0%

Akıllı Saatlerde Kullanılan En Popüler Uygulamalar

Giyilebilir bilgisayarlar olarak da bilinen akıllı saatler, tıpkı bilgisayar ve cep telefonları gibi bir işletim sistemine ihtiyaç duyarlar. Giyilebilir teknoloji kategorisinde değerlendirilen akıllı saatler bu teknolojinin günümüzdeki en popüler ürünlerindendir. Akıllı saatlerin ilk çıkış modelleri basit işlevselliğe sahipti. Hesap makinesi, kronometre, oyun, formül çevirisi gibi özelliklere sahip olarak üretilen bu saatler zaman içerisinde adeta mini bilgisayar işlevi görmeye başladı.

2010 yılında üretilen akıllı saatler ile yeni bir akıllı saat dönemi başlamış oldu. Bu dönem saatleri wifi, mobil uygulamalar, işletim sistemi gibi özellikler barındırıyordu. Günümüzde üretilen akıllı saatler ise bu özelliklerin yanı sıra anlık olarak cep telefonu ile etkileşim halinde olup, kullanıcı verilerin telefona aktarabiliyor. Bir yandan bir cep telefonu gibi de kullanılan akıllı saatler ile telefon görüşmeleri, hava durumu gibi birçok özellikten faydalanmak mümkün. Günümüz akıllı saatleri ekran paneli olarak OLED ve LCD olmak üzere 2 çeşit görsele sahiptir. IDC’nin yayınladığı bir araştırmaya göre akıllı saatlerde kullanılan işletim sistemlerini 3 isim domine ediyor. Apple, Android ve RTOS.

Akıllı Saatlerde Kullanılan En Popüler İşletim Sistemleri

Apple

Apple’ın kendi akıllı saatleri için ürettiği işletim sistemi Apple WatchOS akıllı saat işletim sistemleri arasında 1 numarada yer alıyor. Son yapılan yenilikler ve güncellemelerle 1. sıradaki yerini koruyacak gibi görünüyor. Telefonla entegrasyonunu son derece düzgün ve sağlam sağlayan bu işletim sistemi son güncellemelerle birlikte harita konumlarındaki yakın kafeler, hastaneler, polis karakolları gibi önemli yerleri telefonda kullanıcıya gösteriyor.

Android

Google tarafından geliştirilen Android Wear işletim sistemi Google’ın akıllı saatlerinin kullandığı işletim sistemidir. Apple’dan sonra en büyük Pazar payına sahip olan Android, yapılan son güncellemelerle beraber Apple’ın tahtına en büyük rakiplerden bir tanesi olarak gözüküyor. Oldukça çeşit ürünler sunan Android saatleri sebebiyle çok geniş bir kullanıcı çevresine hitap eden bu saatler her modaya uygun renk ve tasarım seçenekleriyle son dönemin en çok tercih edilen saatlerinden olmuş durumda.

Android ve iOS’ta Kullanılan En Popüler Uygulamalar

Strava

Strava, kullanıcıların egzersiz planlamaları yapmasını sağlayan, sosyal ağ içerikli bir telefon uygulamasıdır. Fitness ile ilgilenen her akıllı saat kullanıcısının bir çoğunun telefonunda bulunan bu uygulama, kullanıcının GPS verilerini saptayarak egzersiz, bisiklet sürmek, yürüyüş, koşu gibi faaliyetler için kullanılır. GPS verilerini işlediği için insanların tercihlerine göre olası etkinlikler, etkinliklerin yapılacağı yerin koşulları gibi birçok özelliği kullanıcı ile paylaşan uygulama Android ve iOS işletim sistemlerini destekler.

AccuWeather

En iyi hava durumu uygulamalarından birisi olan AccuWeather dünya çapında hava durumu tahminlerinde bulunan bir uygulamadır. Uygulama tahminlerini National Weather Service (Ulusal Hava Servisi) ve Amerika Birleşik Devletleri dışındaki meteoroloji kuruluşları tarafından oluşturulan verileri elde ederek yapar.

CarrotFit

Apple marka ürünler kullanan kullanıcılar için üretilmiş olan Carrot Fit, sağlıklı beslenme ve egzersiz yapmayı en eğlenceli halde sunan uygulamalardan bir tanesidir. Uygulama geliştiricileri tarafından “egzersiz için kodlanan en sadist uygulama” olarak tanıtılan bu uygulama insanı adeta egzersiz yapmaya zorlayan yapısıyla en çok beğenilen akıllı saat uygulamasından bir tanesidir. Uygulama ücretsiz olmasına karşın belirli bir ücret karşılığında uygulamanın sağladığı 12 ek egzersiz çeşidine de erişim mümkündür.

Google Fit

Google tarafından kodlanan bu uygulama Android işletim sistemleri için tasarlanmış bir tıbbi yardım ve egzersiz uygulamasıdır. Google Fit, Google tabanlı birden fazla uygulama ile çalışarak ortak bir küme oluşturur. Verilerini diğer uygulamalardan da elde eden bu uygulama, egzersiz, koşu, yürüyüş, bisiklet sürme, kalori hesabı, vücut kitle endeksi, adımlama, gibi birçok amaç için kullanılır. Uygulama çok dilli olduğu için uluslararası Android işletim sistemli akıllı saat kullanıcılarının en sık tercih ettiği uygulamaların başında yer alır. Uygulama Android ve iOS için kullanılabilir.

Google Keep

Birçok farklı çeşidi bulunan not alma uygulamaları arasında yer alan Google Keep bu amaçla yayınlanan en popüler Android tabanlı uygulamalardan bir tanesidir. Akıllı saat kullanıcısının not alması, çizim yapması, yapılacaklar listesi oluşturması, listeler yapması, gibi birçok özelliği beraberinde sunan bu uygulama kullanıcıya not verilerini telefona aktarma imkânı da sağlıyor. Uygulama not defteri türündeki en popüler uygulamalardan bir tanesidir.

Wear Casts

Apple’ın ürettiği akıllı saatler için kullanılan bir podcast uygulaması olan Wear Casts, BT bağlantısı sayesinde saat üzerinden kullanıcıya en sevilen podcastleri dinleme imkanı sunar. Akıllı telefon ile otomatik senkron edilebilen bu uygulama, telefon üzerinden bağlantı kurarak veri akışı sağlar.

App in The Air

Akıllı saat kullanıcılarının en çok tercih ettiği seyahat uygulamalarından bir tanesi olan App in The Air, kullanıcının uçakla yapacağı seyahate yardımcı olması amacıyla tasarlanmıştır. Uygulamanın amacı kullanıcının tüm uçuş bilgilerini, rezervasyon durumunu, check-in yapmasını kolaylaştırmaktır. Belirli havalimanları ile iletişim halinde olan bu uygulamada online bilet gibi vakit kazandırıcı işlemler yapılabilir. Uygulama Android ve iOS için kullanılabilir.

Cardiogram: Heart Rate Monitor

Kullanıcıların sağlık durumunu değerlendirmek için tasarlanmış olan bu uygulama, kullanıcının nabzı, kalp ritmi, kalp semptomları gibi bilgileri kişinin ekranına bilgi olarak verir. Özellikle kronik ilaç kullanıcıların sıklıkla bu uygulamayı tercih etmesinin en büyük sebebi, uygulamanın ilaç takibi yaparak ilaç zamanında kişiye haber vermesidir. Uygulama Android ve iOS için kullanılabilir.

LifeSum

LifeSum, kullanıcının gün boyunca ne yiyip içtiğini takip eden bir hayli ilginç bir akıllı saat uygulamasıdır. Mobil uygulama muadillerinden farklı olarak görüntü tanıma teknolojisine sahiptir. Bu özelliği sayesinde gösterilen yiyecek ya da içeceğin içeriğini, miktarını, kalorisini hesaplayabilir. Uygulamanın yapay zekâsı kullanıcının yeme ve içme alışkanlıklarını derleyerek kullanıcının sağlık durumuna katkı sağlamak için bir plan ortaya koyar. Uygulama Android ve iOS için kullanılabilir. 

Akıllı Saat Uygulamalarının Güncel Durumu Hakkında Bir Değerlendirme

Son yapılan araştırmalar gösteriyor ki 2017 yılında başlayan akıllı saat kullanımı günümüzde 220 milyondan fazla insan tarafından kullanılıyor. Bununla beraber her kullanıcı en az 3 uygulama kullansa (stok ürünlerde daha fazla uygulama olmasına rağmen) en az 660 milyon farklı uygulamanın akıllı saatlerde yer aldığı gözlenebilir. Bu da akıllı saat uygulamalarının dünya genelinde büyük bir pazar halini geldiğini gösteriyor. Giyilebilen teknoloji olarak sınıflandırılan akıllı saatler en hızlı gelişen teknolojilerden bir tanesi olarak göze çarpıyor. Yukarıda belirtilen veriler ışığında yapılan çalışmaya göre 4 sene içerisinde kullanıcı sayısı 260 milyonu geçeceğe benziyor. Akıllı saat uygulamaları arasında da bu bağlamda büyük bir rekabet bulunuyor. Özellikle Google ve Apple gibi iki dev markanın başını çektiği bu uygulamalar neticesinde oluşan rekabet ortamından diğer üretici ve yazılımcılar da faydalanıyor. Özellikle bu iki firmanın ses getiren işletim sistemi, uygulama, yenilikler gibi faaliyetlerinden sonra oluşan rekabet ortamından birçok irili ufaklı yazılımcı da fayda sağlamaya çalışıyor. Büyük bir sektör haline gelen ve yavaş yavaş bir ihtiyaç halini alan akıllı saatler böyle giderse cep telefonu gibi her kişide olan zaruri bir ihtiyaç halini alabilir. Özellikle saatlerde yer alan uygulamaların kullanıcıya sağladığı faydalar, taşıma kolaylığı gibi faktörler talebi daha da artıracak gibi görünüyor.