0%

Günümüzün gelişen teknolojik şartları ile birlikte artık akıllı teknolojik aletleri hayatımızın her alanında görmeye devam ediyoruz. Geçmiş yıllarda kullanılan telefonlardan sonra, ilk olarak akıllı telefonlar ile birlikte hayatımıza giren bu akıllı sistemler artık akıllı robot süpürgeler, televizyonlar ve hatta saatler olarak bile karşımıza çıkıyor. Teknolojinin de gelişmesi ile birlikte gelişen ihtiyaçları karşılamak için oluşturulan bu akıllı cihazlar, hayatımızın çeşitli alanlarını kolaylaştırmaya devam ediyor. Akıllı saat ne işe yarar sorusu da bu noktada karşımıza çıkıyor. 

Akıllı saatler, diğer akıllı cihazlarla entegre şekilde kullanım avantajı sunarak, kullanıcıların akıllı telefon ya da benzeri cihazlar üzerinden gerçekleştirebileceği birçok işlemin saatler üzerinden de gerçekleştirilebilmesine imkan sağlıyor. Aynı zamanda akıllı ev sistemleri ve benzeri evde kullanılan akıllı teknolojilerin bazıları da akıllı saatler aracılığı ile yönetilebiliyor. Akıllı saatlerin en büyük avantajları arasında çağrı yapabilmek, GPS ile konum takibi sayesinde özellikle çocukların güvenliğini sağlamak, mesaj ve elektronik postaları görüntüleyebilmek gibi işlemler yer alıyor. Bununla birlikte bu cihazların benzersiz tasarımları, kişilerin tarzını yansıtmasını da sağlıyor. Peki, akıllı saatlerin sağladığı avantajlar nelerdir ve bu saatler alınırken hangi detaylar göz önünde bulundurulmalıdır?

Akıllı Saatlerin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Akıllı teknolojilerin her biri, akıllı telefon ve benzeri diğer akıllı sistemler ile senkronize şekilde çalışabiliyor. Bu sayede kullandığınız her yeni akıllı cihaz, önceden kullandıklarınız ile birlikte kullanılarak çok daha yüksek kullanım avantajları sunabiliyor. Akıllı saat teknolojisi de akıllı telefonlar ile birlikte çalışarak, kullanıcıların akıllı telefonlarını çok daha verimli ve etkin şekilde kullanabilmesine imkan veriyor. Standart saatlerden farklı olarak gelişen akıllı saat teknolojilerinin de kendi içerisindeki gelişmeler ile birlikte ek avantajlar ve hizmetler sunan modelleri üretilmeye devam ediliyor. Böylece denize girerken ya da duş alırken standart saatlerde olduğu gibi çıkarmanıza gerek olmayan suya karşı dayanıklı akıllı saatler de karşımıza çıkıyor. 

Akıllı saatlerin en büyük avantajları arasında, kullanıcıların hayat standartlarını yükseltmek ve kullandıkları akıllı sistemlerden en etkin şekilde yararlanma imkanları yer alıyor. Standart saatlerde olmayan birçok özellik, akıllı saatler tarafından sunuluyor. Akıllı saatlerin, akıllı telefon ve benzeri cihazlar ile birlikte kullanılabiliyor olması da bu cihazların sunduğu avantajlar arasında yer alıyor. Akıllı telefonlara senkronize edilerek kullanılan akıllı saatler üzerinden, cep telefonuna gelen kısa mesajlar, uygulama bildirim ve mesajları ile birlikte elektronik postalar görüntülenebiliyor. Böylece iş toplantıları ya da önemli görüşmeler esnasında bildirimleri kontrol ederek toplantıya katılım sağlanması gereken durumlarda, kişilerin akıllı telefonlarını kontrol etmesine gerek kalmıyor. Bunun yerine bildirim, mesaj ve e-posta görüntülemeleri direkt olarak akıllı telefonlar üzerinden de görüntülenebiliyor. Aynı zamanda toplu taşıma gibi ulaşım araçlarında akıllı telefon ekranının kolaylıkla diğer kişiler tarafından görülebilmesi de bankacılık işlemleri ya da özel görüşmeler için oldukça riskli durumlar oluşmasına neden olabilir. Bu gibi işlemlerin ve mesajlaşmaların da akıllı saatler üzerinden gerçekleştirilebiliyor olması, kişilerin güvenliğini ön plana çıkarıyor. 
Klasik saatler, kişilerin sadece zamanı kontrol etmesini ve planlarını buna uygun şekilde yönlendirebilmesini mümkün hale getiriyor. Ancak akıllı saatler, kişilerin kol saati üzerinden sadece zamanı değil aynı zamanda tarihi, notları ve bildirimleri de kontrol etmesine imkan sunuyor. Gelişen akıllı saat teknolojileri ile birlikte alarm gibi ek özellikler de akıllı saatlerde yer almaya başlıyor. 
Günlük rutin işlemlerin yanı sıra akıllı saatler, kişinin sürekli olarak aktivite ve sağlık durumunu izlemesini de mümkün hale getiriyor. Günlük iş hayatında ya da gün içerisindeki boş zamanlarda kalp atış hızı ve nabız ölçme özelliği olan akıllı saatler, kişinin kalp sağlığı ile ilgili olabilecek herhangi bir olumsuz duruma karşı önlem alınabilmesini sağlıyor. Aynı zamanda profesyonel sporcu ve vücut geliştiricilerin de antrenman sırasında kullandıkları akıllı saatler, bu antrenmanların verimliliğinin kontrol edilmesinde en büyük yardımcılar haline geliyor. Akıllı saatlerin adımsayar, mesafe ölçer ve kalori hesaplayıcı gibi ek özellikleri de kişilerin gün içerisindeki aktivitelerini çok daha yakından takip etmesine imkan sağlıyor. 
Akıllı saatlerin sunduğu avantajlardan bir diğeri ise saatin şarj seviyesinin anlık olarak ölçülebilmesidir. Standart akıllı cihazlardan farklı olarak akıllı saatler haftalar boyu kullanıma uygun olarak tasarlanmaktadır. Bununla birlikte standart saatlerden farklı olarak akıllı saatlerin kalan pil seviyeleri de görülmektedir. Böylece istenmeyen zamanlarda yaşanabilecek şarj bitmesi gibi durumların da önüne geçilmektedir. 


Akıllı Saatler Kaç Yaş İçin Uygundur?

Akıllı saat teknolojilerinin neredeyse her yaş grubu için özel olarak tasarlanan modelleri bulunuyor. İş hayatında kullanıma uygun olarak üretilen akıllı saat modelleri genellikle erkekler ve kadınlar için iş kıyafetleri ve takım elbiseler ile uyumlu olacak tasarım detaylarına sahiptir. Bu akıllı saatler sistem özelliği olarak genellikle diğer modeller ile aynı özellikleri gösteriyor olsa da kişilerin iş hayatında ihtiyacı olabilecek birçok ek uygulama da akıllı saatlere sonradan yüklenebiliyor. 

Sporcular tarafından kullanılan akıllı saat modelleri ise genellikle spor kıyafetler ile daha uyumlu tarzları ile dikkat çekiyor. Standart akıllı saatlerden farklı olarak bu modellerde sporcuların, kullandıkları akıllı saatlerden daha yüksek verim elde edebilmesi için adımsayar, kalori ölçer, nabız hızı hesaplayıcı ve kalp atış hızı hesaplayıcı gibi ek birçok özellik bulunmaktadır. Böylece antrenmanların verimliliği hesaplanırken sporcuların sadece antrenman sırasındaki değil aynı zamanda bu sürecin öncesi ve sonrasındaki vücut özellikleri veri olarak saatin hafızasına kaydedilmektedir.

Çocuklar için üretilen akıllı saatler ise genellikle daha eğlenceli ve basit tasarımları ile ön plana çıkıyor. Çocukların severek kullanabileceği bu saat modellerinde, günümüzün sevilen animasyon karakterlerinden parçalar da yer alabiliyor. Çocukların kullanımına özel olarak tasarlanan akıllı saat modellerinde ise genellikle güvenlik ve GPS sistemi ön plana çıkıyor. Çocuğunuzun kullanacağı akıllı saat modellerinde, gün içerisinde çocuğunuzun bulunabileceği bölgeleri güvenli bölge olarak belirleyebilir, böylece bu alanın dışına çıkıldığında tarafınıza bildirim gelmesini sağlayabilirsiniz. 

Akıllı Saat Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her geçen gün farklı bir markanın yeni akıllı telefon modellerinin piyasaya çıkıyor olması, kullanıcıların aklında ‘’Akıllı saat alırken nelere dikkat edilmelidir?’’ sorusunu yaratıyor. Akıllı saat alırken dikkat edilmesi gerekenler ise, akıllı saatin kullanım alanına ve beklentilerinize göre değişiklik gösteriyor. 

Günlük kullanıma uygun ve daha genel amaçlara üretilen akıllı saatler genellikle tasarım detayları ile ön plana çıkıyor. Bu akıllı saatler yazılım ve sistem özellikleri olarak ise kullanıcıların günlük işlemlerinin tamamını gerçekleştirmek üzere kurulmaktadır. Akıllı saatlerin içerisinde yer alan çağrı yapabilme, GPS, mail ve diğer bildirimleri kontrol edebilme gibi birçok özellik, kullanıcıların gün boyunca akıllı telefonlarını kullanmaya gerek olmadan tüm işlemlerini akıllı saatleri üzerinden gerçekleştirmesine imkan sağlıyor. Ancak çok daha profesyonel ve spor gibi spesifik amaçlar nedeni ile akıllı saat almak isteyen kişilerin, buna özel saatleri tercih etmesi gerekiyor. Standart akıllı saat modellerinden farklı olarak sporcular için özel olarak tasarlanan akıllı saatlerde, standart saatlerden farklı olarak nabız, adım sayma, hız hesaplama ve kalori ölçme gibi birçok ek özellik de bulunmaktadır. Böylece sporcuların antrenman boyunca performansı çok daha detaylı şekilde analiz edilebiliyor. Spor gibi spesifik amaçlar için alacağınız saatlerde, saatin bu amaç için üretildiğinden emin olmanız gereklidir.