunculara sunduğu hayatta kalma modundaki haritasıyla dünyanın en büyük haritasına sahip oyundur. Bu rekorun dışında günümüzde oyunun yapısından dolayı en düşük sistem gereksinimi oyunlar denildiğinde ilk akla gelen oyunlardandır. Minecraft, 2011 yılında Mojang Stüdyo tarafından geliştirilmiş, yakaladığı başarı ve rekor satış rakamlarından sonra çok yüksek bir meblağ ile (2,5 milyar dolar) Microsoft’a satılmıştır. Günümüzde halen Microsoft tarafından güncellemeler almaktadır. Oyun, piksellerden oluşan bir yapıda olduğu için düşük bütçeli oyunlar sıralamasında her zaman en tepede yer almaktadır. Yapısı itibari ile oyunun vadettiği dünyada her şey kırılıp o kırılan şeylerden yeni yapılar yapılabildiği için bazı ülkeler ilkokul çağındaki çocukların zihinsel gelişimleri için ders olarak bu oyunu oynatmaktadır. 

Minecraft Sistem Gereksinimleri

· İşlemci: Intel Core i3-3210 3.2 GHz / AMD A8-7600 APU 3.1 GHz

· Bellek (RAM): 4 GB

· İşletim Sistemi: Windows 7 ve üstü

· Ekran Kartı: Intel HD Graphics 4000 veya AMD Radeon R5 Serisi OpenGL 4.4

· Depolama (HDD-SSD Boş Alan): 1 GB

 

Terraria ile Zamana Güzellik Kat

Terraria keşfetme üzerine kurulu, üretim yaparken bir şeyler inşa edebileceğiniz sandbox türünün en güzel oyunlarından bir tanesidir. Tıpkı Minecraft gibi düşük sistem gereksinimleri istediği için birçok bilgisayarda rahatlıkla oynanabilir. Oyuncu yeni oyun dediği zaman yalnızca 3 eşya ile oyuna başlıyor, tipik üretim ve inşa oyunlarında olduğu gibi bu üç temel eşya ile ağaç kırarak odun, taş madeni kırarak taş gibi materyaller elde ederek gelişip büyüyüp hayatta kalmaya çalışıyor. Oyuncunun bulunduğu dünyanın materyalleri biyomlara göre farklılık göstermektedir. Örneğin orman biyomunda ağaç materyalleri, maden biyomunda madencilik materyalleri fazla bulunmaktadır. Terraria düşük bütçeli oyunlar sıralamasında tıpkı benzeri Minecraft gibi ilk akla gelen oyunlardan bir tanesidir. Neredeyse çok eski bilgisayarla dahi oynanabilen bu oyun hem özgün türü hem pahalı bilgisayar sistemi istememesi sebebiyle çok fazla oyuncu tarafından oynanmış ve hep olumlu geri dönüşler almıştır.

Terraria Sistem Gereksinimleri

· İşletim Sistemi: Win 7, 7, 8.1, 10

· İşlemci: Dual Core 3.0 GHz

· Bellek: 4 GB

· Depolama: 200 MB

· Ekran Karı: 256 MB Video Memory Capable of Shader Model 2.0 +

· DirectX: 9.0 ya da daha üstü