0%

Android’in Yeni Programlama Dili: Kotlin

Android programlama dilleri kullanıcı tarafından geliştirilebiliyor. Bunlarda biri olan Kotlin 2010 yılında Jetbrains firması tarafından ortaya çıkarılıyor. Çalışmaya Kotlin isminin verilmesinin sebebi ise; çalışma Rusya’nın Kotlin adasında yapılıyor ve oranın ismini alıyor. Kotlin’in geliştiricilerinden Andrey Breslav, Kotlin dilinin, Java’dan ‘daha iyi bir dil’ olarak tasarladıklarını belirtiyor. Ancak Kotlin öncesi şirketler tarafından Java dilinin kullanılması Kotlin’e geçişi yavaşlatıyor ve kademeli bir geçiş yaratıyor. 

Kotlin programlama dili kullanarak ana platformlarda ya da farklı uygulamalarda geliştirmeler yapabiliyorsunuz. Kotlin kullanımını öğrenmenin de oldukça basit yöntemleri bulunuyor. Kotlin programlama dilini öğrenmek için özel bir kursa gerek kalmadan bu alana ilginiz varsa çok kolay bir şekilde öğrenebiliyorsunuz.

Kotlin’in, Google tarafından desteklenen bir kod yazılım dili olması sebebiyle diğer yazılımlara göre arkası sağlam ya da ayakları yere sağlam basan bir yanı var denilebilir. Destekli bir programlama dili olması sayesinde sistemde hızlı bir tutunma yaşıyor. 

Kotlin’in Java’yı ortadan kaldıracağına dair söylentiler duyuluyor. Ancak bu söz konusu bile değil. Çünkü Kotlin, Java ile entegre bir şekilde çalışabilen nadir yazılım dillerinden biri oluyor.

Kotlin Nedir?

Kotlin; Apache 2.0 lisanslı, açık kaynak koduna sahip bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Kotlin’in kaynak kodlarına herkes tarafından erişilebilsin diye açık bırakılıyor. Böylece kullanıcılar tarafından geliştirilmesine olanak sağlanmış oluyor. 

‘Java gibi gayet kuvvetli bir Android dili varken neden Kotlin’e gerek duyuluyor?’ sorusuna Jetbrains firması yetkilileri; ‘Performans ve güvenliği feda etmeden Java’dan daha özlü kodlar yazmayı sağlamak için bu dili geliştirdik’ şeklinde cevap veriyorlar. Yani bu demek oluyor ki Java’ya göre Kotlin’de daha az satırlı kod yazma işlemi yapılıyor. Kotlin’in varlığı Java’nın varlığını tehdit etmiyor. Java’nın kodlarıyla tam anlamıyla birlikte çalışıyor olması kullanıcıların Java’dan Kotlin’e geçişini kolaylaştırıyor.

İlk çıktığında çok da üzerine düşülmeyen Kotlin, 2017 senesinde Google’dan aldığı destekle adını duyuruyor. Ayrıca Google, Kotlin’i desteklemeye sonrasında da devam ediyor ve 2019 senesinde bir açıklama yaparak; Android uygulamalarını geliştiren ekiplerin Kotlin dilini tercih ettiklerini duyuruyor. Android platformunda Kotlin’e olan destelerinin devam edeceğini tasdik ediyor. Google’ın yapmış olduğu bu açıklamalardan Android platformunun geliştirilmesinde Kotlin programlama dilinin daha fazla yer alacağı anlaşılıyor. 

Yeni projelerinizde Kotlin programlama dilini kullanmanız; daha az veri ve daha az kod yazılımı anlamına geldiği gibi test aşaması ve denetlenmesinde de kolaylık sağlayacağı anlamına geliyor. 

Kotlin’in Özellikleri

Kotlin’in özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Kotlin, bir açık kaynak koda sahip yazılım dili olduğundan isteyen her geliştirici Kotlin kodlarında iyileştirmeler ve değişiklikler yaparak Kotlin’in gelişmesine katkı sağlayabilir.
 • Java ve Android ile birlikte çalışan Kotlin, nesne yönelimli bir programlama dili olarak karşımıza çıkıyor. Aslında Java ve Kotlin için birbirlerini tamamlayan diller olarak düşünülüyor.
 • Kotlin, dizilere ekleme yapılmasını destekliyor. Buna örnek olarak Perl Script ve Unix/Linux dizilerine bakılabilir.
 • Java ve Kotlin’in yazım dilleri karşılaştırıldığında, Kotlin’in daha sade, az ve öz bir yazım dili olduğu hemen fark ediliyor. Geliştiriciler tarafından Kotlin’e gösterilen ilginin altında yatan sebebin de bu az ve öz anlatım dili olduğu düşünülüyor.
 • Java’da sık rastlanan Null hatasının geliştirilen Kotlin’de görülmesi oldukça zor görünüyor.
 • Android’de Java ile yazılı olan bir dili kolay bir şekilde Kotlin programlama diline çevirebiliyorsunuz.
 • İstemci ve sunucu tabanlı olan web uygulamalarını geliştirmede Kotlin programlama dili kullanılıyor.
 • Kotlin’in en belirgin ve aslında onu öne çıkaran özelliği Google tarafından destekleniyor olması. Bu destek sayesinde Kotlin’in ölmeyeceği, sürekli geliştirilerek, yapılacak iyileştirmelerle güncelliği koruması şeklinde bir varsayım çıkarılabiliyor. 

Android geliştiriciler üzerinde yapılan bir araştırmanın istatistiklerine göre %60 oranında Kotlin programlama dili kullanıldığı görülüyor. Dünya üzerinde en çok bilinen ve indirilen uygulamalardan bazıları Kotlin programlama dili kullanılarak yazılıyor. Kotlin dili kullanılarak yazılan uygulamalardan bazıları; Netflix, Pinterest, Google, Slack ve Tinder gibi uygulamalardan oluşuyor. 

Kotlin Ne İşe Yarar?

Çok geniş bir kullanım alanına sahip olan Kotlin programlama dili, aslında en çok Android uygulamaları geliştirilirken tercih ediliyor. VueJS ve ReactJS gibi bilindik kitaplıkların da kullanılabilir olmasını sağlayan Kotlin programlama dili, sunucu ve istemci taraflı uygulamalarda geliştirmeler yapılırken de kullanılıyor. 

Kotlin’in kolay ve anlaşılır bir dil ile yazılıyor olması onu uygulama geliştirmelerinde kullanımı için ön plana çıkarıyor. Ayrıca anlaşılır, az ve öz bir yazım tekniğinin olması Kotlin programlama dillinin öğrenilmesini de kolaylaştırıyor ve bu öğrenim süresi daha kısa sürüyor diğerlerine göre. Google tarafından destekleniyor olması da Kotlin’in popülaritesini artırıyor. Ayrıca Android işletim sistemi için, Google tarafından geleceğin yazılım dili olarak öngörülmesi de Kotlin’in öğrenilme sayısını ve uygulama programlamalarında kullanımını artırıyor. 

Kotlin kullanımının dezavantajı olarak da öğrenilecek kaynakların az olması sorunu oluyor. Popüler yazılım dillerinin aksine oldukça kısıtlı kaynaklardan öğrenilmesi, istenilen popülerliğe ulaşmasının önüne de geçiyor. Tüm bu eksi olan durumlara rağmen, Android tabanlı uygulama geliştirmek isteyenler için tercih edilebilecek en iyi seçenek olması Kotlin’in kullanılırlığını artırıyor. 

Kotlin Dilini Destekleyen Platformlar

Kotlin programlama dilini destekleyen platformlar 4 ana program bulunuyor Bunlar;

 • Android: Android APP
 • JVM (Java Sanal Makine): Server-side APP
 • Browser: JavaScrip tabanlı WEB APP
 • Native: MacOs, İOS ve Gömülü Sistemler

Bunların yanı sıra bu ana platformlardan geliştirilen platformlarda da kullanılabiliyor.             

Kotlin mi Java mı?

‘Kotlin mi Java mı?’ sorusu, Kotlin ortaya çıktığından bu yana sorulan ve cevabı merak konusu olan bir durum oluyor. Bu soruyu yönelten kişiye, onun statüsü ve öğrenim durumuna göre cevabı değişebiliyor. Net ve kesin bir cevabı maalesef yok. Java’da olup da Kotlin’de olmayan, Kotlin’de olup da Java da olmayan özellikler bulunuyor. Ayrıca Kotlin, Java’daki bazı eksiklikleri giderecek şekilde yazılmış bir programlama dili. 

 • Kotlin, zaten Java ile beraber çalışan bir kod olduğundan Java’ya karşı bir tehdit gibi görülmüyor. Kotlin sadece Java’dan daha kolay ve daha hızlı bir kod yazılımı ile daha az satırlı bir programlama dili olarak sunuluyor. Javaya karşı bazı avantajlarının olmasının sebebi; nesne yöneliminde bir dil olması olarak kabul ediliyor. Bu avantajları gören, Java kullanan program geliştiricileri Kotlin’e kademeli olarak geçmeye başladıklarını gösteriyor. 

Kotlin programlama dilinin giderdiği Java’daki bazı eksiklikleri şöyle sıralayabiliriz:

Java istisnaları kontrol etmeyen bir yazılımdı, Kotlin bunu gidererek istisnai durumları kontrol ediyor.

Java’da diziler değişmiyordu, bu da bazı sıkıntılara sebep olabiliyordu. Kotlin bunu geliştirerek dizi değişimini sağlıyor.

Java ham verilerin türlerini kaçırabiliyordu. Kotlin bunu kontrol ederek ham veri kaçırılmasının önüne geçiyor.

Null referanslarını kontrol edemeyen Java’ya karşılık, Kotlin bu referansları kontrol ediyor.

İşlev türlerini doğru seçemeyen Java’yı, Kotlin kurtararak İşlev türlerini doğru seçiyor.

Kotlin de olup da Java da olmayan bazı farklılıkları şöyle sıralayabiliriz:

Özellikler;

 • Menzil
 • Veri sınıfları
 • Operatör aşırı yüklemesi
 • Dize şablonları
 • Akıllı yayınlar
 • Boş – güvenlik
 • Birincil oluşturucular ve daha fazlası…


Java da olan ama Kotlin de olmayan bazı özellikler de bulunuyor. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Üçlü operatör
 • Primitif veri tipleri
 • Joker tipler
 • İstisnai kontrolü
 • Statik üyeler