0%

Android 14 Hakkında Bilgiler 

Google, Android 13 işletim sistemini kullanıcılara sunduktan sonra şimdi de Android 14 işletim sistemi için son hazırlıklara başladı. Android 14 Hakkında Bilgiler son zamanlarda 14 sürümünün piyasaya sunulma zamanı yaklaştıkça daha sık karşımıza çıkmaya başladı. Akıllı telefon dünyasında en çok tercih edilen işletim sistemlerinden biri olan Android’ tir. Android işletim sisteminin tercih edilmesindeki en büyük neden ise elbette dünyanın devi Google‘dır. Google, bu açık kaynak kodlu işletim sistemi sayesinde geliştiriciler ve kullanıcılar tarafından özellikle tercih edilen bir sistem olmuştur.  Apple İOS işletim sistemini tercih ederken, diğer kullanıcılar Android işletim sistemini kullanmaktadır.Sistem açık kaynak kodlu olsa dahi kodlarının ufak ama önemli bir kısmı Google tarafından gizli tutulmaktadır. Android 14 cihazlar için kapsamlı değişiklik olacaktır. Sürümün adı, çıkış zamanı, hangi telefonlarda kullanılacağı ve özellikleri dikkat çeken unsurlar arasında yer almaktadır. Android 14 ayrıca geliştirilmiş pil ömrü, karanlık mod, geliştirilmiş bildirimler ve daha fazlası gibi birkaç yeni özellik sunuyor. Ek olarak, Google Play Protect ve Google SafetyNet gibi her zamankinden daha güvenli hale getiren bir dizi yeni güvenlik özelliği vardır. Çevre ve kullanıcı dostu bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkacak Android 14 çeşitli performans iyileştirmeleri ve işlevlerine sahip olacaktır. Resmi olmamakla birlikte Google’ın, Android 14’ü birkaç hafta içinde yayınlaması bekleniyor. 

Android 14 İşletim Sisteminin Adı 

Google Android'in ana sürümlerine her sene bir tatlı ismi ile hitap ediyor. Android 12 işletim sistemi için SnowCone (Kar Konisi), Android 13 için Tiramisu gibi çeşitli isimlerle karşılaşmıştık. Android 14 İşletim Sisteminin adı Upside Down Cake (Tepetaklak Kek - Dönmüş Kek- Pasta )dir. Bu tatlı ismi ise Androidin açık kaynak kod değişimi ile ortaya çıktığı bilinmektedir. Elbette ki İşletim sisteminin adı resmi olarak Upside Down Cake (Tepetaklak Kek) diye anılmayacak. Google, Android 10'a kadar her yıl alfabetik sırayla Android'in en son sürümüne yılın resmi adı olan bir şeker adı atadı. Google bu geleneği sayesinde bizleri tekrar geçmişi hatırlattı.Cupcake adını duymak, Mart 2009'da Android'in Android Cupcake güncellemesinde varsayılan bir QWERTY almasıyla ilgili yazdığı bir hikayenin anılarını geri getirmiştir. Son olarak Android 13 güncellemesi Tiramisu adı olarak belirlenirken Android 14 İşletim Sisteminin adı da Upside Down Cake olarak belirlendi. Bu yıl yayınlanacak güncellemenin hayatımızda daha kolay ve anlaşılır olacağı kesindir.

Android 14 Sürümü Ne Zaman Gelecek? 

Google Pixel telefonlar için sık sorulan sorular bölümünde değişiklik yaparak Android 13 için QPR beta güncellemeleri Mart 2023'e kadar devam edeceğini Android 14 beta sürümleri gelecek şeklinde ifade yayınladı. Bu yeni sürümün ilk olarak Pixel modellerine gelmeye başlanacağı tahmin edilmektedir. Ancak Ülkemizde Pixel modelleri çok tercih edilmemektedir. Büyük olasılıkla Android 14 Beta sürümlerinin ardından Nisan ayında yeni sürüm kullanılmaya başlanacaktır. Android 14 sürümü için kullanıcılar büyük bir merakla geri sayıma başladı.

Android 14 Güncellemesi Alacak Telefonlar 

Google Android 13 güncellemesini tüm markalar ile paylaşmıştır. Android 14 Güncellemesi için ise markaların hazırlığı devam etmektedir.  Android 14 sürümü için ilk aşamada güncelleme alacak telefon modellerinin listesini yapmak için, markalarına odaklanmalıyız. Sahip oldukları tarih nedeniyle, Samsung, Xiaomi, OPPO, Vivo, OnePlus ve Realme kesinlikle ilkler arasında olacak. Bu markalar Android 14 sürümünü önce en iyi markalarında kullanacak ve diğer modellerinde de yavaştan kullanıma başlatacaktır. Android 14 Güncellemesi Alacak Telefonlar listesi arasında Google Pixel için 6, 6 pro, 4, 5 A, 5G, 4A 5G, 4XL, 5 ve 5XL modelleri yer alacaktır. Fakat ülkemiz de Pixel modelleri çok geniş kullanılmadığından dolayı Android 14 alacak Samsung telefonlar ve Xiaomi model telefonlar daha fazla merak uyandırmış durumdadır. MIUI 14 ilk olarak Xiaomi tarafından 12s Ultra, 12 Pro, 12S Pro, 12S, 12 Pro Dimensity Edition, 12 , Xiaomi MIX’e sunulacağı açıklandı. Çıkacağı tarihten itibaren ise Fold 2, Redmi K50 Pro, Redmi K50 ve Redmi K50 Gaming Redmi K50 Extreme Editioncihazlarına da MIUI 14 sürümünün geleceğini belirtti. 

Android 14 Özellikleri Nelerdir? 

Android 14 Özelliklerinde Google’ın yeni çıkacak Android sürümüile tasarımda bazı konularda farklılıklara gitmeyi planlandığı belirtilmiştir.  Dikkat çeken özellikler aşağıda sıralanmıştır.

·       Android 14, kesinlikle eksik olan navigasyon hareketlerinden birini, ekranın kenarından geri dönerken önceki ekranı önizlemeyi geri döndürecektir. Android 13 geliştirici seçeneklerinde mevcut olan hareket, Android 14'te varsayılan olarak dahil edilecektir.

·       Sistem ayarları olan ortak Paylaş seçeneğinin daha basit hal alacaktır.

·       Yeni işletim sistemi ile Google, 32 bit'i kesinlikle terk edecektir. ARMv9 çekirdekleri, AOSP kodunda belirtildiği gibi 32 bit uygulamaları çalıştıramaz. Gerçekte, sistem sadece 64 bit işleyecektir. Çünkü Android 14 alan telefonlar modern bir SoC'ye sahip olacaktır.

·       Android 14, üreticilerin ücretsiz ve daha açık kaynak kodlu AV1 codec bileşenini desteklemesine sahip olacaktır. Daha elenmiş ve çok etkili bir sıkıştırma ile, bu codec bileşeni video akışını geliştirmeyi vaat ediyor.

·       Apple tarafından iPhone 14 ve iPhone 14 Pro telefonlarda tanıtılan uydu bağlantısı, üreticilerin cihazlarına entegre edebilmesi için Android 14 ile birlikte sunulacak. Mobil veya Wi-Fi ağ kapsama alanı olmadan iletişime izin verecektir.

Gelecekteki Pixel telefonlar muhtemelen Google tarafından eklenen uydu özelliklerine sahip olacak. Ek olarak uydu teknolojisinin ücretsiz olup olmayacağından veya üyelik gerektirip gerektirmeyeceğinden emin değiliz. Android 14 sürümü piyasaya sunulduktan sonra kesinlik sağlanılacaktır.

İlk sızıntıların gösterdiğinin ilerisinde Android 14 kullanıcılara cihaz izinleri, çeşitli yazılım ve donanım bileşenler üzerinde daha fazla denetim sağlamak için gizlilik ve güvenliğe odaklanmalıdır. Malzeme Tasarımda daha önce görülenlerden sapmadan seçeneklerde gelişecektir. Ve tondaki uyarlanabilir değişikliklerin cihazların her köşesine ulaşacağından emin olabiliriz. 

Android 14 Sağlık Alanında İddialı Geliyor 

Android 14 işletim sistemi birçok alanda yenilikler sunmaktadır.  Bu yeniliklerden biri de sağlık alanında gerçekleşmektedir. Google ve Samsung ortaklığı ile Android 14 Sağlık Alanında İddialı Geliyor. Test aşamasında olan Health Connect uygulaması Android 14 ile birlikte yüklü gelecektir. Health Connect şu anda Google Play Store aracılığı ile indirilebilen ücretsiz bir beta yazılımıdır. Android'e entegrasyon, Google'ın uzun vadeli hedefidir.

Android 14 işletim sistemine yüklü halde  gelecek olan uygulama için doğrudan ulaşılamayacak olup, sağlık bilgilerini öğrenmek isteyen kullanıcılar Health Connect için  Hızlı Ayarlar menüsünden ziyaret etmeleri gerekecektir. Samsung,Realme ve Xiaomi  gibi şirketler de bu özellikleri kendi cihazlarında sorunsuz olarak kullanabilecek. Bu sayede sağlık verilerinin kaybolması riskinden korunarak aynı veriler her cihazda kullanılabilecek. 

Health Connect uygulaması sayesinde Android 14 kullanıcıları, sağlık bilgilerine ilişkin verilerini ekrandan ulaşabileceklerdir. Bu uygulama için ilk seviye olacak ve Samsung işbirliği sayesinde olacak ve Google Samsung ortaklığı sayesinde iOS ile sağlık alanında da rekabet seviyesine gelecektir. Android 14 sağlık alanında iddialı geliyor olması kullanıcıları mutlu edecektir.