0%

Android Cihazlar İçin TWRP Nedir, Nasıl Yüklenir?

TWRP, Android cihazlar için genel olarak kurtarma menüsüne verilen isimdir. Kurtarma menüsü, kullanıcıların farklı birçok işlemi bir arada gerçekleştirebildiği ve cihazın tüm neredeyse tüm özelliklerini bir arada görüntüleyebildiği bir menü olmakla birlikte cihaza farklı ROM kurulumu yapmak için de kullanılmaktadır. Cihaz bilgilerinin yedeklerini almak için de TWRP kullanılmaktadır. Alınan yedeklerin ardından cihaza yapılan çeşitli ROM ve işlemci güncellemelerinin, cihazı olumsuz etkilemesi gibi durumlarda ise TWRP menüsü üzerinden güncellemeler eski haline geri döndürülebilmektedir. Peki, TWRP nedir ve Android cihazlarda TWRP ne işe yarar?

TWRP Ne İşe Yarar?

TWRP, cihazın detaylı olarak ROM güncellemelerinin yapılabileceği, cihaza yeni ROM atamalarının gerçekleştirilebileceği ve telefon sıfırlama ve benzeri işlemler de gerçekleştirilmektedir. Genel olarak TWRP menüsü üzerinden yapılabilecek işlemler şu şekilde sıralanabilir:

  • Cihaza Root ve ROM yüklemek,
  • Telefonun depolama, EFS, Modem ve benzeri birimleri içerisinde yer alan tüm verilerin yedeklemesi yapılabilir ya da önceden yedeklenen veriler cihaza yüklenebilir,
  • Telefona format atmak,
  • Telefona hard reset atmak.

TWRP menüsünün kullanılabilmesi için kullanıcının cihaz üzerinde önceden belirli işlemleri gerçekleştirmiş olması da gereklidir. BootLoader kilidi kapalı olan cihazlarda, TWRP kullanılamayacağı için öncelikle kilidin açılması gereklidir. Bununla birlikte TWRP menüsüne giriş yapılması için cihazın bir bilgisayara bağlanması ve işlemlerin bilgisayar üzerinden gerçekleştirilmesi gereklidir. Kurulum işlemleri farklı markalarda değişiklik gösteriyor olsa da Reeder marka cihazlar için TWRP menüsünün kurulum adımları aşağıdaki gibidir.

TWRP Nasıl Kullanılır?

TWRP menüsünün kurulumu yapılmadan önce, cihazın BootLoader kilidinin açık olması gereklidir. BootLoader kilidinin açılması için öncelikle akıllı telefonun bir bilgisayara bağlanmış olması gerekir. Bununla birlikte BootLoader kilidinin açılması için gereken sürücüler ve ADB Shell yazılımının da bilgisayarda bulunması gereklidir. BootLoader kilidini açmak için akıllı telefon ve bilgisayarın USB kablosu ile bilgisayara bağlanmasının ardından, cihazın Ayarlar sekmesinde bulunan ‘’USB Hata Ayıklama’’ özelliğinin aktif hale getirilmesi gereklidir. Bu menüye ulaşmak için cihazın Hakkında kısmında yer alan ‘’Yapım Numarası’’ yazısının üzerine birkaç defa dokunmanız yeterlidir. Bunun ardından Android işletim sistemi tarafından geliştirici kilidi açılmakta ve cihazın hata ayıklama bölümü aktif hale getirilebilmektedir. 

Cihazın BootLoader kilidinin açılması için hata ayıklama modu açıldıktan sonra ADB Shell uygulamasına geçiş yapılarak, boş klasör üzerinde Shift tuşuna basılı tutularak boş alana sağ tık ile tıklamanız ve karşınıza çıkan komut satırına ‘’adb reboot bootloader’’ komutunu yazmanız yeterlidir. Bunun ardından cihazın BootLoader kilidi açılacak ve komut satırına sırası ile ‘’Fastboot oem unlock’’ ve ‘’fastboot reboot’’ yazmanız ile cihazın BootLoader kilidi açma işlemi tamamlanacaktır. Bu adımlardan sonra, aşağıdaki yolu izleyerek cihazınıza TWRP kurulumunu tamamlayabilirsiniz:

  • TWRP kurulumu yapılması için BootLoader kilidi açıldıktan sonra, cihazınızın marka ve modeline uygun TWRP sürümünü bilgisayarınıza yüklemeniz gereklidir. Bunun için TWRP’nin orijinal internet sitesi üzerinden kullanıcılara sunulan farklı sürümleri kontrol ederek cihazınız için en uygun olan sürücüyü tercih edebilirsiniz. Dosyayı bilgisayarınıza yükledikten sonra, dosya ismini twrp.img olarak değiştirmeniz de gereklidir. Tüm dosya yükleme işlemleri tamamlandıktan sonra, ADB Shell uygulamasına tekrar giriş yaparak kurulum işlemini başlatmak için ‘’y’’ tuşuna basmanız yeterlidir.
  • ADB Shell uygulamasının kurulumu tamamlandıktan sonra, uygulamanın bilgisayarda yüklendiği klasörün içerisinde adb adında bir klasör oluşturulmaktadır. ADB Shell’in varsayılan kurulum ayarlarında uygulama dosyaları ve adb klasörü genellikle C klasöründe bulunmaktadır. Oluşturulan adb klasörünün içerisine, TWRP’nin orijinal internet sitesi üzerinden yüklediğiniz twrp.img dosyasını attıktan sonra, PowerShell penceresini açmanız gereklidir. PowerShell menüsü açık halde iken USB kablo ile bilgisayarınıza bağlı cihazınızı kapalı duruma getirin ve ses açma ile güç tuşuna aynı anda basılı tutarak cihazı FastBoot moduna getirin.
  • Bunun ardından bilgisayarda önceden açtığınız PowerShell penceresine ‘’fastboot flash recovery twrp.img’’ kodunu yazmanız ve onaylamanız yeterlidir. Bu işlemin ardından cihazınıza TWRP kurulumu tamamlanmaktadır.
  • Kurulum tamamlandıktan sonra yine bilgisayarda açık olan PowerShell penceresine ‘’fastboot boot twrp.img’’ kodunu yazarak onaylamanız halinde ise TWRP menüsüne geçiş yapılacaktır. Cihaz yeniden başlatıldıktan sonra otomatik olarak TWRP menüsü karşınıza çıkacaktır.

 

TWRP Recovery Nedir?

TWRP Recovery, akıllı telefonlarda dahili hafızaya ya da işlemciye kayıtlı tüm verilerin yedeklemelerinin alındığı uzantıya verilen isimdir. Bu uzantı üzerinden cihazınıza hard reset atmadan önce cihaz verilerinin yedeklemesini alabilir, reset sonrasında yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı önlem alabilirsiniz. Bununla birlikte aynı panel üzerinden kurtarma moduna önceden kaydedilmiş olan tüm verileri akıllı cihazınıza yeniden kaydedebilirsiniz. 

TWRP menüsü üzerinde ‘’Recovery’’ modu, ‘’Reboot’’ sekmesi içerisinde yer almaktadır. Reboot işlemi, cihazı yeniden başlatma seçeneğini değiştirmek için kullanılmaktadır. Bu sekmede kullanıcıların karşısına; System, Power Off, Recovery, BootLoader ve EDL olmak üzere 5 farklı seçenek çıkmaktadır. Recovery seçeneğine dokunulması halinde, cihaz kurtarma modunda yeniden başlatılarak ilgili seçenekler kullanıcının karşısına çıkmaktadır. Bunun sonrasında cihazın istediğiniz tüm verilerini yedekleyerek bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Recovery sonrasında yapacağınız herhangi bir güncelleme, farklı işletim sistemi kurulumları ya da ROM atama gibi işlemlerde sorunlar ile karşılaşmanız halinde, TWRP menüsünde yer alan Recovery seçeneğine tekrar dönmeniz halinde cihazı yedeklemenin alındığı dosyalar ile yeniden başlatabilir ve sorunun önüne geçebilirsiniz. Recovery modunda cihazın tüm dosyalarının yedeklemelerinin alınmasının yanı sıra, önceden alınan yedeklemelerin de tekrar cihaza entegre edilmesi mümkündür. Böylece cihaza yapılacak olan reset işlemlerinden sonra cihaz verileri tamamen korunmakta ve kaybolma riski ortadan kaldırılmaktadır.

 

TWRP Nasıl Kaldırılır?

TWRP kurulumu yaptıktan sonra kullanıcıların karşılaştığı en büyük sorunlardan bir tanesi, cihazın sistem kurulumunda yapılan yanlışlara bağlı olarak cihazın istenildiği gibi çalışmamasıdır. Bu gibi durumların önüne geçilmesi için, cihaza kurulumu yapılan TWRP’nin kaldırılması gereklidir. TWRP nasıl kaldırılır sorusunun en basit yanıtı ise, TWRP kurulumu yaparken kullanılan Recovery sekmesinde alınan tüm yedek dosyaların yine TWRP üzerinden sisteme tekrar entegre edilmesidir. 

TWRP kurulumu yaparken, işlemlere başlamadan önce cihazın tüm sistem dosyalarının yedeklemesi alınmalı ve bu dosyalar bilgisayara kaydedilmelidir. Bunun ardından TWRP kurulumu tamamlanmalı ve cihazda yapılmak istenen tüm geliştirmeler gerçekleştirilmelidir. Yapılan tüm güncellemeler sırasında yanlış bir adım atılması halinde, cihaz istenildiği gibi çalışmayacağı için sistem dosyalarının eski haline getirilmesi ve TWRP’nin kaldırılması gereklidir. TWRP kaldırma için ise kullanıcılar, kuruluma başlamadan önceki yedekleme dosyalarına ihtiyaç duymaktadır. TWRP kurulumunun eski haline getirilmesi için yine TWRP bölümünde, Recovery seçilerek yedeklenen sistem dosyalarının akıllı telefona geri yüklenmesi sağlanır. Böylece cihaz yeniden başlatıldıktan sonra TWRP kurulumundan önceki haline döndürülmektedir. 

Sistem dosyalarının yedeklenmesinin alınmamış olması gibi durumlarda ise TWRP kaldırma işlemi için cihaz işletim sistemine uygun olan ROM dosyalarının tekrar bulunarak cihaza yüklenmesi gereklidir. Cihazın kendi üretici firması tarafından ya da Android işletim sisteminin kendi internet sitesi üzerinden, cihazınıza uygun işlemci yazılımına erişerek, TWRP kaldırma işlemini direkt olarak akıllı telefonunuzu bilgisayara bağlayarak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için USB biriminden akıllı telefona sistem kurulumunda kullanılan Odin ve Philz gibi farklı yazılımları tercih edebilirsiniz. Ancak tüm TWRP kurulum ve kaldırma işlemlerinde, işlemci dosyalarında yapılan değiştirmeler nedeni ile cihazın garanti kapsamından çıkabileceğini ve oluşacak sorunlardan direkt olarak kullanıcının sorumluluğunda olduğunun da bilinmesi gereklidir.