0%

Gelişen teknoloji oyun sektörü üzerinde de etkili oldu. Son yıllarda akıllı telefonların yaygınlaşması ve internetin gelişip hızlanması mobil oyunların da popüler olmasını sağladı. Özellikle pandemi dönemi boyunca insanlar gerek vakit geçirmek gerekse sosyal ilişkilerini devam ettirmek için mobil uygulamalar ve oyunlara yöneldiler. Bundan dolayı son dönemde online mobil oyun sektörü hızla mesafe kat etti.

Online Mobil Oyunlar

Online oyun oynama zevki birçok oyun sever için vazgeçilemez bir hal aldı. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki en çok oyuncu kitlesine sahip oyunların hemen hemen hepsi online oyunlardan oluşuyor. İnsanlar için online oyunların cazip olmasının en büyük sebebi yaratılan sanal dünyada oluşturulan karakterle özdeşim kurmak ya da sanal bir hayat üzerinden sosyalleşmek. Günümüzde bilgisayar üzerinde milyonlarca kullanıcısı olan online oyunlar artık mobil oyun dünyasında da hakimiyet kurmuşa benziyor. Kimileri okul arkadaşlarıyla çok oyunculu mobil oyunlar oynarken kimileri ev arkadaşlarıyla, eşiyle, çalışma arkadaşlarıyla mobil oyunlar oynuyor. Son dönemde ise en çok rağbet gören mobil oyunu türlerinden birisi 2 kişilik mobil oyunlar oldu.

2 Kişilik Online Mobil Oyunlar

Son dönemlerde en çok merak edilen oyun türlerinden bir tanesi 2 kişilik online mobil oyunlar olarak karşımıza çıkıyor. Bazen okul arkadaşı, bazen iş arkadaşı, bazense birlikte yaşayan çiftlerin ya da ev arkadaşlarının akşam vakit geçirmek ya da kafa dağıtmak için tercih ettiği bu oyun türü birçok farklı oyunun gelişmesiyle oldukça popüler oldu. Bu oyunlardan en sevilen ve en başarılı olanları ise şunlardır:

Dots And Boxes: Eskiden okuldaki öğrencilerin sıklıkla kağıt kalemle oynadığı bu oyun mobil oyunda da oldukça başarılı olmuşa benziyor. Klasik kağıt üzerinde noktalarla ilerleyerek oynanan bu oyun hem zihin açıcı hem eğlenceli olduğu için en popüler 2 kişilik online mobil oyunlar arasında yer alıyor.

Tank Stars: Sabit tanklarla rakip tanklara doğru açıyı bularak ateş ederek en son ayakta kalan olmayı amaçladığımız bu oyun eğlenceli olduğu kadar sinir bozucu olarak karşımıza çıkıyor.

Soul Knight: Soul Knight basit bir zindan oyunu olarak gözükse de oldukça eğlenceli ve bir o kadar zor bir oyun. Yavaş yavaş geliştirdiğimiz karakterimizle bölümleri geçerek güçlendiğimiz bu oyunda ister çevrimiçi istersek çevrimdışı tek başımıza oynayabiliyoruz.

Akıllı Telefonlarda Arkadaşlarınızla Oynayabileceğiniz Multiplayer Oyunlar

Artık neredeyse her yaştaki insanın sahip olduğu akıllı telefonlar sayesinde yediden yetmişe herkes mobil uygulamalara erişebiliyor. Bununla beraber özellikle okul çağındaki çocuklar arasında popüler olan multiplayer oyunlar uzun süre mobil oyun sektöründe zirvede kalacağa benziyor. Akıllı telefonlarda arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz multiplayer oyunlar hangileridir diye merak edenler için en sevilen ve en popüler oyunları derledik.

Bombsquad: Oldukça eğlenceli grafiklere sahip bu oyunun amacı arkadaşlarınızın bulunduğu yeri patlatarak son hayatta kalan olmak. İOS ve Android için yayınlanan bu oyun 8 kişiye kadar çevrimiçi, yerel ağ bağlantısıyla aynı internet üzerinden oyun oynama deneyimi sunuyor. Oyun içerisinde birçok farklı karakterin yer aldığı Bomsquad’da isterseniz takımlar halinde de mücadele edebilirsiniz.

Spaceteam: Oyunda her oyuncu kendi telefon ekranından teknoloji aracının farklı amaçlar için tasarlanmış düğmelerinden ve kadranlarından sorumludur. Oyundaki amaç geminin düşmesini engellemektir. Oyunu oynayan oyuncuların her birinin de bu amaç doğrultusunda farklı bir görevi vardır. Oyun başladığında rastgele dağıtılan rollerden sonra oyun tarafından, her role uygun farklı görevler bildirilir. Oyuncuların amacı bu görevleri eksiksiz tamamlayarak uzay aracının düşmesini engellemektir. Oyun içerisinde eksiksiz tamamlanan görevlerden sonra grup bir sonraki aşamaya geçer. Bu aşamada verilen görevler daha zorlu ve daha çok ekip çalışmasına yöneliktir.

Zooba: 33 farklı karakter arasında seçimler yaptığımız battle-royal türündeki bu online mobil oyununda amacımız hayvanat bahçesinin şampiyonu olmaktır.

Kafa Topu 2: İlk oyunun çok beğenilmesinin ardından piyasaya sürülen Kafa Topu 2’de 2D bir düzlemde rakibimize karşı maçı kazanmaya çalışıyoruz. Oyunda yönettiğimiz karakterler toplara yalnızca kafalarıyla vurabiliyor. Oyun sahanın tam ortasına düşen bir top ile başlıyor ve amaç rakip kaleye mümkün olduğunca çok gol atarak en az golü yemeye çalışmak. Oyunda toplara havadan ya da doğrudan lineer bir biçimde iki farklı şekilde vurabiliyoruz. Oyunun içerisinde yer alan özel güçlendirme ve avantajlarla rakip kaleyi dondurabilir, futbol topunu bomba özelliğiyle bombaya dönüştürebilir ya da karakterin kafasını kocaman yaparak topa daha rahat vurmasını sağlayabilirsiniz.

Soul Knight: Son dönemlerde oyun severler tarafından popüler hale gelen roguelike türünde bir oyun olan Soul Knight bir zindan boyunca oyuncunun çeşitli portallardan geçerek rakip canavarları öldürdüğü, karakterini bu canavar ve sandıklardan çıkan eşyalarla geliştirdiği ilerlemeli bir aksiyon oyunu. Tek kişi oynanabildiği gibi çevrimiçi de oynanma imkanı sağlayan bu oyun oyuncuya birden fazla karakter seçeneği sunuyor. Her karakterin kendine has özelliği bulunan bu oyunda amacımız zindanları geçerek Excalibur’u bulmak.

Brawl Stars: Son dönemin en popüler mobil oyunlarından birisi olan Brawl Stars’ta amacımız rakip oyuncuyu saf dışı bırakmak. Birçok farklı oyun modu bulunan Brawl Stars’ta (elmas kapmaca, yakar top, nakavt, ödül avı, kuşatma, robot işgal, büyük savunma, vb) oyuncular kendine has özellikleri olan ana savaşçıları seçerek rakiplerine saldırı düzenler. Rakibi ilk alt eden oyuncu oyunu kazanır.

Minecraft: Pocket Edition: Dünyanın en çok satış rakamlarına ulaşan oyunlardan birisi olan Minecraft’ın mobil versiyonu olarak piyasaya sürülen bu oyun, son dönemin en popüler mobil oyunlarından birisi halini aldı. Orijinal oyunun mobil versiyonu olarak piyasaya sürülen oyunda amaç yaratıcılığı geliştirerek yeni yapılar inşa etmek ya da hayatta kalmaktır. Asıl oyundaki birtakım farkların eklenmediği bu oyun satış rakamları kırarak mobil oyun dünyasında da adından söz ettirmiştir.

PUBG: PUBG Mobile olarak da bilinen bu oyunun oynanışı ve amacı orijinal oyun ile aynıdır. Amaç belirli bir bölgede çeşitli envanterler toplayarak düşmanları alt etmek ve son hayatta kalan kişi olmak. Oyuncuların hepsi uçaktan atlayarak bir adaya inerler, adanın neresine ineceğini oyuncunun kendisi belirler. İster binaların arasına, ister dağlık araziye iniş yapılabilir. Daha sonra oyuncuların pasif oyununu ekarte etmek için adaya öldürücü bir gaz salınır. Bir çember şeklinde ilerleyen bu gaz zamanla daralır ve hayatta kalan oyuncular mecburen bir araya gelmek zorunda kalır.

Among Us: 4-15 oyuncu ile oynanan Among Us’ta 1-3 oyuncu yapılan ayarlamaya göre impostor seçilir. Diğer oyuncular ise mürettebattaki masumlardır. İmpostorların amacı masum insanları sinsice öldürmek ve oyunu kazanmaktır. Masumların amacı ise impostlar tarafından ölmeden verilen görevleri yerine getirmektir. İnteraktif bir oynanış sunan Among Us’da oyuncular gelişen olaylar neticesinde gemiden diğer oyuncuları gönderebilir. Eğer impostorların hepsi gemiden gönderilirse oyun kazanılmış olur.

Fun Run 3: Serisinin en son çıkan oyununda amacımız koşu yarışı yaparken diğer rakiplerin yarışı bitirmesini engelleyerek yarışta 1. gelmek. Oyuncu koşu esnasında elde ettiği çeşitli araçla diğer oyuncuların kafasına bomba fırlatabilir, yoldan saptırabilir ya da birtakım engeller çıkarabilir. Arkadaşlar ile oynanabilecek en keyifli mobil oyunlar arasında yer alan Fun Run 3 90 milyondan fazla kullanıcı tarafından indirilerek büyük bir başarı sağladı.